A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945. Dzieje mojej rodziny

Tłumaczenie: Emilia Bielecka
Wydawnictwo: Czytelnik
Und was hat das mit mir zu tun? Ein Verbrechen im März 1945. Die Geschichte meiner Familie
Jadwiga

Pod koniec marca 1945 roku hrabina Margit Thyssen-Batthyany urządza w pałacu w Rechnitz w Austrii przyjęcie pożegnalne dla miejscowego kierownictwa NSDAP, SS i Gestapo. W jego trakcie niektórzy goście wychodzą z pałacu, by rozstrzelać żydowskich robotników, przetrzymywanych w pobliżu. Ponad 60 lat później informacja o tamtej zbrodni dociera do kuzyna hrabiny, młodego dziennikarza z Zurychu,...

Ponad 60 lat później informacja o tamtej zbrodni dociera do kuzyna hrabiny, młodego dziennikarza z Zurychu, Sachy Batthyany’ego. – A co ty masz z tym wspólnego? – pyta go pisarz Maxim Biller. Batthyany, szukając odpowiedzi, zagłębia się w historię swego rodu: udaje się na dawne Węgry, przemierza syberyjskie gułagi, w Buenos Aires spotyka ocalałą więźniarkę Auschwitz. Odkrywa tajemnicę, która odmieni jego poglądy.
Czy minione pokolenia mają wpływ na nasze życie? Czy wszyscy jesteśmy wojennymi wnukami? A przecież uważaliśmy się za ludzi nowoczesnych i niezależnych.
Książka Sachy Batthyany’ego to niezwykła historia rodziny, panorama Europy Środkowej, a zarazem psychogram pewnego pokolenia.
Sacha Batthyany (ur. w 1973 r.) – potomek starego węgierskiego rodu; socjolog i dziennikarz, redaktor m.in. „Neue Zürcher Zeitung”, wykładowca w Szwajcarskiej Szkole Dziennikarstwa, autor reportaży dla „Tages-Anzeiger” i „Süddeutsche Zeitung”.

źródło opisu: SW "Czytelnik"

źródło okładki: SW Czytelnik

warszafka | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

O rozliczaniu się z "niewygodną" przeszłością; indywidualną, rodzinną, zbiorową. Powracające jak bumerang pytania – czy wciąż na nowo rozdrapywać, rozjątrzać stare rany, rozpatrywać winy i przewinienia? Czy raczej starać się patrzeć w przyszłość, pamiętając o tym co się wydarzyło, ale po to by uniknąć popełniania błędów powtórnie. Ale czy unikanie błędów jest w ogóle możliwe? Kwadratura koła.
Ludzie są tylko ludźmi, nie wiadomo jak zachowają się w pewnych okolicznościach, człowiek to istota niedoskonała. Zbyt łatwo czasami oceniamy innych, tylko czy my sami jesteśmy tacy bez skazy?

Niela | 2017-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2017