Reguła baśniowego mroku

* Ciemność rozjaśni twą duszę

* Reguła przetrwania

Jale | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Prawdziwa pułapka na nieostrożnego czytelnika, który dał się złapać na lep niewielkiej objętości i obietnicę rasowego sf, w środku bowiem da się znaleźć jeden bliski bełkotu tekst fantasy, jeden będący czymś w rodzaju baśni w kostiumie sf i jeden rzeczywiście znośny, postapokaliptyczny. Tyle że wszystkie trzy czytają się bardzo ciężko - są przeładowane wyszukanym, skomplikowanym słownictwem, niemal zupełnie pozbawione dialogów, chwilami toną w różnych dygresjach i nie do końca zrozumiałych dywagacjach, a do tego trafiają się nie wyłapane przez korektę (o ile taka w ogóle była) byki ortograficzne.

Najgorszy jest ostatni tekst, "Ciemność rozjaśni twą duszę". To coś w rodzaju zapętlenia się władcy któregoś z mezopotamskich miast-państw w czyśćcowej męce, spowodowanej... nieuprzejmym potraktowaniem jakiegoś biednego rolnika (dostał kijem przez grzbiet za zawracanie głowy prośbą o litość), co skończyło się buntem biedoty, ucieczką władcy i obietnicą spopielenia miasta.

Trochę lepsza,...

finnegan | 2015-10-21