Zgłosuj na książki roku 2017

Diabły Donovana. Komandosi OSS na tyłach wroga

Wydawnictwo: Bellona
historia
malena

Diabły Donovana to opowieść o prekursorach dzisiejszych amerykańskich sił specjalnych i ich „ojcu duchowym”, Williamie Donovanie. Powstałe w 1941 roku Biuro Służb Strategicznych było pierwszą w dziejach Stanów Zjednoczonych agencją wywiadowczą, poprzednikiem CIA. Organizacja ta miała swoje zbrojne ramię, zwane grupami operacyjnymi, przeznaczone do działań specjalnych na tyłach wroga. Żołnierze grup operacyjnych, na podobieństwo komandosów, przeprowadzili w latach 1943–1945 na terenach okupowanych w Europie (Włochy, Francja, Bałkany) wiele akcji dywersyjnych, organizowali i wspierali lokalną partyzantkę, nieśli pomoc zbiegłym z niewoli jeńcom wojennym i zestrzelonym lotnikom alianckim.

Książka, napisana ze swadą i znajomością rzeczy, pełna nieznanych szerzej, czasem wręcz sensacyjnych historii, jest ważnym przyczynkiem do tajnych dziejów drugiej wojny światowej.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl