What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
What the F. What Swearing Reveals About Our Language, Our Brains, and Ourselves
Carmel

Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać. W jak dotąd najzabawniejszym i najklarowniejszym omówieniu najświeższych naukowych doniesień na ten temat Benjamin Bergen tłumaczy, dlaczego tak jest i co mówi nam to, o naszym języku i umyśle.Niemal wszyscy klniemy – po zbyt wielu drinkach, kopnięciu się w palec albo przyłapani na gorącym uczynku. Kiedy jednak zakazuje się używania przekleństw w telewizji czy cenzuruje książki, siedzimy bezczynnie. Uważamy, że powinno się wyciąć wulgaryzmy ze swojego słownika i karzemy dzieci, kiedy wykrzykują te same słowa, które z ulgą wymrukujemy pod nosem sekundę po tym, jak pójdą spać. Wygląda na to, że przeklinanie jest tą intymną częścią naszego życia, której istnienie zdecydowaliśmy się wyprzeć.W swoim przełomowym, ale i żywiołowo lekkim przedzieraniu się przez językowe niziny, Bergen odpowiada na intrygujące pytania: Jak to się dzieje, że pacjenci po zawale, utraciwszy zdolność mówienia, wciąż krzyczą Szlag!, kiedy są zdenerwowani? Dlaczego pierwszym słowem samoańskich maluchów nie jest mama tylko żryj gówno? Jak to się stało, że Wacek przestał być tylko jednym z wielu imion? Dlaczego gówno jest wulgarne, a kupcia tylko dziecinna? Czy obelgi zmieniają nasz stosunek do obrzucanych nimi osób? I dlaczego, pokazując faka, prostujemy środkowy palec?Błyskotliwe jak diabli i zajebiście śmieszne, What the F jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak i dlaczego przeklinamy.

"Zachwycający wgląd w świat wulgaryzmów" - New York Times Book Review

W książce What the F, „liście miłosnym do wulgaryzmów”, kognitywiście Benjaminowi K. Bergenowi udaje się przekonać mnie, że warto docenić społeczną rolę „brzydkich” słów zarówno w szerszym kontekście, jak i w niuansach - Science

"Fascynująca podróż na styku etymologii, neuronauk i kultury" - Discover

źródło opisu: https://www.ccpress.pl/produkt/What_the_F._Co_prze...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Vet | 2019-10-05
Przeczytana: 05 października 2019

Podchodząc holistycznie do tematu książki, przedstawia ona całkowicie kontrowersyjną tezę o nieszkodliwości przeklinania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Autor zaczyna od genezy przekleństw, różnic i podobieństw w językach, które zgłębił (choć sam zaznacza, iż nie wykorzystał całego potencjału i nie zainteresował się wieloma innymi). Jest to podróż po językach świata i wskazanie łączącego wszystkie prawa przekleństw: "Rany boskie, jebany, zasrany, pedał".
Zastanawia się nad wpływem tabu kulturowego, ilości liter w wypowiadanych wulgaryzmach, dzwiękonaśladownictwem.
Poruszona jest kwestia języka migowego oraz gestykulacji. Wyjaśnianie gestu "fak".

Najciekawszym dla mnie rozdziałem w książce był ten o przedstawieniu tematu mózgu i odkrywanie jaki ośrodek odpowiada za przekleństwa i ich wypowiadanie. O dziwo, nie jest to ten sam, który odpowiada za "normalną" mowę. Co jest już pierwszym, niewinnym postawieniem tezy, iż przeklinanie jest w nas wrodzone.

Kolejne rozdziały...

Dlaczego brzydkie słowa są tak pociągające?

Czy przeklinanie jest złe? Dlaczego zdarza nam się używać wulgarnego języka? Amerykański kognitywista Benjamin K. Bergen w swojej najnowszej książce spróbuje nam wyjasnić, czym tak naprawdę jest bluzganie.

Patronaty tygodnia (23-29.09.2019)

Wydawnictwa nie dają czytelnikom odpocząć po zeszłotygodniowej klęsce urodzaju. Nasze pomarańczowe logotypy znajdziecie między innymi na nowych powieściach Samanthy Shannon i Jakuba Małeckiego, które swoje premiery miały w zeszłym tygodniu. A także na kolejnych książkach z cyklu „Nierozłączki” i na nowości, którą osobiście poleca prezes lubimyczytac.pl. W tym tygodniu każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś dobrego.