Homeland

Wróć do dziwnego i egzotycznego Menzoberranzan, wielkiego miasta drowów i ojczyzny bohatera Doliny Lodowego Wichru, Drizzta Do\'Urden.

Drizzt, młody książę z królewskiego domu, dorasta w niegodziwym świecie swych mrocznych pobratymców. Mając honor nie przystający do pozbawionego zasad społeczeństwa, Drizzt staje przed dylematem. Czy potrafi żyć w świecie, który odrzuca prawość?

źródło opisu: Wydawnictwo ISA, 2006

źródło okładki: http://isa.pl/p1052-Ojczyzna-Legenda-Drizzta-Ksiega-1-00100093V.html

Bodzepor | 2014-12-12
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Zastanawiam się skąd tak wysokie oceny i peany na cześć tej książki, fabuła jest bardzo naiwna, a główny bohater po prostu urwany z choinki - mam uwierzyć, że istota pochodząca z przesiąkniętej złem rasy, oddającej cześć złej bogini, wyrosła w świecie, gdzie zdrada i fałsz są na porządku dziennym, a wychowanie to batożenie wężami (?), terroryzowanie i indoktrynacja będzie miała mentalność nieskalanego rycerzyka? Serio? Raczej będzie to kawał mściwego gnoja, który umiejętności wykorzysta aby się odegrać na ciemiężycielach. A ten tutaj jest jak jakaś dziewica, która chciałaby, ale się wstydzi.
Dokładnie tak samo nieprawdopodobny jest świat - kobiety traktują w nim mężczyzn jak błoto pod butem, ale oni, mimo, że są potężnymi, żyjącymi stulecia magami i wojownikami (na dodatek ambitnymi i rządnymi władzy) od tysięcy lat nie potrafią się im przeciwstawić i pozwalają składać w ofierze złej bogini. Ponownie - serio? Szybciej, niż kot zdążyłby kichnąć wybuchłaby tam rewolucja.
Gdyby ta...

Jedraz | 2015-08-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Dobre fantasy w wykonaniu Salvatore. Lubie poczytać jego twórczości, czyta się je lekko i przyjemnie.

Jako gracz-amator, w role playing game w świecie D&D, bardzo polubiłem postać drowa, Drizzt'a. Wcześniej udało mi sie zdobyć i przeczytać jeszcze trzy inne pozycje z cyklu legend Drizzta i każda mi się spodobała. Sympatykom fantastyki,w szczególności D&D mogę z czystym sercem polecić tą książkę.

Arwen Cullen | 2010-09-24
Przeczytana: 22 września 2010

Świetne fantasy! Ciekawe, nowe i oryginalne, choć przecież istniejące ot tak dawna. Bohater stał się moim dobrym przyjacielem i prowadzącym światłem.
"Ojczyzna" faktycznie jest MEGA.
Uwielbiam.

Michał | 2011-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 lipca 2011

Książka oparta na podstawie świata Dungeons & Dragons, opowiada o dobru, które może wykwitnąć pośród zła.
Głównymi bohaterami są Mroczne Elfy, istoty żyjące w Podmroku, głęboko pod ziemią. Otoczone przez kilometry kamienia, żyją w wiecznej ciemności, oraz w ciszy.
Znajdziemy tutaj opisy społeczeństwa które rodzi bezlitosnych wojowników, magów, oraz kapłanki. Dowiemy się jakie są ich zwyczaje, oraz prawa.
Wszystko to w brawurowo i dobrze napisanej baśni, która potrafi wciągnąć czytelnika i przykuć niepodzielnie jego uwagę.

Iwona Magdalena | 2010-01-09
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Świetnie mi się czytało, bardzo spodobała mi się ta część opowieści o Drizzcie, ponieważ pokazywała inny świat - świat rządów kobiet. Po "Trylogii Mrocznego Elfa" już tak fascynująco nie było.

eR_ | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Legendarny drow tropiciel Drizzt Do'Urden i jego początki.

Bajeczna fantasy wciągająca od pierwszej strony w swój mroczny świat podziemnego miasta Menzoberranzan.

Arson | 2014-07-07

Swoją przygodę z Drizztem zacząłem kilka lat temu za sprawą „Tysiąca Orków” , a następnie „Samotnego Drowa”. Niewiele z tego pamiętam, poza tym, że podobało mi się – ale to zbyt mało, by móc powiedzieć, że znam najmłodszego syna z Domu Do’Urden.
Dlatego też postanowiłem, że poznam na nowo tego niesamowitego Drowa, najlepiej zaczynając od początku.
Przechodząc do „Ojczyzny” – podoba mi się sposób, w jaki Salvatore opisuje zwyczaje, zachowania, kulturę oraz relacje Mrocznych Elfów z Menzoberannzan. Od samego początku sporo w tym polityki, która nie nudzi, a wciąga w swe sieci. Traktowanie istot z powierzchni (głównie elfów) jako największych wrogów sprawia, że rasa ta jest naprawdę intrygująca. Również sama hierarchia wśród społeczeństwa Drowów to mocno ciekawa sprawa – rywalizacje domów, wyższość kapłanek nad mężczyznami, głową domu jest Opiekunka. Coś niecodziennego. I chociaż styl pisania Roberta Salvatore nie jest nie wiadomo jak wyszukany, sama powieść arcydziełem nie jest, a...

OkiemMK | 2013-09-03

Świat Forgotten Realms, czyli Zapomniane Krainy jest wszechobecny w fantastyce. W filmach, grach czy książkach. W obrębie tego świata mamy także jakże sławne Dungeons & Dragons, które zasłynęły jako fabularna gra fantasy. Ojczyzna jest Pierwszą z 13 ksiąg Legendy o Drizzt'ie. Jest także częścią Trylogii Mrocznego Elfa.

R.A Salvatore tchnął życie w drowy z gry D&D i ukazał nam cudowny, bizantyjski i okrutny świat Mrocznych Elfów. Oprócz przelewu krwi i scen bitewnych tak obecnego w życiu drowów z Podziemi - Salvatore - opisuje miłość, zemstę, dojrzewanie, lojalność, więzy rodzinne, prawdziwą przyjaźń i podążanie za własnymi ideałami. Pokazuje nam, iż nie musimy być marionetkami, żyć w marazmie czy żyć jak inni. Możemy wybrać inna drogę. Dritzz Do'Urden jest głównym bohaterem tej historii - tak różniącym się od innych Mrocznych Elfów, starającym się żyć zgodnie ze swoimi ideałami w zakłamanym okrutnym świecie. Ojczyzna skupia się na rodzinie Drizzt'a oraz jego dorastaniu....

Patryk | 2012-12-14

Bardzo dobry cykl przygód. Salvatore jest mistrzem jeśli chodzi o pisanie scen batalistycznych. scen walk. Czytelnik czytając te sceny i opisy czuje się jakby sam brał udział tych pojedynkach. Zresztą chwalony za to jest nie tylko przez czytelników, ale również przez wielu innych pisarzy.
Sam cykl może jest trochę za długi i niektóre tomy są słabsze od innych, natomiast dwie pierwsze trylogie cyklu: "Trylogia Mrocznego Elfa" i "Trylogia Doliny Lodowego Wichru" są bardzo dobre i polecam je wszystkim, którzy lubią książki fantastyczno-przygodowe, gdzie sceny akcji są bardzo realistycznie napisane.

Jola | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Dotychczas świat Forgotten Realms znałam tylko z gier komputerowych: kultowych już Baldur's Gate czy Icewind Dale. Jakoś tak niespieszno mi było do lektury książek o Zapomnianych Krainach, jakbym z góry zakładała, że będą kiepskie. Ku mojemu zaskoczeniu, lektura "Ojczyzny" sprawiła mi tak wiele nieoczekiwanej przyjemności, że wahając się między oceną 6 a 7, zdecydowałam się jednak na siedem gwiazdek.

Ale po kolei. Zapomniane Krainy to różnorodny świat fantasy, pełen elfów (zarówno faerie jak i drowów - mrocznych elfów), ale także gnomów, niziołków i wielu innych ras, zamieszkujących tereny zarówno pod-, jak i nad ziemią. Takim właśnie umieszczonym w rozległych jaskiniach miastem jest Menzoberranzan, stolica mrocznych elfów, oddających cześć niegodziwej Pajęczej Królowej. Tu cnotą jest podstęp i zdrada, a współczucie uznawane jest za słabość, którą należy tępić. Jak w tym świecie odnajdzie się Drizzt, od samych narodzin rzucony w wir intryg?

Książkę czyta się szybko - akcja wciąga...