Geopolityka Śródziemnomorza

Okładka książki Geopolityka Śródziemnomorza Yves Lacoste
Okładka książki Geopolityka Śródziemnomorza
Yves Lacoste Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Geopolitique de la Mediterranee
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2010-01-01
2010-01-01
9788361203490
Radosław Stryjewski

Książka francuskiego politologa traktującego o znaczeniu politycznym regionu śródziemnomorskiego. Ponieważ jest to obszar który od wielu stuleci stanowił przedmiot wielkich rozgrywek politycznych (i w ślad za tym militarnych),chciałem go poznać nieco bliżej, tym bardziej, że nie ma książek która opisywałaby ten region holistycznie.
Pozycja jest jednak zdecydowanie bardziej naukowa niż popularnonaukowa. Miejscami gubiłem się w przestrzeni skomplikowanego aparatu naukowego gdzie wiele miejsca poświęcono zagadnieniom definicyjnym. Były jednak one odrobinę pomocne gdyż widzę jak mocno pojemna może być definicja samej geopolityki.
Największą dla mnie wartością było jednak spojrzenie na ten region przez pryzmat geografii, utrudnień komunikacyjnych, a co za tym korytarzy i punktów umożliwiających sprawną komunikację. Było to świetnie pokazane na przykładzie Bałkanów i tamtejszych opisów korytarza wardarsko-morawskiego.
Książka zdecydowanie dla mocno zainteresowanych i specjalistów.

Pozycja jest jednak zdecydowanie...

• Eikon dio
  • Do kupienia