Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy Miejsca

Okładka książki Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy Miejsca Hubert Jarzębowski
Okładka książki Cmentarz Symboliczny pod Osterwą. Duchy Miejsca
Hubert Jarzębowski Wydawnictwo: Stapis reportaż
reportaż
Stapis
2016-01-01
2016-01-01
Tatry taternictwo góry śmierć Słowacja

Okładka książki City 4. Antologia polskich opowiadań grozy Dagmara Adwentowska, Adam Froń, Marek Grzywacz, Hubert Jarzębowski, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Tomasz Krzywik, Kazimierz Kyrcz jr, Joanna Łańcucka, Janusz Mika, Kornel Mikołajczyk, Dariusz Muszer, Bartosz Orlewski, Tadeusz Oszubski, Adam Podlewski, Jacek Skowroński, Marta Sobiecka, Anna Szczęsna, Jarosław Turowski, Istvan Vizvary, Mariusz Wojteczek, Flora Woźnica, Marcin Zwoleń, Marek Zychla
City 4. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Niezła, momentami zbyt akademicka, ale bardzo świeża w podejściu. Połączenie warsztatu krytycznego z tematem cmentarza symbolicznego to zabieg nietypowy, do tego rzetelne, badawcze podejście do tematu sprawiają, że to pozycja może nie idealna (wszak autor podkreśla, że to książka na bazie pracy magisterskiej),ale na pewno bardzo interesująca. Zwłaszcza że cmentarze symboliczne, ich historia i recepcja to temat bardzo rzadko podejmowany. A czyta się bardzo przyjemnie. Moim zdaniem warto siegnąć. Z pewnością nie będzie to zmarnowany czas. A i cena nie powala.

Jakże moja opinia jest inna od tych napotkanych w sieci... No cóż. Ważniejsze jest, aby przedstawić wrażenie z czytania książki, a nie innych recenzji. Więc:

Osterwa jest niewybitnym szczytem Tatr Wysokich, na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Nie przeszkadza to jej jednak, aby być jednym z bardziej znanych wierzchołków, przynajmniej z nazwy. A to za sprawą zlokalizowanego u podnóży jej zachodnich stoków Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego (słow. Tatranský symbolický cintorín).

Sięgając po opracowanie spodziewałem się, że znajdę tutaj historię miejsca, legendy, ciekawostki i bardziej szczegółowe informacje o poszczególnych osobach upamiętnionych tablicami. I te moje oczekiwania w dużym stopniu zostały zaspokojone, choć myślałem, że będzie więcej opowieści o bohaterach – jednak nie umniejsza to nijak pozycji. No ale jak to się wszystko ma do „Duchów miejsc”?

W moim odbiorze w całej książce za dużo jest pracy magisterskiej, co zarówno przekłada się na język, jak i odpowiada na pytanie związane z duchami. Każda osoba, która pisała pracę licencjacką, magisterską, czy jakąkolwiek inną wie, że nie czyta się tego łatwo, przynajmniej tak jest w znanych mi przypadkach. Autor zdaje się też ma tego świadomość, gdyż pisze, że „Duchy miejsca to nieco 'odnaukowiona' wersja (…) pracy magisterskiej”, szkoda tylko, że tego 'odnaukowiania' jest mało, przynajmniej w moim odbiorze. Z całą pewnością taka forma znajdzie swoich zwolenników, mnie jednak do końca nie przekonuje.

Bardzo interesująca pozycja dla wyrobionego czytelnika (!). Skłaniająca do refleksji i przemyśleń, opowiadająca o górskiej śmierci tak, jak według mnie warto opowiadać - bez patosu i wielkich słów, ale z podskórną emocją i wzruszeniem. Sam temat - zwłaszcza te duchy miejsca - niezwykle ciekawy, do tej pory nieistniejący w naszej literaturze górskiej.

• Literatura górska
  • #_Biblioteka domowa