Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie

Cykl: Siedem Grzechów Głównych (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Literatura polska, chciwość
Ag2S

Zarówno dobro, jak i zło wraca do człowieka ze zdwojoną mocą. Sandra wychowała się w małym miasteczku. Tam życie płynie zupełnie inaczej. Za czym innym się goni, o czym innym marzy. Jednak i tam życie potrafi zaskoczyć ‒ to, co oczywiste, może okazać się pozornym, proste skomplikowanym, dobre złym, a złe dobrym. Pewnego dnia w progu jej domu staje ojciec chrzestny razem z żoną, prosząc o...

Zarówno dobro, jak i zło wraca do człowieka ze zdwojoną mocą.

Pewnego dnia w progu jej domu staje ojciec chrzestny razem z żoną, prosząc o krótką gościnę. Niestety ich pobyt wciąż się przedłuża, a oni stają się coraz bardziej uciążliwi. Sandra zaczyna baczniej przyglądać się wujostwu, wracając myślami do czasów dzieciństwa. Gdy krewni niespodziewanie znikają, przerażona kobieta zaczyna ich szukać i przy okazji poznaje szokującą przeszłość tego na pokaz wzorowego małżeństwa.
Ile tak naprawdę wiemy o ludziach nam bliskich? Do czego zobowiązują więzy rodzinne? I dlaczego warto być dobrym? A czy w ogóle warto?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Futra__perly_i_lzy_jak_pi...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Futra__perly_i_lzy_jak_pi...»

książek: 2029

Po raz kolejny stwierdzam, że powieści Danuty Noszczyńskiej są niebanalne, mądre, dojrzałe, dają do myślenia, a przy tym świetnie się je czyta. Jednak zdecydowanie nie jest to literatura odprężająca, najczęściej czujemy żal albo gniew... W tej książce również nie ma lekkości, natomiast dużo tu wszelkich ludzkich wad, podłości, kłamstwa i wyrachowania. Można się spodziewać, że ich efektem będzie czyjaś krzywda. Autorka nie przedstawia nam optymistycznej wizji świata. Nie zrobi nam się miło i lżej na duszy...

Nie brak tu na szczęście też pozytywnych bohaterów, jak choćby Sandra i Aleks. Ona, altruistka, kompletnie nieasertywna, pomagająca innym własnym kosztem, nie odróżnia prawdy od kłamstwa, daje się więc oszukać i wykorzystać. Jej mąż to z kolei łagodny i ciepły człowiek, subtelny i delikatny, który wspiera żonę na każdym kroku. Aż szkoda, że im tak ciężko...

Natomiast wuj Roger to wstrętna, podła, odrażająca postać, i z czasem dowiadujemy się, jaki jest naprawdę. Prawdę...

boziaczek | 2017-11-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Danuta Noszczyńska potrafi zainteresować czytelnika jak mało kto. Ledwo otworzę jej książkę, od razu przepadam i nie spocznę póki nie skończę.
"Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" to kolejna świetna powieść tej autorki. Jest portret rodziny, która głęboko skrywa przez wiele lat swoje tajemnice...Jest to historia przede wszystkim o chciwości, wykorzystywaniu drugiego człowieka, manipulacji, pragnienia dobra materialnego ponad wszystko, naiwności, a także o tym, że pozory prawie zawsze mylą
Zachęcam. Takie książki chce się czytać!

Gosia | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 03 października 2017

Młode małżeństwo Sandra i Alex zostają niespodziewanie nawiedzeni wizytą wujostwa i ich zamiarem pomieszkania na chwilę razem z nimi. Zaskoczeni postanawiają udzielić im chwilowego schronienia. Na jaw zaczynają wychodzić różne dawne historie rodzinne. Sandra postanawia dowiedzieć się o co chodzi. Nie zawsze prawda jest taka na jaką wygląda.

gosia123 | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Każda z książek Pani Noszczyńskiej jest dojrzała,mądra i wyważona.,każda daje do myślenia i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Zmusza nas do myślenia.
Poznajemy tu dwoje bohaterów Sandre i Aleksa,małżeństwo z dość dużym stażem i sercem na dłoni dla każdego,nawet dla takiej kanalii jak Roger,wuj naszej głównej bohaterki. Ów wuj to osoba pozbawiona jakichkolwiek skrupułów i kanalia pierwszej wody. Czy opłaca się być takim człowiekiem??przeczytacie,a sami się przekonacie. Ja polecam serdecznie.

BaSiUlA | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Bardzo mądra książka. Zawiera sporo mądrości w sobie. Historia niebanalna i całkiem możliwa. Z każdą książką coraz bardziej lubię twórczość pani Nurowskiej.

Pinko1700 | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017

Sandra i Aleks to zgodne, młode małżeństwo. Pewnego dnia, nieco zdziwieni dzwonkiem u drzwi, zastają na progu mieszkania wujostwo Sandry- chrzestnego Rogera z ciotką Edytą, małżonką. Starsze małżeństwo pragnie przez kilka dni pobyć u rodziny, bowiem dopinają ostatnie sprawy związane z ich wylotem do Australii. Gościna jednak przedłuża się, a niemal od samego początku są z tego same kłopoty...

Coś jednak nie daje Sandrze spokoju; znikające z domu przedmioty, brak kontaktu wujostwa z ich córką, z dnia na dzień odkładany wyjazd... jakie tajemnice skrywa to małżeństwo?

Coś przyciągnęło mnie do tej książki. Sama do końca nie wiem, cóż to było. Może fakt, iż opowieść miała się toczyć wokół trudnych, rodzinnych relacji? W każdym bądź razie muszę serdecznie podziękować mojej książkowej intuicji- tym razem nie zawiodła!

"Niestety, gdy chodzi o tych najukochańszych, najbliższych, zawsze wtedy znajdą się jakieś niewypowiedziane słowa, niezadane pytania, niewykonane gesty..."

Otóż,...

iwanek | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Pijawek w ludzkiej skórze nie brakuje.
Przekonała się o tym główna bohaterka książki FUTRA, PERŁY I ŁZY JAK PIOŁUN GORZKIE autorstwa D. Noszczyńskiej.

Sandra jest całkiem zadowolona z życia. Ma dobrą pracę i kochającego mężna. Sielanka ta nieoczekiwanie zostaje zakłócona. Sprawcą zamieszania jest chrzestny ojciec dziewczyny Roger,który wraz z żoną składa siostrzenicy nieoczekiwana wizytę.
Wówczas wychodzą na jaw liczne tajemnice i szemrane interesy,a wuj Rajmund pokazuje swoją prawdziwą twarz.

Generalnie powieść ta jest bardzo przewidywalna, a główna bohaterka jest tak przepełniona dobrocią, że chwilami, aż mdli. Mimo tego da się ją lubić, a całość czyta się naprawdę dobrze( z resztą jak każdą książkę tej autorki).

FUTRA, PERŁY I ŁZY JAK PIOŁUN GORZKIE, to pouczająca opowieść, obok której nie powinniśmy przejść obojętnie.
Pokazuje bowiem, że przed karmą człowiek nie ucieknie. Dopadnie nas prędzej czy później. Bo "co posiejesz, to zbierzesz".

Serdecznie polecam....

Menia71 | 2017-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2017

Książka Danuty Noszczyńskiej o dość długim tytule "Futra, perły i łzy jak piołun gorzkie" to współczesna powieść obyczajowa.
Aleks i Sandra to dobrze usytuowane, młode, kochające się małżeństwo. Ona pochodzi z małego, kameralnego miasteczka, cichego i spokojnego, z rolniczej rodziny. Obecnie mieszkają w większym, gwarnym mieście. Pewnego dnia ni z tego ni z owego, bez wcześniejszej zapowiedzi "odwiedzają" ich Roger i Edyta – wujostwo. On jest chrzestnym ojcem Sandry. Kilkudniowy pobyt przedłuża się niepokojąco i staje się uciążliwy.
Sandra, wykształcona, ale nieco naiwna kobieta, szukająca w drugim człowieku tylko zalet. Stara się każde negatywne zachowanie jakoś wytłumaczyć. Aleks, mądry, kulturalny, realnie patrzący na sytuację, zupełnie pozbawiony jest asertywności. A z drugiej strony wujek i ciotka, którzy świetnie to wykorzystują.
Kiedy wreszcie wyjeżdżają na jaw zaczynają wychodzić różne nieciekawe (delikatnie powiedziane) historie związane z Rogerem i Edytą.
Dlaczego ich...

Sabka | 2017-06-19

Książka życiowo mądra, bardzo dobrze się czyta. Nie brakuje wątków humorystycznych. Polecam.

Gabriela Kotas | 2017-10-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 30 października 2017

Teraz przeczytałam, że książka jest drugą częścią serii Siedem grzechów głównych. Napewno sięgnę po części pozostałe. Autorkę uwielbiam od samego początku ( Luizę pilnie sprzedam) . Podróż pociągiem minęła ekspresowo, w towarzystwie rodzinki przeżywającej niezwykłe perypetie z tajemniczą parą ojca chrzestnego i jego żony.

Exodus