Inwentarz dokumentów katyńskich przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Cykl: Biblioteka Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego (tom 14)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
historia
Elevander

Zbiór dokumentów w Kurii Metropolitarnej w Krakowie to unikatowa kolekcja dowodów zbrodni, dokonanej w roku 1940 w Katyniu. Odnalezione w 1943 roku , trafiły do Państwowego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki. Część z nich ocalała przed wywiezieniem oraz spaleniem, przeszła przez wiele rąk i w różnych znajdowała się miejscach, ukrywana przez konspiratorów z WiN-u, archiwistów, księży. Tropione przez funkcjonariuszy NKWD, dokumenty dostały się w roku 1952 w ręce UB. Przez wiele lat znajdowały się w archiwach MBP i MSW, mimo zainteresowania sowieckich służb specjalnych każdym dowodem zbrodni z roku 1940, nie oddano ich do Moskwy.
W 1990 roku dokumenty powróciły do Krakowa, w 2000 prezentowane były na wystawie: KŁAMSTWO KATYŃSKIE, a obecnie, dzięki wieloletniej pracy Stanisława M. Jankowskiego i Adama Rolińskiego, zostały odczytane i opracowane.

źródło opisu: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=11116

źródło okładki: http://akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=11116