Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy Miejsca

Wydawnictwo: Stapis
5 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu

Cmentarz Symboliczny pod Osterwą w Tatrach Wysokich jest miejscem, w którym upamiętnieni są taternicy, alpiniści, ratownicy, przewodnicy, poeci, malarze, kompozytorzy, a także „zwykli” turyści, którzy stracili życie w ukochanych górach… Hubert Jarzębowski w książce „Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” proponuje literacką i historyczną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu w...

Hubert Jarzębowski w książce „Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy miejsca” proponuje literacką i historyczną wędrówkę po tym wyjątkowym miejscu w poszukiwaniu jego ducha. Z książki wyłania się Cmentarz pod Osterwą, będący zarazem swoistym symbolem Europy Środkowej XX wieku, artystycznym dziełem małżeństwa Štáflów, jak i ostrzeżeniem i miejscem zadumy nad „górską” śmiercią. Jednocześnie jednak pozostaje on wyjątkowym pomnikiem pasji oraz pięknego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Stapis

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Iwona | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Górskie

Bardzo interesująca pozycja dla wyrobionego czytelnika (!). Skłaniająca do refleksji i przemyśleń, opowiadająca o górskiej śmierci tak, jak według mnie warto opowiadać - bez patosu i wielkich słów, ale z podskórną emocją i wzruszeniem. Sam temat - zwłaszcza te duchy miejsca - niezwykle ciekawy, do tej pory nieistniejący w naszej literaturze górskiej.

jarek | 2017-12-06
Przeczytana: 06 października 2017

Jakże moja opinia jest inna od tych napotkanych w sieci... No cóż. Ważniejsze jest, aby przedstawić wrażenie z czytania książki, a nie innych recenzji. Więc:

Osterwa jest niewybitnym szczytem Tatr Wysokich, na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Nie przeszkadza to jej jednak, aby być jednym z bardziej znanych wierzchołków, przynajmniej z nazwy. A to za sprawą zlokalizowanego u podnóży jej zachodnich stoków Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego (słow. Tatranský symbolický cintorín).

Sięgając po opracowanie spodziewałem się, że znajdę tutaj historię miejsca, legendy, ciekawostki i bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych osobach upamiętnionych tablicami. I te moje oczekiwania w dużym stopniu zostały zaspokojone, choć myślałem, że będzie więcej opowieści o bohaterach – jednak nie umniejsza to nijak pozycji. No ale jak to się wszystko ma do „Duchów miejsc”?

W moim odbiorze w całej książce za dużo jest pracy magisterskiej, co zarówno przekłada się na język, jak i...

Evia | 2017-11-05