Złoto i magia: opowiadania

Gold and Magic: A Selection of Stories
83-7120-553-8
asimov, złoto, magia, opowiadania
Ivyll

Zbiór opowiadań, zawierający historie z różnych gatunków- od typowo fantastycznych, przez science-fiction po humorystyczne opowieści o dwucentymetrowym demonie Azazelu, który na prośbę człowieka o imieniu George zmienia losy różnych osób, nie koniecznie zupełnie na lepsze.

wiejskifilozof | 2016-05-26

Ale,to coś fajnego było.Świetneeeeeeeeeeeee,cudowny,mądry i piękny zbiór fantasty.
Trudne czas i zabawne zarazem.
Brawo.

Cerro | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Opowiadania, chociaż w większości krótkie, są dobrze skonstruowane. Właściwie każde ma zaskakującą puentę, do której prowadzi konsekwentnie budowana fabuła. Stosunkowo najnudniejsze są pod tym względem historie o demonie Azazelu, oparte na identycznym schemacie, który po trzech tekstach zaczyna nudzić.

Brakuje także zarysu tła - wszystkie historie dzieją się w bliżej nieokreślonej przestrzeni, zaledwie jedno opowiadanie fantasy może pod tym względem zainteresować.

Bardzo nierówna wydaje się również kreacja postaci. W niektórych tekstach są one bogate i tutaj, dla odmiany, historie o Azazelu wybijają się na plus.

To trochę truizm, zważywszy że Asimov ma ugruntowaną pozycję w kanonie literatury, ale pisze on naprawdę znakomicie. Lekko, przyjemnie, językiem niezwykle eleganckim, wplatając w całość liczne nawiązania, między innymi do historii literatury.

więcej: http://mdunkel.blogspot.com/2014/12/geniusz-na-wakacjach.html

palooh | 2013-08-29

Polecam już nawet tylko dla opowiadań o małym demonie. Satyra pierwszej klasy.

flere87 | 2016-05-18
Przeczytana: 09 czerwca 2016