Ostatni

Wydawnictwo: Ridero

Zobacz przyszłość we właściwym kolorze.

W czasach, gdy technologia znaczy więcej niż człowiek, łatwo zostać samemu na placu boju. A prognozy są jeszcze gorsze…

Cztery, zupełnie odmienne opowieści, pokażą ci różne odcienie coraz bardziej odległych czasów. Zanurz się w mrocznej wizji współczesności, by wypłynąć dopiero, gdy Wszechświat stanie się zimny i obcy.

źródło opisu: Ridero, 2017

źródło okładki: https://ridero.eu/pl/books/ostatni/

CzarneEspresso | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017

W książce znajdziemy cztery mniej lub bardziej rozbudowane opowiadania. W pierwszym opowiadaniu Oczy poznajemy młodego programistę Witka Tkacza, który w wyniku wypadku stracił wzrok. Na rynku są jednak dostępne soczewki, które łącząc się bezpośrednio z korą mózgową pozwalają widzieć, a nawet korzystać z szeregu funkcji niedostępnych zwykłemu obywatelowi np. podczerwień, ultrafiolet oraz wielu innych. Dzięki nim Witek mógł znowu widzieć. Czy jednak można w 100 % polegać na technologii?

Szczury to z kolei opowiadanie podzielone na kilka krótkich rozdzialików, coś jakby mini-powieść w zbiorku. To klasyczna space opera, gdzie ludzie wyruszyli na podbój kosmosu. Ziemia jako miejsce do życie nie była już tak dogodna. Nasza planeta szybko dążyła ku samozagładzie, a przyczyniły się do tego wojny, walka o władzę i wpływy oraz bezmyślne korzystanie z zasobów naturalnych. Udało się odnaleźć planetę o nieco podobnym do ziemi klimacie, gdzie ludzie mogli się osiedlać. Okazało się, że planetę...

wilk_elektryczny | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 maja 2017

"Ostatni" jest debiutem w postaci zbiorku opowiadań. Cztery historie w gatunku, ogólnie mówiąc, fantastyki naukowej. Ogólnie mówiąc, bo prezentują różne nurty - mamy tutaj coś w rodzaju opowiadania grozy w klimacie lekkiego SF, mamy też abstrakcyjną i bardziej "hard" opowieść o poszukiwaniu początków Wszechświata, znajdzie się też miejsce dla czegoś w rodzaju gorzkiej space opery o spotkaniu z pozaziemskim życiem. Dominują barwy nie-różowe, zgodnie z resztą z okładkową zapowiedzią.

Widać, że autor inspiruje się znanymi i cenionymi pisarzami. Szczególnie w "Interfejsie" mam wrażenie, że widzę trochę "Diaspory" Egana, trochę Clarke'a z jego obrazowym przedstawianiem kosmicznych landszaftów i może szczyptę Wattsa. Poruszane są tematy takie jak bioprezerwacja, uploadowanie umysłu do sieci, ko-świadomość, a technologie takie jak rozszerzona rzeczywistość są tu na porządku dziennym.

Może to mała rzecz, ale spodobała mi się swojskość w opowiadaniach - o ile nie szlajamy się z...

Lexie | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Nie czytam wiele sci-fi, nie jestem też komputerowym geekiem. Moja wiedza z zakresu fizyki czy matematyki jest bardzo średnia. Miałam problem z niektórymi naukowymi pojęciami w tej książce, więc na pewno nie jest ona dla typowego "humanisty".
Styl autora jest przeciętny. Momentami miałam wrażenie, że czytam coś za bardzo okrojonego. Oczywiście były też dobrze napisane i ciekawe momenty.
Opowiadania to głównie opisy, co sprawia, że książka znajduje się po tej nudnej stronie. Pomimo małej znajomości sci-fi, większość wątków z książki jest dla mnie raczej powtarzalna i nie wnosi powiewu świeżości. A nawet jeśli autor miał dość ciekawe pomysły, to konkluzje okazywały się dość płaskie i niepowodujące zbyt wielu emocji czy przemyśleń.
Takie bezpłciowe. Było, było i się skończyło, i to na tyle. Chyba tylko "Szczury" miały w sobie o wiele więcej potencjału. Jest akcja, większe skupienie na bohaterach i ludzkich emocjach i wyborach. Gdyby autor wywalił pozostałe trzy opowiadania i...

Luka | 2017-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Ogólnie daję 4/5 (8/10) nienaciągane.
Książka ma to co lubię - język i stylistyka jest taka że książka czyta się strona za stroną.
Nie chodzi o to że łatwo i prosto napisana, tylko tak nieokreślenie dobrze, że człowiek dobrze wchodzi w te światy i wczuwa się w historię.
‘Oczy’ fajnie napisane, od razu się miło czyta z takim sposobem budowania zdań (nie wiem jak to inaczej opisać), ale jednak trochę przewidywalne.
‘Szczury’ - no szacun, przeczytałem na raz. Myślałem ze nie zaskoczy mnie, ale przyznam że się udało.
‘Epitafium' - fajny sposób narracji, przez co całe opowiadanie jest ciekawe.
‘Interfejs’ - dobra forma sprawiająca że człowiek od początku zastanawia się ‘o co chodzi?'

Mam takie spostrzeżenie, że najdłuższe opowiadanie jest też najlepsze, więc powieść byłaby dobrym kierunkiem.
Licze na następną.

mariaanna | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Bardzo ciekawy debiut. Mimo trudnej tematyki, pesymistycznego klimatu i przywiązania do naukowych detali, przez opowiadania dosłownie płynęłam. Najbardziej podobały mi się Oczy i Epitafium, które choć różne, skojarzyły mi się z twórczością Philipa K. Dicka i Teda Chianga. Mimo drobnych potknięć technicznych, największą wadą zbioru jest z pewnością jego długość - chciałoby się przeczytać więcej :)

kotek | 2017-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2017

Gdyby syn nie przyniósł jej jako nagrody książkowej za konkurs pewnie bym jej nie przeczytała. A szkoda by było bo to bardzo udany debiut. Cztery opowiadania mają są dość pesymistyczne. Nie wróżą one ludzkości dobrego końca.
Trudna tematyka ujęta w taką formę sprawia,że jest to ciekawa dawka prozy godna polecenia nie tylko dlatego,że oboje pochodzimy z tego samego miasta.

Mateusz Maluha | 2017-07-21

Bardzo udany debiut. Czekam z niecierpliwością na kolejne teksty!

Arioch | 2017-10-29
Muminka | 2017-09-04