corrum

zbiór opowiadań * Ci z patrolu * Ciepło, ciepło, coraz cieplej * Czeka cię wielka przygoda * Lepiej uczyć ptaszki * Oblicze boga Ptah * PEGAZ NA TRANZYSTORACH * Peryferie Układu * Powrót gigantów * Próg przystosowania * Przygody w pierścieniach Saturna * ROZBITA RAKIETA * Stan zagrożenia * Szybkości kosmiczne * W pracowni pisarza *...

zbiór opowiadań

* Wyspa Petersena
* ZIELONA, PRZEKLĘTA WYSPA

Bosy_Antek | 2013-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Na ten zbiór opowiadań trafiłem całkowicie przypadkowo – wpadł mi w ręce w lokalnej bibliotece, gdzie na półce z napisem FANTASTYKA zbierał kurz, i nie wyglądało, by ktokolwiek przede mną sięgnął po "Wyspę Petersena."

Przyznaję, że pierwszy utwór mógł być irytujący – autor opisuje pisarza cierpiącego na uwiąd sił twórczych i robota, który jest jego służącym(?), lokajem(?). Oho, myślę sobie, najgorsze, co może mnie spotkać, to robienie sobie kabaretu z konwencji science-fiction. Nienawidzę tego. Całym sercem gardzę. Tym bardziej, że robot imieniem Katody ma całkiem cięty język i wciąż się wykłóca ze swoim pryncypałem.

Aleksander hrabia Fredro wziął się za pisanie fantastyki, myślę sobie i już mam książkę odłożyć, gdy nagle trafiam na pointę – niespodziewaną, przewrotną, metaliteracką (nie zdradzam szczegółów), która kazała mi dać kolejną szansę autorowi.

Zegalski szansę tę wykorzystał. Niemal każdy z zebranych tekstów kończy się szybką, celną pointą. Nic nie dryfuje w ocenie...

Marek Witkowski | 2016-06-12
michaltrudny | 2016-03-07