Matematyka od środka. 4000 lat odkryć matematycznych

Tłumaczenie: Hanna Turczyn-Zalewska
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Cracking methematics
tekon

Matematyka to nie tylko tabliczka mnożenia i prawa rządzące logarytmami. To dziedzina pełna opowieści, wspaniałych postaci, legend i anegdot. Książka Matematyka od środka w przystępny i fascynujący sposób ożywia ten obszar nauki. Przedstawia niezwykłą historię matematyki, jej rozwój od czasów starożytnego Babilonu po dowód twierdzenia o modularności. Nie tylko pomaga zrozumieć podstawowe teorie, lecz także opowiada niezwykłe historie – dowiemy się z niej, jak bardzo podejrzana była śmierć Ewarysta Galois i jak ostro walczyli ze sobą Newton i Leibniz.

Ta przystępna, dobrze napisana i pięknie ilustrowana książka doskonale pokazuje, jak różnorodna i fascynująca jest matematyka jako dziedzina wiedzy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,75894,Mat...(?)

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Matematyka-od-srodka,703950863,p.html

Grabarz666 | 2018-03-16

Jest to, co najwyżej, książeczka z kolorowymi obrazkami, a nie pełnoprawna historia matematyki, jak mylnie sugeruje opis książki oraz pokaźna ilość stron. Poza dość ładnym wydaniem (ilustracje, papier kredowy), nie ma w niej nic szczególnie interesującego. Można polecić ją, co najwyżej, zdolniejszym sympatykom matematyki na poziomie podstawówki/gimnazjum, ewentualnie liceum.
Co do samej treści, to ponad połowa nie dotyczy samej historii matematyki i jest przedstawiona niechronologicznie, obrazki, zajmujące większość powierzchni stron książki, najczęściej, nie dotyczą danego tekstu, który, na domiar złego, zawiera ogromne ilości literówek. Treść, nie dość, że uboga, to okraszona jest kiepskiej jakości humorem w postaci różnorakich anegdot oraz odniesień do filozofii, teologii, a nawet boga. Całość czyta się, po prostu, nieprzyjemnie. W związku z powyższym zakup książki uważam za całkowicie nieudany i zdecydowanie jej nie polecam.

Agata Musiał | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Książka bardzo ciekawa, przystępnie napisana i bardzo ładnie wydana. Niestety nie spisał się tłumacz, lub edytor, nie wiem kto zajmuje się korektą tekstów w wydawnictwie - w książce jest bardzo dużo literówek, zgubionych wyrazów, przekręconych słów. Warto to poprawić i wtedy z pewnością będę polecać tą pozycję innym.

Zbigniew Młynarski | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018