Wzdłuż śladów

Wydawnictwo: Sowa sp. z o.o.
9 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Opowiadanie z elementami psychologiczno-filozoficznymi. Na odludnej plaży, u schyłku dnia, narrator spotyka Nieznajomego, który w desperackim odruchu zwierza się jemu, po czym odchodzi. Niecodzienne okoliczności sprawiają, że narrator dopiero po kilku godzinach zdaje sobie sprawę z wagi tego, co się wydarzyło. Postanawia odnaleźć Nieznajomego. Ku własnemu zaskoczeniu odkrywa, że poszukiwania...

Opowiadanie z elementami psychologiczno-filozoficznymi.
Na odludnej plaży, u schyłku dnia, narrator spotyka Nieznajomego, który w desperackim odruchu zwierza się jemu, po czym odchodzi. Niecodzienne okoliczności sprawiają, że narrator dopiero po kilku godzinach zdaje sobie sprawę z wagi tego, co się wydarzyło. Postanawia odnaleźć Nieznajomego. Ku własnemu zaskoczeniu odkrywa, że poszukiwania wiodą go również w głąb siebie; przybliżając się do rozwiązania zagadki Nieznajomego, poznaje coraz lepiej siebie.
"Głos uwiądł mu w gardle. Obserwowałem go kątem oka i miałem wrażenie, że całym wysiłkiem woli stara się powstrzymać łzy. Jego ciałem wstrząsały dreszcze, ale przed tym nie mógł się już obronić ani ukryć tego. I myślę, że świadomość tej niemocy męczyła go dodatkowo.
- Tymczasem - zaczął po dłuższej chwili - osądzony po pozorach, spotykałem się z pogardą, nienawiścią, w najlepszym razie z obojętnością. Nawet najbliżsi odwrócili się wtedy ode mnie. Nikt nie chciał ze mną rozmawiać. Kobiece łzy, lament - są takie sugestywne..."

źródło opisu: opis autorski plus cytat z okładki

źródło okładki: https://liberum-verbum.sklepy.pasejo.pl

Reader | 2017-05-23

Znakomita opowieść o kondycji współczesnego człowieka, oczywiście nie chodzi o kondycję fizyczną; wciągająca i zaskakująca, głęboko refleksyjna, a przy tym łatwa w odbiorze, przyjemna w czytaniu.

Zbigniew Zebar | 2017-05-22

Nie moją rzeczą opiniować samego siebie.

Na półkach