What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych

Okładka książki What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych Benjamin K. Bergen Patronat LC
Benjamin K. Bergen Wydawnictwo: Copernicus Center Press językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
What the F. What Swearing Reveals About Our Language, Our Brains, and Ourselves
Copernicus Center Press
2019-09-26
2019-09-26
Data 1. wydania:
2016-09-13
badania językoznawcze badanie języka emocje język kognitywizm literatura popularnonaukowa nauka o języku popularnonaukowa umysł wulgaryzmy

Nie doczytałam tej książki, gdyż nie tego się po niej spodziewałam. Liczyłam na lekkie i ciekawe, zabarwione naukowo podejście do języka a dostałam statystyczną papkę informacji z powtarzającymi się przekleństwami. Nie jest to lekka lektura, ale może zaciekawić językoznawców.

"Najpotężniejszymi słowami zaś – tymi, które bezpośrednio łączą się z emocjami – są przekleństwa. To one w niezwykły sposób pozwalają nam wyrażać cierpienie lub zadawać je innym. To one nie mają sobie równych w werbalizowaniu frustracji, gniewu czy patosu".

Warto podszkolić się z wulgarów. Zwłaszcza, przyjmując naukowe podejście. Ważna konkluzja, nie każdy wulgaryzm jest...

Po lekturze "Bluzgaj zdrowo" nie zapowiada się, aby ta książka wnosiła cokolwiek nowego, albo taką ilość nowych rzeczy, aby był sens to czytać. Poza tym nudzi nadmierną statystyką serwowaną na samym początku, więc odpuszczam totalnie (bez szansy powrotu za jakiś czas).

To książka naukowa, ale napisana w świetnym stylu, no i temat bardzo ciekawy. Brawa dla tłumaczki, która przeniosła wiele kontekstów języka angielskiego związanych z wulgaryzmami na rodzimy grunt. Polecam nie tylko językoznawcom.

Wymęczyłam tę książkę. Zwłaszcza pierwsza połowa jest ciężka, interesująca chyba tylko dla językoznawców, i to jeszcze filologów angielskich, no bo jakoś rozważania ile liter mają przeciętnie angielskie przekleństwa, na jaką głoskę się kończą, jaka jest ich „klasyfikacja”, czy jak wyglądają reguły gramatyczne stosujące się do ich użycia - nie były dla mnie ciekawe. Lepiej...

Wszyscy wiedzą, że prawie nie przeklinam. Zawsze zwracam uwagę, gdy ktoś ze znajomych przeciągnie o jedną ,,ku#$%" za daleko. Ale nawet mi, osobie unikającej przekleństw zdarzają się momenty. Ostatni, w trakcie pracy z domu w początkowej fazie lockdownu. Kolega z pracy, gdy już nie wytrzymałam i wszystko co złe wysypało się ze mnie online, podsumował, że słysząc kogoś, kto...

Nudna książka wyłącznie dla językoznawców, jednak chyb także i oni nie będą usatysfakcjonowani. Odniosłem wrażenie, że autor głównie podsumowuje, które przekleństwa są najczęściej spotykane, w jakich krajach.

Rewelacyjna pozycja rzucająca nowe światło na wulgaryzmy. Wprawdzie najwięcej przykładów jest z języka angielskiego, lecz wiele teorii dot. m. in. klasyfikacji przekleństw ma charakter uniwersalny i można je spokojnie odnieść na grunt polszczyzny. Książka porusza kwestie gramatyki, semantyki, leksyki oraz psycholingwistyki, więc powinna być interesująca dla wielu odbiorców....

Prawdopodobnie w żadnej innej książce nie znajdziecie tylu wulgaryzmów - i to w wielu językach - niż w tej wyjątkowej monografii naukowej im właśnie poświęconej.

Benjamin K. Bergen kompleksowo podszedł do tematu tabu, dość rzadko podejmowanego przez badaczy kultury i lingwistów, próbując wraz z czytelnikami odpowiedzieć na wiele pytań związanych ze słowami...

Na półkach: , , , ,

Podchodząc holistycznie do tematu książki, przedstawia ona całkowicie kontrowersyjną tezę o nieszkodliwości przeklinania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Autor zaczyna od genezy przekleństw, różnic i podobieństw w językach, które zgłębił (choć sam zaznacza, iż nie wykorzystał całego potencjału i nie zainteresował się wieloma innymi). Jest to podróż po językach świata i...

• 2021
  • 2020
  • Legimi
  • Chcę w prezencie
  • E-book
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych

Video

Video