Pani Dobrego Znaku, tom 1

Okładka książki Pani Dobrego Znaku, tom 1 Feliks W. Kres
Okładka książki Pani Dobrego Znaku, tom 1
Feliks W. Kres Wydawnictwo: Mag Cykl: Księga Całości (tom 4.1) fantasy, science fiction
Księga Całości (tom 4.1)
Mag
2010-01-01
2010-01-01

Pani Dobrego Znaku to kolejna świetna książka, pióra P. Feliksa Kresa.

Tym razem trafiamy do rycerskiego Dartanu, a konkretniej, do tytułowego Sey Aye (Dobrego Znaku). Tam, po śmierci księcia Levina, do władzy doszła poślubiona przez niego niewolnica. I stąd zaczynamy.

Ta część charakteryzuje się dość dużą ilością intryg i sieci powiązań, napisanych w sposób dość przyjemny (czasem trzeba się wysilić żeby wszystkie zrozumieć). Widać że kroi nam się tu coś dużego, zobaczymy w kolejnej części tego tomu.

Książka napisana przyjemnie, z mistrzostwem dialogowym, jakie stosował P. Kres, czyta się dość przyjemnie. Polecam tak, jak i poprzednie tomy Księgi Całości!

Pani Dobrego Znaku to kolejna świetna książka, pióra P. Feliksa Kresa.

Dobry Znak to księstwo w Dartanie, którego główne włości przypadają na Puszczę Bukową. Puszcza dostarcza do skarbu cesarstwa spory wkład, więc nikt księciu K.B.I Levinowi nie robi problemów z tym, co ma on ochotę wyczyniać na swoich włościach. Książę postanowił pojąć za żonę niewolnicę i plan ten zrealizował. Następnie, kiedy umarł, prawo własności wdowy po księciu zostało zakwestionowane.

Jednak niewielu wie, czemu książę zdecydował się na taki mezalians. Niewolnica idealnie czuje się w butach księżnej, ponieważ budzi się w niej jedna z sióstr Szerni.

Tom piąty Księgi Całości przenosi nas do Dartanu. W poprzednich tomach mieliśmy już Garkańską rewolucję, mieliśmy Grombelardzki rozpad górskiego księstwa, czas na Dartan. Dartan to księstwo honoru, rycerzy w płytowych zbrojach, dawniej rządzone przez króla, który był jednocześnie militarnym zwierzchnikiem. Teraz stare rody Dartanu jedyne co robią, to się ze sobą kłócą i przekomarzają. Fabuła książki idzie w taki sposób, że w miarę łatwo domyśleć się jaki będzie jej zarys i co się stanie w drugim tomie Pani Dobrego Znaku. Zaskakujące są detale i sytuacje, które prowadzą nas do tego oczekiwanego końca. Pora na kolejny tom :)

- Zaskakująco dobra historia. Czytałam z dużym zaciekawieniem.
- Na początku ciężko się wgryźć, ale później czyta się szybko i płynnie
- ciekawi bohaterowie i świat przedstawiony. Postacie nie są ciepłymi kluchami, a autor miał dość oryginalny pomysł na fabułę (Szerń, Perły, rozbudowany świat polityczny)
- swoją przygodę rozpoczęłam od Pani Dobrego Znaku i nie miałam poczucia, że wiele rzeczy mnie ominęło
- moje wydanie posiada ilustrację, co jest dla mnie miłym akcentem

+/-
- w tej części nie ma bitew, zażartych walk itp. Raczej mamy tu przedstawioną walkę na umysły: intrygi, polityka, knucie, tajemnice.

- Omijałam opisy wojsk, legionów itp. Nie wiele to dla mnie wniosło do fabuły, a w pewnym momencie mnie to nudziło.

- Zaskakująco dobra historia. Czytałam z dużym zaciekawieniem.
- Na początku ciężko się wgryźć, ale później czyta się szybko i płynnie
- swoją przygodę rozpoczęłam od Pani Dobrego Znaku i nie miałam...

Coraz bardziej lubię tę serię. Mnóstwo ciekawej, interesującej fabuły. Do tego dworskie intrygi, podstępy, same smaczki, które dzieją się na dworze, a których dotychczas nie było mi dane doświadczyć w tej serii. Oby tak dalej. Wydaje mi się, że ta seria ma wysoki próg wejścia, a później już jest łatwiej.

Ten tom to połowa historii Pani Dobrego Znaku. Śmiem twierdzić, że jest to najbardziej sielankowy tom ze wszystkich. Akcja rozgrywa się w Puszczy Bukowej, a dokładniej w Sey Aye, gdzie władzę po zmarłym księciu obejmuje namaszczona przez niego… praczka.

Znów przyglądamy się innej części świata. Nieco inaczej niż w pozostałych - jest tu wiele postaci kobiecych, które wiodą prym. To na nich przede wszystkim skupia się uwaga czytelnika.

Trudno jest pisać o tym tomie w odosobnieniu od drugiej jego części tworzącej jedno, choć zdaje się bardziej nie mogły się od siebie różnić. Ale o tym przy kolejnym tomie.

W książkach Kresa podoba mi się to, że choć "baba to baba", a światem Szereru rządzi patriarchat, choć bywa, że kobiety są traktowane jak przedmioty (tak jak perły domów) , to każda jedna postać kobieca jest silna. Niezwykle charakterna. Wyróżniają się i nie są jedynie głupiutkimi chichoczącą idiotkami stanowiącymi ozdobę w męskim świecie. Nie sposób ich ze sobą pomylić, ani przeoczyć.

Jak czyjaś przeżuta guma. Ciągnie się topornie i kompletnie straciła smak. Nie dość, że nadal nic tu się nie dzieje, to jeszcze zrobiło się jakoś tak... sztuczniej i głupiej.

Wysiadam na tej stacji. Mam gdzieś gdzie ten pociąg zmierza i czy kiedykolwiek tam dojedzie. I tak wytrzymałem zbyt długo.

Chyba najlepszy jak dotąd kawałek Księgi Całości.

Chyba najlepszy jak dotąd kawałek Księgi Całości.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Kresa, o którym słyszałem wiele dobrego i nieco złego. Niestety w trakcie czytania tej książki autor zmarł.

Książka rozgrywa się w uniwersum, którego nie znam, dlatego może jakichś niuansów i mrugnięć okiem nie dostrzegłem, ale do jej czytania nie jest wymagana znajomość wcześniejszych tomów. Akcja rozkręca się powoli, budzi ciekawość, ale również momentami nudzi, czy powoduje grymas... Wraz z kolejnymi stronami wciągałem się coraz mocniej, a akcja była ciekawsza, ale też pokręcona, specyficzna dla realiów powieści. Do samego końca trzyma w napięciu, ale kończy się w stylu "ciąg dalszy nastąpi".

Niby trochę oklepane fantasy, ale im lepiej poznajemy świat i bohaterów tym lepiej się bawimy. Specyficzni są czarodzieje, zamiast magicznych stworzeń mamy rozumną rasę kotów, są miecze, armie i arystokracja niezmiennie jest zadufana w sobie, oderwana od rzeczywistości.

Przyjemna lektura, chętnie sięgnę po drugą część.

Kiedy niewolnica zostaje władczynią.
Pani i Dobrego Znaku. Wieczny pokój to kolejne książka z księgi całości tym razem akcja troszkę zwalniam ale nie dzieje się co na niekorzyść tej historii ponieważ mimo tego bardzo mi się wszystko podobało.

Jesteśmy w sercu Dartanu w okolicach Puszczy Bukowej w Sey Aye , gdzie umierający książę K.B.I. Levin namaścił swoją żonę na swojego następcę. Wszystko byłoby w porządku ale Ezena jest wyzwoloną niewolnicą w dodatku w połowie Armektanką, a przede wszystkim kobietą, która ma teraz kierować największym majątkiem cesarstwa. Rycerstwu składającemu się głównie z mężczyzn bardzo się to nie podoba, ale chodzi tu o honor i z honorem wypełniają jej polecenia.
Dworskie życie.

Ogólnie historia jest poprowadzona bardzo mądrze. Tym razem nacisk jest położony na konstrukcję społeczeństwa, na ekonomie i politykę. Pojawia się też mieszanka dworskich intryg. Szczerze mówiąc to nie mamy tu za wiele zwrotów akcji. Nic specjalnego się za bardzo też nie dzieje i skupiamy się po prostu na życiu ludności puszczy. Również nie ma tutaj zbrojnych starć i szczerze mówiąc, to zupełnie mi to nie przeszkadzało. Wszystko było tak fajnie napisane, że żadnego z tych elementów mi nie brakowało. Mimo tego, że za wiele się nie dzieje to paradoksalnie, ta książka w moim skromnym rankingu plasuje się na dość wysokiej pozycji w stosunku do reszty części.

W tej części prym wiodą kobiety, a bohaterek jest kilka. Książka też nie jest przesadnie długa i wszystko jest w miarę skondensowane. Bardzo dobrze się ją czyta pomimo tego, że jedne postacie są fajnie napisane, a inne troszkę gorzej. Ezena bardzo mi się spodobała, a końcówka daje nadzieję na dobrą kontynuację tej historii. Styl Kresa jest dość hm… charakterystyczny i trzeba się do niego przyzwyczaić ale potem już płynie. Kolejna dobra książka z serii, czytam dalej.

Kiedy niewolnica zostaje władczynią.

Kompletna strata czasu. Mam książkę w subskrypcji za darmo i nie dałem rady jej zmęczyć. Odradzam.

Dodaj cytat z książki Pani Dobrego Znaku, tom 1