Śmierć higieniczna

Okładka książki Nowa Fantastyka 489 (06/2023) Krystyna Chodorowska, Dennis Danvers, Pawło Derewianko, Adrianna Filimonowicz, Ołeksij Gedeonow, Krzysztof Kochański, Gabriela Panika, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowa Fantastyk... Krystyna Chodorowsk...
Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Latający talerz Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Latający talerz Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...

Całkiem fajny zbiór opowiadań, Śmierć higieniczna, Mieszczuch, czy opowiadanie o nieśmiertelności, historia z St. Lem są zdecydowanie za krótkie, pewnie by było wystarczająco materiału na całą książkę w tych tematach.

Bardzo niewielka i bardzo podle wydana książeczka, na papierze, który naprawdę od szarego toaletowego różni się tylko troszkę.
A zawartość? Przyznam, że jak tak niepozorne dziełko, nad wyraz dobra.
Mamy tu np. pierwszą chyba na polskim rynku próbkę post apo - "Wilki" Marka Nowka. Ciekawy, lekko pornograficzny "Stres" Roberta Lidke, czy znakomity jak na tak krótka formę "Mieszczuch" Krzysztofa Kochańskiego. W pamięci zapada też opowiadanie tytułowe. Najsłabszy tekst to chyba "Nieśmiertelny". Każde z krótkich opowiadanek, poprzedzone jest ilustracja.
Bardzo fajne świadectwo naszej kultury i literatury SF tamtych lat. Całość czyta się lekko, ze względu na krótką formę, żaden z autorów nie wdał się w nadmierne intelektualizowanie czy wysublimowane niuanse. Zdecydowanie polecam.

A zawartość? Przyznam, że jak tak niepozorne dziełko, nad wyraz dobra.

Mały zbiorek opowiadań fantastyczno-naukowych ale jak cieszy :) Jest całkiem niezły. Oczywiście poziom jest różny, jedne podobają się bardziej inne mniej. Kilka z nich wybija się, w mojej ocenie, spośród innych:

Intinerarium Anonima z Teryy - na prawdę świetne, napisane w stylu badania starych manuskryptów a cytowany tekst faktycznie je przypomina. I do tego świetny żart z St. Lema i Ijona Tichego. Doskonałe :)

Śmierć higieniczna - czytając ten ponury tekst miałem wrażenie jakbym wrócił do świata Megalexu. Mocne.

Mieszczuch - dobry tekst, który przemyca obraz miast z roku 1981 i rzutuje w przyszłość. W dobie "walki" ekologicznej, kto wie czy nie tak będą wyglądać miasta. Fajnie, lekko napisane.

We wstępie piszą, że zbiorek jest skierowany do "młodych miłośników literatury science-fiction". No, chyba słowo "młody" dzisiaj oznacza już chyba coś innego... bo teksty jak "Stres" czy "Śmierć higieniczna" raczej nie są skierowane do młodych (nastoletnich) odbiorców.... a może... a niech tam. niech nastolatki czytają, Internecie jest jeszcze gorzej przecież :)

"Śmierć higieniczna" jest zbiorem opowiadań wydanym w roku 1985.
Czytamy, że książka ta jest skierowana "przede wszytskim do młodych miłośników literatury science-fiction". Jest to prawda, ponieważ zawarte w tym utworze opowiadania są proste w przesłaniu.

Książka ta składa się z dziewięciu opowiadań. Jak można się domyślić, wszytskie są związane z tematem science-fiction. Zbiór opowiadań dobrze mi się czytało pomimo tego, że dawno on wyszedł. Autorzy nie starają się opisywać nowych urządzeń, które mogą pojawić się w przyszłości (hmm.. zapewne dlatego mi się dobrze czytało :) ). Również nie opisują rzeczy i świata w sposób naukowy oraz nie używają trudnych pojęć fizycznych.

W każdym opowiadaniu mamy przedstawiony inny świat np:
- świat zniszczony przez wojny;
- przeludniona i zanieczyszczona Ziemia, gdzie ludzie zostali wysłani na statku kosmicznym w celu kolonizacji nowej planety;
- ludzie żyją tylko w mieście, istnieje godzina policyjna od 14 do 6 rano, gdzie zesłanie na wieś jest rodzajem kary;
- ludzie znają podróż pomiędzy planetami, które od wielu stuleci są zamieszkałe.

W opowiadaniach najczęściej mamy przedstawiony jakiś problem społeczności na naszej planecie w dosyć odległej przyszłości. Autorzy opowiadań starają się nam przybliżyć trudności z jakimi muszą zmierzyć się ludzie. Opowiadania skupiają się na podejściu społecznym ludzkości.

"Śmierć higieniczna" jest zbiorem opowiadań wydanym w roku 1985.

• Antologie
  • Może kiedyś 🐡
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Półka
  • Książki młodości

Dodaj cytat z książki Śmierć higieniczna