Dan-sha-ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł

Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Dan Sha Ri
poradniki

Ponad 3 000 000 sprzedanych egzemplarzy Proste i szczęśliwe życie metodą Dan-Sha-Ri Rewolucja w domu i moje nowe ja Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę...

Ponad 3 000 000 sprzedanych egzemplarzy
Proste i szczęśliwe życie metodą Dan-Sha-Ri
Rewolucja w domu i moje nowe ja

Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich obiektów, które zagracają nasze mieszkania, i których chcemy coraz więcej i więcej?

Propagatorka minimalizmu, japońska pisarka Hideko Yamashita proponuje technikę, która jest zarazem umiejętnością selekcji przedmiotów oraz sztuką bycia. Daje nam ona wgląd w siebie i pozwala na uporządkowanie bałaganu w naszym domu i umyśle. Bo uporządkować otaczającą przestrzeń to uporządkować siebie. Zyskać wolność i spokój serca oraz umysłu. Poznajcie jej trzy filary:

Dan ( 断) czyli odmowa; to powiedzieć „nie” kolejnym nowym, a bezużytecznym rzeczom, które chcą stać częścią naszego życia;
Sha (捨 ) czyli wyrzucanie: to pozbycie się przedmiotów, które przepełniają naszą przestrzeń;
Ri ( 離) czyli odcięcie się: to rezygnacja z przywiązania do rzeczy. Ten stan lekkości i wolności uzyskuje się dzięki powtarzaniu Dan i Sha, prowadzi on do odnalezienia naszego prawdziwego i głębokiego ja.

W ten sposób zmiana dokonana w świecie widzialnym prowadzi do głębokiej zmiany w świecie niewidzialnym, samopoznania i zrozumienia, kim jesteśmy i kim chcemy być.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4373/D...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4373/D...»

Anna | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Hideko Yamashita autorka książki pt. DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł przedstawia to, co najważniejsze w naszym życiu, kiedy podejmujemy próbę oczyszczenia siebie w chwili wykonywania codziennych porządków.

Książka składa się z 5 rozdziałów, w których omówione są metody, techniki porządkowania, opisywane są nasze relacje co do sposobu sprzątania.

Autorka doskonale ujmuje właściwe podejście do sprzątania i uświadamia to czytelnikowi jak ma sobie poradzić, kiedy musi dokonać całkowitego, a przy tym niełatwego oczyszczania serca i umysłu.

Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział czwarty dotyczący ciała w ruchu, czyli o naszym podejściu do sprzątania rzeczy, ich selekcji oraz o tym, jak je ustawiamy.

Miło jest kiedy, znamy zasady swobodnego i właściwego sposobu do wykonywanej czynności w trakcie sprzątania domu, serca i umysłu.

Autorka książki z zawodu jest ekspertem od nieładu, a jak sama podkreśla, że jej praca polega, aby spojrzeć w nowy sposób na nasz...

Nelyt | 2017-08-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Każdy ma w domu takie przedmioty, które tylko zalegają. Stoją bezużyteczne, bo: może jeszcze kiedyś mi się przydadzą (te kiedyś zazwyczaj nigdy nie nadchodzi), nie mam serca ich wyrzucić, jakieś niesprawdzone prezenty,... A gdyby tak pozbyć się większości i pozostawić tylko to co niezbędne?

Danshari to nie tylko kolejna metoda sprzątania. To metoda, która pozwala poprzez sprzątanie zmienić swoje życie, doprowadzić również do ładu swój umysł.
"Danshari można zdefiniować w następujący sposób: jest to technika postępowania, w ramach której dokonuje się selekcji przedmiotów, co pozwala nie tylko na lepsze poznanie siebie, lecz także umożliwia zapanowanie zarówno nad zewnętrznym, jak i wewnętrznym nieładem."

Cała metoda opiera się na trzech zasadach:
Dan - niekupowanie nowych, bezużytecznych rzeczy, a zachowywanie tylko niezbędnych
Sha - pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów: wyrzucanie, oddawanie, sprzedaż
Ri - rezygnacja z przywiązania do rzeczy, poznanie siebie i własnych...

Monka | 2017-08-25
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Przyszło wam do głowy, że sprzątanie może nie tylko uporządkować przestrzeń, ale także wasz świat wewnętrzny? Otóż może :-) Udowadnia to w swojej książce Hideko Yamashita. Ta eksperta od nieładu, jak sama siebie nazywa, stworzyła metodę Danshari. Jeśli zastosujemy się do jej wskazówek mamy szansę uporządkować nie tylko nasze mieszkanie, ale również nasze myśli i uczucia. "[...] uporządkowanie świata widzialnego wywiera wpływ na świat niewidzialny." Proces odnowy naszej przestrzeni, ale także nas samych należy przeprowadzić w kilku etapach:
DAN, czyli odrzucanie - to sprzeciw wobec wszystkich nowych przedmiotów, które mogą zakłócić naszą przestrzeń;
SHA, czyli wyrzucanie - to etap, w którym należy wyrzucić wszystkie rzeczy, które zagracają naszą przestrzeń;
RI, czyli uwolnić się - to etap, w którym przestajemy przywiązywać się do rzeczy. Metoda Danshari to nie jest łatwy sposób porządkowania. Nie chodzi w nim przecież o pozbycie się strachy przedmiotów i pozostawienie tych, które...

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-12

„DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł” jest ciekawą pozycją, która pomoże Wam posprzątać swoje otoczenie i sprawić, że nabierze ono nieco więcej harmonii. Autorka sprzedała ponad trzy miliony egzemplarzy swojej książki, co sprawia, że jest ona z pewnością warta uwagi. Rewolucyjne teorie Hideko Yamashity zyskały sobie wielu miłośników, którzy również cenią sobie minimalizm i harmonię w domu, jak i otoczeniu. Czy chcecie poznać trzy filary DAN-SHA-RI? Jeżeli tak to zapraszam do lektury tej recenzji.

Dzięki niniejszej książce Hideko Yamashita chce pokazać nam swój sposób na zapewnienie porządku i harmonii w domu oraz najbliższym otoczeniu. Autorka pokazuje jak nauczyć się selekcji posiadanych przedmiotów oraz jak zerwać z nadmiernym przywiązaniem do otaczających nas rzeczy. Według porad autorki stosując technikę DAN-SHA-RI, staniemy się szczęśliwszymi ludźmi, którzy dostąpią głębokiej przemiany duchowej.

Trzy filary DAN-SHA-RI, to:

Dan – odmowa. Należy...

"DAN-SHA-RI. Jak posprzątać by oczyścić swoje serce i umysł." to nie jest kolejny podręcznik o sprzątaniu, segregowaniu, porządkowaniu i pakowaniu w pudełka. Po przeczytaniu tej publikacji, nie staniemy się perfekcyjnymi paniami domu. Jeśli jednak weźmiemy sobie tę książkę do serca, przeanalizujemy i zastosujemy rady w niej zawarte, jest spora szansa, że oczyścimy swoją domową przestrzeń, jak również nabierzemy odpowiedniego spojrzenia na przedmioty, które nas otaczają. Ta wartość uważam jest najbardziej istotna, dla nas dzieci popeerelowskiej rzeczywistości, które od małego miały mówione, "zostaw to na święta, imieniny, lepszą okazję... na co dzień pij z wyszczerbionego kubka, bo porcelany szkoda ruszać, jeszcze się zbije."

Hideko Yamashita - jak sama siebie nazywa, jest ekspertką od nieładu. Jeśli zastosujemy się do zaleceń jej książki, mamy szansę na uporządkowanie przestrzeni nie tylko wokół nas, ale i w nas samych. O co chodzi w jej metodzie? Przede wszystkim o nowe...

ThousandsOfLives | 2017-09-26
Przeczytana: 20 września 2017

Kiedy wyprowadzałam się z pokoju do większej kawalerki, moje rzeczy zajęły 15 sporych kartonów (same książki - 5). Zszokowała mnie ta liczba, lecz nie skłoniło mnie to do głębszych refleksji. W końcu w moje ręce wpadła ta książka, a wraz z nią zmienił się sposób, w jaki patrzę na otaczające mnie rzeczy.
DAN-SHA-RI nie jest poradnikiem dotyczącym sprzątania, nie nawołuje również do bezsensownego wyrzucania czy ascetycznego trybu życia. Zachęca, by w świecie przepełnionym materialnym dobrobytem na pierwszym miejscu postawić siebie, a dopiero potem jakiś przedmiot. Jaki procent posiadanych przez nas rzeczy jest naprawdę wartościowy? Zdecydowanie mniejszy, niż nam się wydaje. Wypełnianie przez nas życiowej przestrzeni pozornie niezbędnymi rzeczami prędzej czy później wymknie się spod kontroli.
Ta książka trafiła do mnie w idealnym momencie. Zastosowałam się do rad w niej zawartych - DAN-SHA-RI nie poucza, tylko zachęca i wskazuje - po czym zaczęłam stopniowo odgruzowywać swoje...

Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com

Powyższy poradnik nie poda Ci na tacy sposobu na wysprzątanie swojego mieszkania, by lśniło i pachniało. Za to pomoże Ci się uporać z inną, męczącą słabością – zbędnym gromadzeniem.

Autorka nazywa siebie ekspertką od nieładu (ang. clutter consultant). W swojej publikacji stara się przekazać naukę, która pozwoli na uporządkowanie serca, umysłu i przestrzeni.

Metoda DAN - SHA - RI jest innowacyjna i ma szansę powodzenia, ponieważ nie skupia się bezpośrednio na porządkowaniu, układaniu i czyszczeniu, a na wyrzucaniu i zmianie sposobu myślenia. Autorka próbuję przekazać nam wiedzę, dotyczącą składowania niepotrzebnych przedmiotów – to one powinny być dla nas, a nie my dla nich. Przykładem zaczerpniętym z samej książki może być ten, kiedy trwamy w błędnym przekonaniu, że pewne rzeczy przydadzą nam się w przyszłości, że teraz nie jest odpowiedni moment, by się ich pozbyć bądź by je użyć. Uważamy, że nie jesteśmy na...

CzytanieNaszymZyciem | 2017-08-24

Na początku pomyślałam sobie, że ta książka to tylko kolejna bezsensowna pozycja wydana tylko po to, żeby zdzierać z ludzi pieniądze. Ale po przemyśleniu całej sprawy doszłam do wniosku, że jednak nie. Tym razem trafiłam na poradnik, który naprawdę może się przydać.

Znam sporo osób, które nie zwracają uwagi na to czy funkcjonują w uporządkowanym miejscu czy żyją w brudzie i chaosie. Wydaje mi się, że ludzie nie przywiązują wagi do tego czy rzeczy na biurku są ułożone czy nie... Hideko Yamashita w swojej książce uświadamia czytelników, że takie zachowanie jest kompletnie nieodpowiedzialne i niezdrowe! Zaśmiecając mieszkanie szkodzimy naszemu umysłowi i naszej duszy. Ze względu na taką tematykę książki, moim zdaniem autorka jest pewnego rodzaju psychologiem. Dostrzegła problem, który dotyka wielu ludzi i postanowiła ich uświadomić. Świetny pomysł. :)

Metoda polega głównie na trzech zasadach:

- DAN, czyli odmowa
- SHA, czyli wyrzucanie
- RI, czyli uwolnienie się

Dalsze kroki są...

kultur-alnie | 2018-03-29
Na półkach: Ebook, 2018, Przeczytane, Inspiracje
Przeczytana: 29 marca 2018

Dan-Sha-Ri to sposób na uporządkowanie nie tylko mieszkania, ale również, jak tytuł wskazuje i jak udowadnia autorka (specjalistka od nieładu), również naszych myśli i uczuć. Ogólne oczyszczenie brzmi dobrze, podobnie jak "happy detoks", "minimalizm dla wszystkich" i inne sposoby na zmianę własnych przyzwyczajeń - książek tego typu na rynku mnóstwo. Podczytuję sobie różne, jedne przekonują mnie bardziej, drugie mniej. Wszystkie jednak działają kojąco, uspokajająco, jakby samo czytanie o życiowych metamorfozach wystarczało, by poczuć się lepiej. Mam większe ambicje i codziennie, małymi kroczkami, wprowadzam zmiany w przestrzeni, w której żyję i naprawdę czuję się lepiej. Nawet oddawanie książek do publicznej biblioteki sprawia mi dużo przyjemności:)

niebieska_zakładka | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Gdybym wcześniej nie czytała żadnej książki o sprzątaniu, zapewne zastanawiałabym się nad sensem ukazywania się takich publikacji. Bo czy nie mamy na rynku za dużo „książek o niczym”, by jeszcze uczyć ludzi (na prawie 200 stronach), jak układa się skarpetki? Czy jest to wiedza niezbędna do życia? I czy da się dzięki niej „oczyścić nasze serca i umysły”?

A jednak kiedyś wpadła mi w ręce książka „Magia sprzątania” i okazała się… wcale nie taka kiepska, jak pierwotnie sądziłam. :-) Przeciwnie, bo pozytywnie mnie zaskoczyła, podobnie jak teraz – utrzymane w podobnym stylu – „DAN-SHA-RI”.

O co w ogóle chodzi z tak nietypową nazwą i tematyką? Jak tłumaczy autorka, samozwańcza ekspertka od nieładu, „DAN” to odmawianie kolejnym bezużytecznym rzeczom prawa do bycia częścią naszego życia, „SHA” to pozbywanie się bibelotów, które już posiadamy, a „RI” to skutek tych działań. Czyli całkowite uwolnienie się od bałaganu i osiągnięcie stanu wolności.

Na bazie tych trzech haseł Hideko Yamashita...