Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy

Okładka książki Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy
Jacek DukajDamian Kucharski Wydawnictwo: Bauer fantasy, science fiction
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Bauer
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
Tagi:
horror groza opowiadania
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Ocena 4,0
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Ocena 6,2
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 2 Tomasz Bochiński, Krzysztof Kochański, Joanna Kułakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Rzymowski, Piotr Schmidtke, Artur Szrejter, Katarzyna Anna Urbanowicz, Łukasz Wiśniewski
Ocena 6,3
Niech żyje Pol... Tomasz Bochiński, K...
Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Ocena 6,3
Bajki dla doro... Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Ocena 6,4
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
632 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
870
686

Na półkach:

W 2002 roku, jako dodatek do nieistniejącego już magazynu „Fantasy”, ukazał się zbiór opowiadań polskich autorów. Redaktorowi naczelnemu magazynu, Jackowi Piekarze udała się sztuka zgromadzenia w jednym miejscu wielu uznanych nazwisk polskiej fantastyki, w tym Jacka Dukaja, czy Andrzeja Sapkowskiego. W niektórych przypadkach wybór tytułu podnosi poprzeczkę oczekiwań czytelnika. „Strefa Mroku” ma być z założenia antologią opowiadań grozy. Zamierzenie to nie jest spełnione do końca. Podstawowym problemem jest brak wspomnianej grozy w niektórych utworach. Intrygujące ilustracje tekstów sugerują, że będziemy mieć do czynienia z grozą. Oczywiście są różne oblicza grozy. Każde z tych opowiadań porusza inną tematykę i w każdym z nich dużą rolę odgrywa atmosfera tajemniczości. Wszak właśnie ta atmosfera jest wspólnym łącznikiem wszystkich tekstów z grozą. Jednakże z zebranych tu tekstów przynajmniej pięć należałoby odrzucić albo chociaż zmienić tytuł antologii.

Antologię otwiera opowiadanie, w założeniu gwiazdy zbioru, Andrzeja Sapkowskiego. „Złote popołudnie” w zgrabny sposób miesza fantastykę z wątkami biograficznymi Lewisa Carolla szukając źródeł, które zainspirowały go do napisania jego najsłynniejszej opowieści — „Alicji w Krainie Czarów”. Historia jest bardzo zgrabnie poprowadzona, ma niezły wariacki klimat . Jednakże paradoksalnie tekst otwierający antologię ma ze wszystkich najmniej wspólnych elementów łączących go z grozą.

„Gotyk” Jacka Dukaja to klimaty duże cięższe. Tworzy on mroczną opowieść w konwencji, tak przez niego lubianej, fantastyki historycznej. Chore, krwawe i brutalne opowiadanie, które w zderzeniu ze skomplikowanym stylem i przewrotną fabułą potrafi zmiażdżyć. Znakomita atmosfera powoduje, że trudno nam się oderwać od lektury, a zakończenie, jak wiadomo, trudno przewidzieć.

Kolejne trzy teksty to odpowiednio: „Zielone pola Avalonu” (jedno z pozytywnych zaskoczeń), „Siostra czasu” oraz „Opowieść wigilijna”, które jednocześnie są debiutami nowych autorów. Damian Kucharski w „Zielonych polach Avalonu” serwuje nam opowieść o przemocy domowej i wyzwoleniu. Sposób podejścia do tematu mógł budzić obawy, ale autorowi udało się uniknąć taniego sentymentalizmu i stworzyć wiarygodną historię. „Siostra czasu” Grażyny Lachoń-Kochańskiej to mroczne memento, które każe pamiętać, że los czeka na Ciebie już od momentu, gdy powstajesz. Tekst bardziej o naturze filozoficznej. Być może trochę wartościowo jest słabszy od pozostałych, ale mimo wszystko warto go przeczytać. „Opowieść wigilijna” Tomasza Pacyńskiego, wariacja na temat „Leona Zawodowca”, to nie jest złe opowiadanie. To po prostu zabawna błahostka o jakiej zapominamy w kilka minut po przeczytaniu.

Opowiadanie Jacka Piekary „Piękna i bestia” to zdecydowanie jeden z lepszych tekstów. Mroczna opowieść o seryjnym mordercy i jego poszukiwaniach miłości stanowi niezbity dowód na to, że ciekawy pomysł konsekwentnie zrealizowany to recepta na sukces. Także najkrótsza opowieść w antologii, czyli „Kostucha” Andrzeja Pilipiuka (umiejscowiona w uniwersum Jakuba Wędrowycza) wypada dosyć interesująco. Z resztą czy mogłoby być inaczej jeżeli nasz słynny egzorcysta spotyka Śmierć?

„Gdzie diabeł mówi dobra¬noc” Jerzego Rzymowskiego, ze względu na tematykę (małe miasteczko skrywające mroczne tajemnice) oraz sposób prowadzenia opowieści przypomina prozę Kinga. Znakomity jest szczególnie początek historii, która zaczyna się od przysłowiowego trzęsienia Ziemi. Autor nieźle radzi sobie ze snuciem historii oraz utrzymywaniem aury tajemniczości, ale niestety zakończenie mogłoby być bardziej dopracowane.

Tekst Michała Studniarka „Twarz na każdą okazję” nie jest może przesadnie oryginalny, ale w ramach poruszanej tematyki (relacja psycholog-pacjent skrywający tajemnicę) sprawia sporo frajdy, a można śmiało powiedzieć, że nawet potrafi skłonić do refleksji. „Czarownice” Andrzeja Ziemiańskiego są taką mini powieścią w antologii. Powolne budowanie napięcia oraz kolejne odkrywanie elementów tajemnicy prowadzą do finału. Jednakże problem z tym utworem jest taki, że w zasadzie tytuł i początek zdradzają nam w 100% treść opowiadania.

Ostatnie nazwisko na liście autorów może wywołać lekkie zdziwienie u współczesnego czytelnika kojarzącego Rafała Ziemkiewicza raczej z ciętej publicystyki. Jego „Akwizytor” to ciekawa historia w której przyjdzie nam sprawdzić co wydarzy się gdy usługi czarnej magii staną się ogólnie dostępne. Koncept interesujący, okraszony dobrym stylem i licznymi odwołaniami społeczno-politycznymi.

Rozstrzał gatunkowy i różna jakość tekstów powodują, że projekt taki jak „Strefa mroku” ocenić jest trudno. Można to ująć w ten sposób, że jeśli ktoś liczy na antologię horroru, lekko się rozczaruje. Warto jednak poszukać tego trudno dostępnego dodatku, by zobaczyć jak wiele różnorodności i talentu może się zmieścić w maleńkiej książeczce. Wartym wspomnienia faktem jest to, iż przed każdym tekstem zamieszczone jest artystyczne zdjęcie mające po części oddać jego klimat oraz krótka notka zawierająca informacje odnośnie autora. Na tle podobnych przedsięwzięć niniejsza antologia wypada dosyć dobrze. Można znaleźć w niej parę dobrych opowiadań. Chociaż największym mankamentem jest fakt, że mało jest grozy w antologii grozy.

W 2002 roku, jako dodatek do nieistniejącego już magazynu „Fantasy”, ukazał się zbiór opowiadań polskich autorów. Redaktorowi naczelnemu magazynu, Jackowi Piekarze udała się sztuka zgromadzenia w jednym miejscu wielu uznanych nazwisk polskiej fantastyki, w tym Jacka Dukaja, czy Andrzeja Sapkowskiego. W niektórych przypadkach wybór tytułu podnosi poprzeczkę oczekiwań...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    952
  • Chcę przeczytać
    662
  • Posiadam
    333
  • Fantastyka
    26
  • Chcę w prezencie
    15
  • Ulubione
    15
  • Teraz czytam
    14
  • Fantasy
    9
  • Horror
    9
  • Antologie
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Strefa Mroku: Jedenastu Apostołów Grozy


Podobne książki

Przeczytaj także