Pani Dobrego Znaku

Cykl: Księga Całości (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
Kres, Szerń, Aler, fantasy,

Inne wydania

Wieczne Cesarstwo osłabione rozpadem Grombelardu coraz słabiej kontroluje bogaty rycerski Dartan. Odżywa stara legenda o Rollaynie Córce Szerni. Czy jest nią tajemnicza władczyni Puszczy Bukowej?

źródło opisu: [Wydawnictwo MAG, 2001]

Lenalee | 2010-03-26
Przeczytana: 26 marca 2010

Prawdę mówiąc niezbyt zainteresowała mnie ta książka. Czytałam tylko po to, żeby skończyć, bo nie lubię zostawiać książek w połowie. Na początku bardzo się nudziłam. Niektóre momenty były nużące i nieciekawe, a było ich wiele. Czytałam je, a po chwili już zapominałam o czym była mowa. Znośnie zaczęło się robić dopiero w połowie i dzięki temu skończyłam czytać tę książkę. Dla mnie polska fantastyka jest kiepska, bardzo kiepska. Najbardziej cenić zawsze będę tylko i wyłącznie Sapkowskiego i przez to wszyscy inni polscy fantaści na zawsze pozostaną w jego cieniu. Gdyby nie mój upór - już w połowie odłożyłabym tę książkę na miejsce. Nieciekawa i nudna. Niemniej planuję przeczytać drugi tom, żeby mieć to z głowy. Jestem niemal pewna, że innych książek Kresa nie przeczytam. I niestety, nie polecam nikomu.

Fidel-F2 | 2015-11-24

Świetna opowieść, w sumie wyważona, jest polityka, intrygi, żołnierka, to i owo na temat działania świata i ludzi, fajne postacie. I chociaż żaden z tych elementów nie jest jakoś specjalnie wyjątkowy to całość robi bardzo pozytywne wrażenie. Czytało mi się bardzo dobrze. Jedynym zastrzeżeniem jakie mam to fakt, że nie do końca wierzyłem w logikę przedstawionych wydarzeń. Były momenty gdy mówiłem "No nie, panie Autor, pleciesz pan farmazony". Niemniej konstrukcja intrygi i mechanizmów działania świata przedstawionego, mimo, że nie idealna, to jednak zasługuje na najwyższe uznanie. No i w paru miejscach szczerze się uśmiałem a w innych odrobinę wzruszyłem. Grombelardzką chyba bym jednak postawił odrobinę wyżej. Niewiele, ale jednak.

majek | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Połknęłam w jedną dobę i muszę przyznać, że bardzo fajna. Jak na początku się nie mogłam przełamać co do Feliksa W. Kresa, to "Pani Dobrego Znaku" od razu podbiła moje serce. Tej książce w sumie niczego nie brakowało i nie za bardzo mam się do czego doczepić. Może tylko do notki od wydawcy, bo "barwnego opisu wojny" między kartkami nie znalazłam. Przygotowania, intrygi - to i owszem, ale wojny z powiewającymi chorągwiami, hukiem końskich kopyt, zbroi, krzykami, krwią... Nie było. Co nie zmienia faktu, że moja mała, wewnętrzna żołnierka zamknęła okładkę w pełni usatysfakcjonowana. Cóż dodać? Polecam! Zwłaszcza w nowym wydaniu, bo jest o niebo ładniejsze!

Satariel | 2012-06-25

Jedna z lepszych książek jakie czytałem. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z wcześniejszymi pozycjami z cyklu szererskiego. Wojna i polityka tutaj to jedno. I w zasadzie nikt tak do końca nie ma tu racji. Liczy się tylko władza. I za to polubiłem Kresa - jego bohaterowie nigdy nie są jednowymiarowi. Polecam.

Lenalee | 2010-03-21
Przeczytana: 31 marca 2010

Męczyłam się z tą książką dosyć długo. Zabierałam się za nią i odkładałam, zabierałam się i odkładałam. I tak w kółko... Modliłam się tylko, żeby ja najszybciej ją skończyć. Żałuję, że wypożyczyłam ją z biblioteki, bo mam wiele ciekawszych książek, na które mogłabym poświęcić swój czas. Myślałam, że ten tom będzie ciekawszy i tak bardzo mnie nie zanudzi, jak pierwszy. Cóż, myliłam się. Denerwowały mnie te wielkie opisy, które ciągnęły się przez nawet kilkanaście kartek. Nie lubię takich książek, w których jest pełno długich i nudnych opisów. Niemniej było kilka dosyć ciekawych momentów, ale mogłabym policzyć je na palcach jednej ręki. Jestem pewna, że po inne książki tego pana nie sięgnę. Może i są lepsze, ale ja się zraziłam, a poza tym nie mam ochoty po raz kolejny tak bardzo się męczyć. Nie polecam.

provos | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Pani Dobrego Znaku - jako czwarta część cyklu Księgi Całości przenosi czytelnika do Dartanu - Złotej Prowincji należącej do Wiecznego Cesarstwa na kontynencie zwanym Szererem.

Autor książki tworzy barwną historię obfitującą w intrygi polityczne, skrytobójstwo oraz jak zawsze u Feliksa W. Kresa solidną dawkę żołnierskiego rzemiosła.

Największym plusem "Pani Dobrego Znaku" według mnie jest bezstronność autora przedstawiającego poszczególne postacie oraz poczucie realizmu, którego w książkach gatunku fantasy często brakuje.

Za minusa dla niektórych mogą być postrzegane zawiłe opisy bitew i potyczek, lecz dla mojej skromnej osoby to tylko jeszcze bardziej wciągało mnie do pochłaniania jednym tchem tej historii.

Pani Dobrego Znaku jest ciekawą i wciągającą historią, która według mnie wyróżnia się w gronie polskiej fantastyki.

radomir | 2015-06-11
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Wciągająca powieść, której czytanie sprawiło mi dużą przyjemność i nie mogłem wręcz doczekać się, co będzie dalej z tytułową panią Dobrego Znaku i jej towarzyszami. W przypadku opisów autor chwilami trochę się rozwleka, podobnie jak w pierwszej części, ale nie jest to jakaś wielka wada.

kadath | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo lubię książki Feliksa Kresa, tej jednak nie udało mi się dokończyć. Bardzo się starałem ale gdzieś tak 100 stron przed końcem się poddałem. Książka jest koszmarnie zła i nudna.

muzyk | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

To było moje pierwsze zderzenie z twórczością p.Kresa. Niestety, nie przeżyłem. Chociaż nie można odmówić autorowi talentu to pierwsze 100 stron (bo na tyle mi tylko sił do walki starczyło) jest dokładnie o niczym a dialogi są jakby wyjęte z telenoweli. Dobra jako pigułka nasenna, sprawdzone.

Gwyn | 2010-12-17

Zmęczyłam, ale w wielkich bólach. Pierwsze kilka stron było w miarę, ale później to już równia pochyła. Pompatyczne, straszliwie nudne. Było kilka ciekawych postaci, ale cóż z tego? Nie, nie i jeszcze raz nie!