Zabawa w chowanego

2017-07-05
2017-07-05
Bartosz Czartoryski
Inne

Nie chciałbym tutaj źle wypowiadać się o twórczości Jack'a Ketchum'a, gdyż uwielbiam jego twórczość, a książki takie jak "Rudy" i "Dziewczyna z sąsiedztwa'' zostaną w mojej pamięci do końca życia. Jednak "Zabawa w chowanego" niestety nie wywarła na mnie takiego samego wrażenia jak książki powyżej, ale co nie zmienia faktu, że również jest to dobra książka, są momenty które trzymają w napięciu, choć spodziewałem się trochę innego obrotu fabuły XD, może to dobrze, bo wtedy fabuła byłaby zbyt przewidywalna, a tak trochę się zaskoczyłem.

Macie swoją filozofię życiową?

Moja opiera się na nie oczekiwaniu. Nie oczekuję niczego (poza urlopem w mojej ukochanej Chorwacji😉), więc rzadko czuję się rozczarowana.
Szkicuję w myślach pewne rozwiązania, ale staram się być flexi jeśli wymagają skorygowania. Dzięki temu łatwiej mi się skupić i dostrzec szczęście
w każdej najmniejszej rzeczy czy sytuacji ( poza sytuacją kaca😜).

Zgodnie z moim credo pozwoliłam "Zabawie w chowanego" być dokładnie takim czytałem jakim jest - nieskomplikowanym, nieaspirującym do klasyki grozy i napisanym trochę od niechcenia. Dla mnie "Zabawa w chowanego" to miał być taki horror klasy C i dokładnie taką rozrywkę dostałam.

Nie jest to książka typowo ketchumowa - pierwsza połowa jest bardzo mocno obyczajowa. Mamy tu typowy letni romans miastowej dziewczyny
z wiejskim chłopakiem. Casey ma jakąś mroczną stronę, która hipnotyzuje Dana i powoli wciąga do swojego świata. Jak dla zakochanych i dwójki ich przyjaciół skończy się z pozoru niewinna zabawa
w chowanego w opuszczonym i otoczonym złą sławą domu? Rozwiązanie powinno być zadowalające dla fanów splatterpunku - są bowiem flaczki i krew👍

Można dyskutować czy fabuła "Zabawy w chowanego" jest satysfakcjonująca ale nie ma chyba nic co obroniło by konstrukcje niektórych zdań i ilość błędów językowych, których w książce jest chyba więcej niż flaków i krwi🤣 Brak profesjonalnej korekty zdecydowanie ujmuje punkty "Zabawie
w chowanego"👎👎

Macie swoją filozofię życiową?

w każdej najmniejszej rzeczy czy sytuacji ( poza...

Przeciętna, to dobre określenie na tą powieść. Można powiedzieć, że gdyby akcja rozwinęła się dziesięć stron później, ocena byłaby zdecydowanie niższa. Dlaczego autor zwlekał z akcją tak długo? Bo nie można zarzucić, że pan Ketchum nie potrafił utrzymać swój wysoki poziom. Po ,,Dziewczyna z sąsiedztwa" oczekiwałem czegoś więcej, a tak? Wrócę z pewnością do tego autora, ale nie w najbliższych miesiącach.

Na półkach: , , , , , , , ,

Każda zabawa może się źle skończyć i doświadczyć człowieka szeregiem nieprzewidzianych komplikacji i konsekwencji.

Cóż może wyniknąć z niewinnej zabawy w chowanego, w opuszczonym, mrocznym domu na odludziu..., domu, w którym lata temu wydarzyły się straszne rzeczy, a później przez lata dom ten marnieje, zarasta, niszczej, a natura przykrywa go swoim płaszczem, zatapiając go w sobie...
Otóż z takiej zabawy, nic dobrego nie może wyniknąć. Nie musiało się skończyć tak, jak się skończyło, ale cóż człowiek bez przerwy popełnia głupstwa, zwłaszcza gdy jest młody, a ciekawość i chęć poczucia adrenaliny popycha go do ryzykownych zagrywek.

"Ale to nie wszystko. Było coś jeszcze. Historie, z którymi dorastałem, na które machałem ręką, z których śmiałem się i których się bałem. Historie o wampirach, o złu, o umarłych. One powróciły do mnie niczym nagłe, dziecięce wizje o szaleństwie i okrucieństwie. Gdy wychodziliśmy zza ostatniej linii drzew, a niebo rozpostarło się nad nami, pomyślałem o tym wszystkim i zastanawiałem się, co my tutaj w ogóle robimy, krążąc niczym sępy nad starymi truchłami." ( str. 137 )

W książce tej jest mnóstwo o młodości, o tym, co człowiek myśli, gdy jest mały, wkraczającym dopiero w dorosłość człowiekiem, gdzie w głowie jest jeszcze trochę lekkomyślności, a tak naprawdę powoli należy ogarniać swoje życie, podjąć kluczowe decyzje i zacząć podążać ku przyszłości w określonym celu, a nie jak butelka wrzucona gdzieś w ocean i dryfująca w nieokreślonym kierunku.
I mimo, że to jest powieść grozy, to jest w niej trochę miłości, o tym pierwszym uczuciu, które zostaje w człowieku do końca życia.

"Kiedy jesteś cały i zdrowy, choć wystraszony jak cholera, zawsze myślisz, że tak naprawdę, nic ci się nie ma prawa stać. Ale kiedy poczujesz ból, zdajesz sobie sprawę, że nie jest tak różowo." ( str. 193 )

Niezwykłą i tak przyciągającą cechą Jacka Ketchuma jest jego zdolność do dogłębnej i trafnej analizy ludzkich postaw i zachowań, przez co czytający odnajduje w jego książkach, w "Zabawie w chowanego" również własne lęki i mroki otulające umysł.
Historia tej powieści grozy w delikatny sposób jest naszprycowana gotykiem, przez sam klimat, małomiasteczkowa senność stanu Maine, sprawi, że można niepokój i pewnego rodzaju grozę.

Przeciętna. Do polowy książka jest „przegadana”. Nie dzieje się właściwie nic. W kolejnej części autor stopniowo wprowadza element napięcia i gdy czytelnik sądzi, że zbliża się do imponującego zakończenia, okazuje się nijakie, płaskie i bezsensowne.

Dobrze napisana i wciąga Liczyłem na nieco większą i bardziej rozbudowaną nadbudowę psychologiczną postaci. Bohaterka imieniem Casey i jej relacje z przyjaciółmi jak i z głównym bohaterem poprowadzone w sposób interesujący. Z pewnością sięgnę po inne, wyżej oceniane pozycje tego autora.

"Zabawa w chowanego" Jack Ketchum

Wyobraź sobie opuszczony dom nad morzem, którego posępna atmosfera, duszny klimat i ciężka cisza przygniatają na samą myśl o przekroczeniu chociażby ogrodzenia. Owiany ponurą aurą i okrutną historią niszczejący wrak. Jego osypujące się sufity, ściany pokryte zgnilizną i unoszący się okropny zaduch łechcący nozdrza są niezwykle kuszącym miejscem eksploracji przeprowadzonej przez grupkę nastolatków.

Ale nie będzie to byle jaka eksploracja.
Szanowni Państwo, zapraszam do zabawy w chowanego!

Nocna zabawa oparta na niezwykle innowacyjnych i groteskowych w swym założeniu zasadach. Na samą myśl przechodzi mnie dreszcz niepokoju, a z drugiej strony idiotyzm sytuacji przywodzi na myśl wiele popularnych slasherów i nie pozwala się bać. Jeżeli nie wiecie co to slasher przedstawiam osobistą mini definicję:

Horror w stylu - grupka przyjaciół idzie po nocy do lasu, najpierw ginie biuściasta blondyna, później ktoś najbardziej zaciągnięty, a przeżyje brunetka z jakimś typem i się tulą z radości. Może i miłość jakaś z tego wyniknie. Trochę jest to luźniutki opis, ale tak też podchodzę do tej książki. Lekko z przymrużeniem oka. A dlaczego?

A dlatego, że zawarte jest w niej tyle błędów językowych, że głowa mała. Czytałam myśląc, iż jest to wina tłumaczenia, może i korekty, edycji, wydawnictwa. Po części pewno i też, ale - okazuje się, że w oryginale nie było lepiej. Tak się składa, że czytałam ją w ramach #buddyread i @dzikuskaczyta nie dała rady przebrnąć przez konstrukcje również angielskich zdań.

Autor długo zwlekał z rozwinięciem fabuły, niespecjalnie starał się również zagwarantować jakikolwiek suspens. Najbardziej skupił się na relacjach między nastolatkami, na ich wewnętrznych rozterkach, na ich problemach w życiu rodzinnym i zabieganiem o akceptację w grupie. Bohaterowie są jacyś, niekoniecznie sympatyczni, ale interesowały mnie ich losy. Delikatnie mroczny, obyczajowy i lekko psychologiczny początek zabarwiony pikantnymi smaczkami ze sfery erotycznej nabiera elektryzującej przemiany w horror dopiero przy ostatnich kartach tej krótkiej opowieści. Nabiera rozpędu tylko po to, aby klapnąć po kilku stronach. Rozwiązanie zagadki totalnie przeze mnie niedopuszczalne, maniana. Kiedy śmieję się w momencie rozwiązania zagadki, nie jest to zwiastun dobrego horroru.

"Zabawa w chowanego" Jack Ketchum

Książka warta przeczytania bo tylko Ketchum potrafi tak zagęścić atmosferę grozą. Daję mocne 7/10.

Lubię Jacka :)

Lubię Jacka :)

Niczego mi ta książka nie urwała, że tak powiem.
Nadal mam w pamięci swoje pierwsze zetknięcie z twórczością Ketchuma - tj. "Dziewczynę z sąsiedztwa", a przy niej "Zabawa w chowanego"... się chowa.
W trakcie lektury oczekiwałam, aż bohaterowie w końcu pójdą tam, gdzie pójść i tak musieli - co było jasne od początku.
To dobra lektura na dłuższą podróż albo ze dwa wieczory - czyta się ją szybko i momentami można odczuć lekkie napięcie, ale z pewnością w klasie thrillerów są lepsze pozycje.

Niczego mi ta książka nie urwała, że tak powiem.
To dobra lektura na dłuższą podróż albo ze dwa wieczory -...

Jack Ketchum Zabawa w chowanego Zobacz więcej