Niezwykły rejs ,,Św. Piotra i Pawła"

Wydawnictwo: Glob
Maurycy Beniowski
historia
Arhenis

"W roku 1771, 16 lipca, korweta "Św. Piotr i Św. Paweł" kotwiczyła w przystani tej wyspy, dowodzona przez Maurycego Augusta Beniowskiego, magnata Węgier i Polski, generała Rzeczypospolitej Polskiej, wziętego do niewoli przez Rosjan i zesłanego rozkazem Carycy na Kamczatkę, skąd miał szczęście uciec dzięki swej odwadze. Wyspa ta nie jest zamieszkana. Obfituje w różne dzikie ptactwo, a jej owoce i woda są smaczne. Jest położona pod 32 stopniami, 47 minutami szerokości i 355 stopniami, 8 minutami długości od Bolszy na Kamczatce." - napis na krzyżu umieszczonym na Wyspie Wodnej przez załogę "Św.Piotra i Św. Pawła.

tekst z obwoluty książki

źródło opisu: materiały wydawnictwa