Prezentujemy w tym tomie kilkanaście nowel siedmiu pisarzy różnej rangi, popularności i sławy. Bo przecież cały niemal świat zna dziś twórczość największego poety rosyjskiego romantyzmu Aleksandra Puszkina (1799-1837), ale o żyjącym kilkadziesiąt lat później w Stanach Zjednoczonych Ammbrose Bierce'ie (1842-1913) u nas na przykład młode pokolenie prawie nie słyszało, Bolesława Prusa (1847-1912), znakomitego powieściopisarza XIX wieku, każdy z nas czyta od dziecka, ale Włodzimierza Perzyńskiego (1877-1930) przypomina nam już tylko teatr lub telewizja, od czasu do czasu wystawiając jego sztuki "Szczęście Frania" lub "Lekkomyślna siostra", O. Henry? Prawdziwe nazwisko tego dziś popularnego w USA pisarza brzmi William Sydney Porter (1862-1910); napisał setki znakomitych nowel i do dziś istnieje w Stanach specjalna nagroda literacka jego imienia przyznawana raz do roku za opowiadanie, ale przecież czytelnikowi polskiemu bliższy i bardziej znany jest francuski mistrz noweli Guy de Maupassant (1850-1893), a nawet liryczny fantasta rosyjski Aleksander Grin (1880-1932).

Tych siedmiu wybrano spośród rzeszy pisarzy uprawiających (między innymi) gatunek literacki zwany nowelą. A niezależnie od tego, czy nowela ma charakter fantastyczny, czy żartobliwie-liryczny, czy sensacyjny, czy jest nowelą grozy, studium psychologicznym lub wreszcie realistycznym obyczajowym obrazkiem (a w tym tomiku staraliśmy się przedstawić różne jej, dziewiętnastowieczne przeważnie, odmiany) - zawsze mamy do czynienia z akcją zwięzłą, skondensowaną i pełną dramatyzmu, ściśle związaną z doniosłymi dla bohatera wydarzeniami.

Taka akcja trzyma nas w napięciu: oczekujemy gorączkowo zakończenia i kiedy wreszcie ono następuje, okazuje się, że spodziewaliśmy się czegoś zupełnie innego, że autor zrobił wszystko, aby zaskoczyć czytelnika, sprawić mu niespodziankę.

Mistrzostwo w tworzeniu takich napięć i zaskoczeń wykazali pisarze najwyższego lotu, a także ci, dla których zabrakło miejsca w czołówce światowej literatury.

Poczytajmy jednych i drugich.
zawartość:
Z legend dawnego Egiptu Bolesław Prus
Zamieć Aleksander Puszkin

Eliszeba | 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Większość tych opowiadań to doprawdy małe perełki. Mimo że przewidywalne i być może pretensjonalne, to jednak również poruszające i refleksyjne. Książka pozwala także odkryć nowych, ciekawych autorów, lub przekonać się do tych rodzimych=) Jeśli tylko ktoś ma tę książkę pod ręką, gorąco polecam, aby po nią sięgnąć.

oggniania | 2016-10-16
Na półkach: Zapamiętane, Przeczytane