Kłamca i szpieg

Iuvi
2017-05-10
2017-05-10
Krystyna Kornas

Teraz jest tylko małą kropką

„Jeśli uśmiechasz się bez powodu, w końcu naprawdę zaczynasz czuć się szczęśliwy”, czyli nastoletnie życie usłane problemami.

Kłamca i szpieg to krótka książka dla młodzieży. Jest to moje pierwsze spotkanie z Rebeccą Stead.

Gdy Georges wprowadza się do bloku na Brooklynie, poznaje Safera odludka, wielbiciela kawy i szpiega. Georges dobrze się czuje w towarzystwie ciut ekscentrycznej rodziny Safera. Zapomina przy nich o kłopotach: że tata stracił pracę, musieli się przeprowadzić, a mama zaczęła brać dodatkowe dyżury w szpitalu. W szkole też nie jest łatwo Georges znalazł się na celowniku Dallasa, specjalisty od wyszukiwania u innych słabych miejsc.

Georges to nastolatek, które zmaga się z wieloma problemami rodzinnymi. Jego ojciec stracił pracę, muszą się przeprowadzić, a mama pracuje dużo więcej niż wcześniej. Stead ukazuje, jak dzieci próbują sobie poradzić z sytuacją panującą w domu. Chłopak poznaje Safera i jego dość dziwną rodzinę. Georges ku mojemu zaskoczeniu całkiem nieźle radzi sobie w towarzystwie ekscentrycznej rodziny kolegi. Książka porusza kwestię kłamstwa, a właściwie to jak czuję się okłamywane dziecko. Bohaterowie są bardzo autentyczni, dzięki temu możemy wczuć się w ich historie.

Z pozoru lekka lektura niesie za sobą kilka przesłań. Autorka nie boi podejmować się trudnych tematów. Sama historia jest intrygująca i przyjemnie się czyta o przygodach szpiega Safera, jego rodziny oraz Georgesa. Język jest prosty, więc książkę czyta się błyskawiczne. Jest ona także bardzo krótka – liczy zaledwie 200 stron, więc jest to lektura na raz.

Książka idealna dla młodzieży i miłośników young adults. Pełna zabawnych momentów, intrygująca i jednak mająca drugie dno historia. Miło spędziłam czas z Kłamcą i szpiegiem. Czas zapoznać z pozostałymi książkami Stead.

13-letni Georges przeprowadza się do bloku na Brooklynie,poznaje tam Safera.
Georges bardzo dobrze się czuje w towarzystwie ciut zwariowanej,ekscentrycznej rodziny Safera.Zapomina przy grupie swoich przyjaciół o kłopotach,że tata stracił pracę,musieli się przeprowadzić,a mama chłopca rozpoczęła dodatkowe dyżury w szpitalu,gdzie pracuje.
U niego w szkole też nie jest łatwo chłopiec znalazł się na celowniku Dallasa.
Ma pierwszą misję szpiegowską do wykonania wytropić tajemniczego Iksa.
W miare postępu śledztwa Safer stawia coraz większe,nowsze wymagania.
Porwała mnie ta książka młodzieżowa,wciągnęła,zaskakuje,intryguje literatura przygodowa naprawdę bardzo świetna,wspaniała książka z przyjemnością przeczytałam.Chwyta za serce,uwielbiam takie książki.

13-letni Georges przeprowadza się do bloku na Brooklynie,poznaje tam Safera.
U niego w szkole też nie jest łatwo...

Faktycznie to książka, w której nie można przewidzieć zakończenia. Georges, dwunastolatek, relacjonuje krok po krok nową sytuację w której się znalazł oraz narastające też (czające się wcześniej) problemy. Utrata pracy przez ojca, sprzedaż domu, przeprowadzka do nowego mieszkania, nieobecność mamy, konflikty w szkole, nowe relacje, związana z nimi tajemnica i intryga detektywistyczna… Dorastanie i mierzenie się ze światem. Nastoletnie "sprawdzam" dla tych rodzicielskich teorii, którymi próbujemy objaśnić świat (imię głównego bohatera nadane mu na cześć sławnego malarza - neoimpresjonisty i jego dzieło jest do tego kluczem).

Akcja „Kłamcy i szpiega” zwodzi i co chwila robi uniki w błąd. Narracja składająca się z okruchów i momentów z życia głównego bohatera, odsłania krok po kroku, czego tak naprawdę dotyka: zagubienia, losu outsidera, indywidualnego borykania się z trudnościami, skrywanymi i kotłującymi się emocjami, pozorów, które zwodzą, motywów postępowania...

Opowiada o zasadach i konwencjach, maskach i rolach, które narzuca grupa, stawia pytania o ich przekraczanie. I co bardzo ważne – pokazuje dorosłych gotowych do pomocy i wspierania. Nie – pouczania i nakazywania.

"Kłamca i szpieg" to trochą taka, ubrana w atrakcyjną, sprawienie zbudowaną i prowadzoną narrację, wersja „w co grają ludzie”* adresowaną do wczesnych nastolatków. Nie tylko dla tych borykających się z tym, że ich „norma” odstaje od „norm” dominujących grup. To opowieść o jednoczesnym pragnieniu istnienia nienaruszalnych zasad i wykraczaniu poza nie – o pomyśle, co robić, kiedy stają one się źródłem ostracyzmu i wykluczenia.

I naprawdę nie mogę napisać więcej, żeby nie odbierać przyjemności lektury tej książki. Warto! (nie dajcie się wprowadzić w błąd okładce)

* „W co grają ludzie” Eric Berne – omawia on sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier" a relacje międzyludzkie ujmuje w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej.

Naprawdę nie można napisać więcej, żeby nie odbierać przyjemności lektury tej książki. Warto!

* „W co grają ludzie” Eric Berne – omawia on typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier" a relacje międzyludzkie ujmuje w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej.

Georges wprowadza się z rodzinką do zwyczajnego bloku na Brooklynie. Ale nie wie, ile jeszcze rzeczy go tam spotka. Poznaje Safera - dziwnego chłopca. Lubi on obserwować papugi, pić kawę i jest szpiegiem... Jego młodsza siostra jest równie dziwna, co on, ale Georges dobrze czuje się wśród nich. Zapomina wtedy o rzeczach, o które dziecko nie powinno się martwić: o stracie pracy przez ojca, o dodatkowe dyżury w szpitalu dla mamy, o tym, że musieli się wyprowadzić... W szkole też nie jest łatwo. Dallas cały czas próbuje dokopać Georgesowi.
Georges dołącza się do klubu szpiegów, do którego należą Safer, jego siostra i on sam. Zaczynają śledzić tajemniczego Iksa.
I wtedy następuje taki moment w książce, kiedy Georges, oprócz tego, że CZUJE, zaczyna też MYŚLEĆ. Zastanawia się, czy to wszystko jest prawdą i dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. W pewnym momencie czuje się nawet oszukany.
Jakimi przymiotnikami mogę opisać książkę? Przyjemna, ekscentryczna, inna. Nie porwała mnie, ale można powiedzieć, że uderzyła. Przypomniałam sobie, jak to jest być dzieckiem. Jak to jest oszukiwać i brnąć w to. Jak to jest być oszukanym jako dziecko. Teraz na każde oszustwo macham ręką, ale przypomniało mi się, że kiedyś bardzo mnie to bolało.
Postaci w książce są ciekawe. Taki normalny Georges zostaje wrzucony w świat takich osób jak Safer, którego rodzina jest bardzo dziwna. Interesujące jest to, że chłopak się tam odnajduje. Swój spokój odnajduje w szaleństwie.

Kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki "Kłamcę i Szpiega" poczułam rozczarowanie. Tak mało stron? Serio? Ale potem pomyślałam sobie, że autorka jest naprawdę bardzo zdolna i książka może mieć bogate wnętrze, mimo, że nie jest grubsza. I tak też było. Spodobało mi się wszystko, tak jak przy moim poprzednim spotkaniem z autorką.
"Kłamca i Szpieg" to słodko-gorzka pozycja z ciekawą fabułą, która jest spójna i sensowna. Nie pozwala oderwać się od lektury, zaskakuje i zachwyca zarysowaniem świata przedstawionego. Autorka bardzo dobrze poradziła sobie z zobrazowaniem rzeczywistości otaczającej bohaterów. Jest ona niezwykle realna, jakby książka była opisem faktycznych wydarzeń.
Co po raz kolejny urzekło mnie w książce pani Stead, to 'drugie dno'. Nie jest to kolejna zwykła młodzieżówka, która tylko w małym stopniu zahacza o poważniejsze tematy. Wszystko jest owiane sporą dawką tajemnicy, przez co rozdziały są ciekawsze i lepiej się je czyta. Zakończenie, które według mnie jest bardzo trudne do przewidzenia, trafia w samo sedno sprawy. To nie jest kolejny zmyślny problem, jakaś głupotka. Przedstawione wydarzenia wydają się nad wyraz prawdziwe i szczere.
Ciekawym zabiegiem jest sprytne wielokrotne mylenie czytelnika oraz ukryte wskazówki. Autora wplata w historię małe szczegóły, które z pozoru nic nie znaczą. Po przeczytaniu całej książki wszystko składa się w spójną i inteligentną całość. Niesamowite było to, iż pani Stead udało się ukryć wszystkie te wskazówki tak, aby czytelnik nie zwrócił na nie zbyt dużej uwagi. Przez to zakończenie wywiera ogromne wrażenie i budzi sporo emocji.
Bohaterowie w "Kłamcy i Szpiegu" to ogromna zaleta. Postaci są zarysowane w bardzo realistyczny sposób. Czytając o Georgesie oraz Saferze czułam się jakby były to prawdziwe osoby. Czytałam o ich przygodach i miałam wrażenie jakby mieszkali oni w domu obok, jakbym spotykała ich każdego dnia w szkole czy gdzieś na mieście. Każda, nawet drugo- czy trzecioplanowa, postać jest nad wymiar autentyczna, charyzmatyczna oraz specyficzna. Każdej z nich, a szczególnie głównej, gorąco kibicujemy i razem z nią odkrywamy tajemnice, przeżywamy kolejne wydarzenia.
W książce poruszone są tematy relacji rodzinnych, przyjaźni oraz - co wydaje mi się być bardzo ważne - problemów z naszymi lękami. To ostatnie jest szczególnie ważnym aspektem i częścią całej książki. Cieszę się, że autorka postawiła na tak mało spotykany, ale ważny wątek.
Słowem podsumowania muszę napisać, iż jest to naprawdę genialna młodzieżówka. Mało schematyczna, wciągająca i budząca sporo emocji. Jej jedynym minusem jest to, że jest naprawdę krótka. W dziełach pani Stead mogłabym zaczytywać się cały czas. Za każdym razem nie chcę kończyć jej książek, a już szczególnie kiedy są tak cieniutkie... Ale cóż na to poradzić. Teraz pozostało mi tylko czekać na kolejne książki autorki! :)

"Kłamca i Szpieg" to słodko-gorzka pozycja z...

Ostatnio pisałam o książce dla młodszych dzieci, to dziś będzie dla trochę starszych. Rebecca Stead to popularna amerykańska autorka książek dla młodzieży, ukazują się one na polskim rynku wydawniczym dzięki Wydawnictwu UIVI. "Kłamca i szpieg" opowiada o tym jak to czasami gramy w życiu i boimy się prawdy.
Georges to chłopiec, który przeprowadza się wraz z rodzicami, ponieważ tata stracił pracę. Opuszcza swoją dzielnicę i wymarzony pokój, na rzecz mieszkania w bloku na Brooklynie. Mama chcąc podreperować sytuację finansową rodziny, bierze dodatkowe dyżury w szpitalu i w efekcie mija się z synem. Ich rytuałem staje się układanie krótkich wiadomości z literek od scrabble. W szkole też nie najlepiej się dzieje, Georges stara się nie reagować na zaczepki klasowego guru.
Pewnego razu będąc wraz z tatą w piwnicy, widzi ogłoszenie "Klubu szpiegów" i przychodzi na spotkanie. W ten sposób poznaje Candy i jej brata Safera oraz całą ekscentryczną rodzinkę. Wkrótce Safer zachęca Georgesa do szpiegowania sąsiada o kryptonimie Iks, który wygląda tajemniczo i na pewno ma coś na sumieniu. Bo przecież kto chodzi w maju ubrany na czarno? Z czasem to szpiegowanie staje się coraz bardziej niebezpieczne. Samo zakończenie książki, daje do myślenia i zastanowienia, w co gramy i czy kontrolujemy naszą grę.
"Kłamca i szpieg" to opowieść napisana prostym i zrozumiałym językiem dla młodzieży, podejmująca temat dorastania, stawania naprzeciw problemom i rozwiązywaniu ich. Zarówno tych w domu jak i w szkole. Pokazuje jak ważna jest przyjaźń i że nie zawsze wszystko wygląda tak, jak nam się wydaje. Pozwoli na pewno młodemu człowiekowi uwierzyć we własne siły.
Autorka bardzo rozmyślnie wplotła w opowieść odwołanie do malarstwa Georgesa Seurata, po którym zresztą nasz bohater ma imię :-)
"Na naszym plakacie nie widać, że jest namalowany wyłącznie kropkami. Małymi kropeczkami. Z bliska wyglądają jak barwne plamki, ale gdy się odsuniesz, tworzą tę piękna scenę w parku, z ludźmi spacerującymi w staromodnych ubraniach. Jest nawet małpka na smyczy. Mam mówi, że nasz Seurat przypomina jej o tym, żeby na wszystko patrzeć z dystansu i w szerokiej perspektywie. Na przykład kiedy boli ją myśl o sprzedaży domu, powtarza sobie, że to nieprzyjemne uczucie jest tylko jedną z kropek na wielkim obrazie naszego życia".
Myślę, że dystansu do wielu spraw potrzebują nie tylko młodzi ludzie, ale ci starsi także. Kolejna książka z ważnym przekazem.
Dodatkowo na końcu, możemy przeczytać spory fragment (trzy rozdziały) kolejnej książki autorki "Całkiem obcy człowiek". Z miłą chęcią ją też przeczytam.

Georges to chłopiec, który przeprowadza się wraz z rodzicami,...

Rebbecę Stead znałam już z pozycji, którą wydawnictwo IUVI wydało parę miesięcy temu. Chodzi mi oczywiście o Całkiem obcego człowieka, który wywarł na mnie dość pozytywne wrażenie. Nie dość, że powieść bawiła, to jeszcze niosła morał oraz dotyczyła ważnych wartości. Chciałabym powiedzieć, że Kłamca i szpieg jest równie pouczającą książką i że młodzież mogłaby czerpać z niej garściami, jednak wszystko jest tu nieco inne. Powiedziałabym, że jest to pozycja głównie rozrywkowa, ale nie brakuje w niej elementów, z których możemy wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość.

pełna recenzja: http://recenzjekawoholika.blogspot.com/2017/08/to-tylko-niewinna-zabawa-kamca-i-szpieg.html#more

„Kłamca i szpieg” znajduje się na mojej półce, tylko dlatego, że wygrałam tę książkę w konkursie na LC. Gdyby nie to, zapewne nigdy nie kupiłabym tej książki, prawdopodobnie nigdy bym na nią nie spojrzała. A skoro już ją dostałam, to przeczytałam.
Lektura zajęła mi tak właściwie jeden wieczór i chociaż książka była lekka i przyjemna, to jednak nie do końca trafiła w moje gusta. Wszystko jest proste, przejrzyste i naprawdę czyta się szybko, ale wydaje mi się, że trafia do młodszych czytelników.
Georges i Safer to dwójka dzieciaków, którzy mieszkają w tym samym budynku. Georges lub też Dżi, jak nazywała go nauczycielka, jest nowy w budynku i dopiero zapoznaje się z nowym otoczeniem i tu właśnie poznajemy Safera. Chłopak jest nieco dziwny, ale w tej książce wszystko jest trochę dziwne. Klub szpiegów, czyli tak naprawdę właśnie Safer i Georges szpiegują tajemniczego Iksa. Po drodze jest kilka kłótni i poznajemy też rodzinę Safera, ale nie to w książce jest najważniejsze.
Najciekawsze dla mnie, było zakończenie. Okazuje się, że to wszystko kłamstwa, zarówno opowieści Safera, o Iksie, jak i to, że mama Georges'a pracuje na dwie zmiany. Kobieta jest chora, ale chłopiec wypiera to tak długo, jak tylko potrafi, a Safer boi się dosłownie wszystkiego i całe szpiegowanie, było dla niego tylko grą, którą Dżi potraktował zbyt poważnie.
Moim zdaniem najciekawszą postacią całej książki była Candy. Młodsza siostra Safera. Dziewczynka była bystra, mądra i zdecydowanie to ona najbardziej przyciągała moją uwagę podczas czytania.
„Kłamca i szpieg” to całkiem nieźle napisana książka, która zachwyciła zapewne wielu czytelników, ale sama nie zaliczam się do tego grona. Zapewne, gdybym czytała tę książkę 6-7 lat temu miałabym zupełnie inne zdanie. Mimo wszystko Rebecca Stead z pewnością dzięki tej książce przyciągnie do siebie wielu młodych czytelników.

Czasami nie łatwo jest zmienić miejsce zamieszkania dla dorosłych, a co dopiero dzieci i nastolatkowie.
Postrzeganie nowego otoczenia, nowych twarzy jest w wielu przypadkach bardzo trudne. Zanim człowiek zdąży się zaaklimatyzować, to minie długi czas.
Szczególnie mieszkanie w bloku, ponieważ tata stracił pracę, a mama jako jedyna pracująca w rodzinie przemęcza się ponad siły.

Nastoletni Georges razem z rodzicami z powodów finansowych przeprowadza się do nowego bloku.
Średnio mu się to wszystko podoba, ponieważ Brooklyn to otoczenie gdzie chłopak nie ma tam w ogólne żadnych kolegów.
Wszystkiego dopełnia to, że trafia do nowej szkoły, jest jako jedyny od bardzo długiego czasu nowy w klasie.
W domu natomiast całe dnie widzi się tylko z ojcem, który też jest zajęty zakładaniem swojej firmy. Matka chłopca natomiast prawie w ogóle nie bywa w domu ze względu na stan pracy i zmiany.
Pewnego razu znosząc śmieci Georges w piwnicy napotyka się na kartkę przyczepioną do drzwi.
Zdanie na niej napisane informuje, że spotkanie klubu szpiegowskiego jest wtedy i wtedy o wiadomej godzinie. Przyczepiony do niej długopis sugeruje, że trzeba odpowiedzieć i chłopak myśląc, że to żart odpisuje.
Następnie ponownie schodząc do piwnicy postanawia dowiedzieć się, czy owy klub naprawdę istnieje.
Jak wielkim zdziwieniem dla chłopaka okazuje się osoba czekająca właśnie na niego w opuszczonym pokoju.
Czekający tam chłopak, a właściwie Safer, od razu wtajemnicza Georges’a w plan obserwacji podejrzanego X, który zamieszkuje piętro wyżej i prawdopodobnie jest zabójcą.

Książka bardzo krótka, ale dość przyjemnie się ją czyta i nie można się nudzić. Autorka, która napisała „Kłamca i Szpieg” jest również pomysłodawczynią książki pt. „Całkiem oby człowiek”, której recenzja znajduje się na naszej stronie. W obu przypadkach zostają poruszone codzienne problemy nastolatków, z którymi sami nie dają sobie rady i potrzebują pomocy.
W moim przypadku obie książki bardzo mi się spodobały i według mnie każdą po kolei należy przeczytać.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Spodziewałem się naprawdę czegoś lepszego, sądząc po opisie i tytule książki. Ma ona głębszy sens. Książka dobra dla młodzieży w wieku gimnazjalny. Mnie tak bardzo nie zachwyciła.

• 2017
  • Sprzedam/Wymienię