Beauty&food

Muza
2017-04-12
2017-04-12
Katarzyna Mojkowska

Pięknie wydane, mało praktyczne. Przepisy dziwne, nie wiele wiedzy, więcej zdjęć. U mnie się nie sprawdziła.

Książka, którą warto mieć w domu żeby zajrzeć do niej na przykład w momencie otrzymania wyników badań stwierdzających niedobór jakiejś witaminy. Wtedy szybko otwieramy książkę i wiemy po co sięgnąć zeby2 nadrobić braki. Wszystko podane kawa na ławę. Jednak jako lektura sama w sobie jest ciężka do przyswojenia, niewiele zostało mi w głowie ze wzgledu na nadmiar informacji i szczegółów. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób tej oozycji2. Jest konkretna, krotka2 ale bardzo rzeczowa a do tego pięknie wydana.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część jest czysto teoretyczna i zajmuje około 40 stron. Autorka podaje w niej konkretną i usystematyzowaną wiedzę na temat tego co służy naszej skórze i włosom a co nie. W tej części Hebert zamieściła bardzo fajną tabelę z witaminami i minerałami, jakie mają dobroczynne działanie na urodę oraz w jakich produktach można je znaleźć. Dla mnie było to dobre przypomnienie. Część teoretyczna jest godna uwagi dla laików i warta przypomnienia dla bardziej „ zaawansowanych”.

Druga część natomiast to zbiór wszelkiego rodzaju mających służyć urodzie przepisów. Podzielone są one ze względu na pory roku. Na końcu każdego podrozdziału znajduje się strona z recepturami na domowe kosmetyki. Rozumiem ten podział ze względu na pory roku, pomaga on tworzyć potrawy z produktów sezonowych. Co według autorki jest bardzo ważne w diecie, która ma służyć naszej urodzie. Na początku każdej „pory roku” Emilie Hebert daje kilka wskazówe odnośnie „planu działania” na najbliższy czas. W wiosennych miesiącach zaleca detoks eliminujący wszelkie toksyny z organizmu oraz jedzenie zielonych, sezonowych warzyw np.: szparagów. Te rady są bardzo ogólne i krótkie, ale trafne. Osoby , które oczekują czegoś więcej, bardziej fachowej wiedzy dietetycznej będą zawiedzone. Autorka podaje również sugerowaną listę zakupów.

Co do przepisów, to mam mieszane uczucia. Część jest prosta i ktoś kto stara się odżywiać zdrowo z pewnością będzie miał większość składników w swoje kuchni. Jednak jest też sporo przepisów, do których potrzebne są przedziwne i rzadko spotykane gdziekolwiek składniki np.: bezglutenowy sos tamari czy śmietana sojowa. Te składniki można pewnie zamienić na coś bardziej dostępnego ( a gluten zawsze można sobie dosypać ;P ).

WALORY ESTETYCZNE
„Beauty&Food” jest bardzo ładnie wydana. Okładka ma skrzydełka, a cała książka wydana jest na dość grubym papierze. Niby głupotki, ale przy książce, której mamy korzystać na co dzień, papier ma znaczenie. Gama kolorystyczna i stylistyka całej publikacji jest bardzo miła dla oka i wywołuje pozytywne skojarzenia.

PODSUMOWANIE. DLA KOGO JEST „BEAUTY & FOOD”?
Jest to przyjemna książka o pielęgnacji skóry, włosów, paznokci od wewnątrz, poprzez dietę. Zdecydowanie będzie świetna dla laików w kwestii pielęgnacji. Choć takich osób, w dobie Internetu, jest coraz mniej. Ta pozycja będzie również dobrym prezentem dla nastoletnich osób, które wchodzą dopiero w cały ten pielęgnacyjny świat.

Dobrze było przypomnieć sobie wiele podstawowych zasad, które warto stosować w swoje codziennej diecie, a często się zapomina.

To publikacja, która nie będzie raczej mocno odkrywcza dla kogoś, kto w takiej tematyce ma większe doświadczenie. Oscyluje bowiem wokół dosyć typowych zagadnień – takich, jakich można się w takim poradniku spodziewać. Jest to wszystko jednak podane w naprawdę ładnej formie i myślę, że sprawdzi się jeżeli rzeczywiście mamy motywację, by dokonać zmian w swoim jadłospisie, dowiedzieć się jakich produktów unikać, a które warto polubić. Emilie Hebert umiejętnie dzieli się swoją wiedzą, kusi wizją lepszego samopoczucia i pięknego wyglądu oraz zachwyca zdjęciami. Sama książka nie zainspirowała mnie jednak na tyle, żebym poczuła silną potrzebę zmian. Prawdę mówiąc nie wiem czy jakikolwiek poradnik byłby w stanie to zrobić. Nie tracę jednak nadziei, chociaż to dosyć wygodne czekać aż coś z zewnątrz stanie się impulsem do działania, a tak naprawdę nie będzie oryginalnym stwierdzenie, że to w sobie najpierw trzeba znaleźć chęci i motywację.

Pełna opinia na k-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2017/08/emilie-hebert-beauty-food.html

Przyjemność jedzenie i czerpania z tego co dała nam natura. Wszystko w jednej książce jak być piękną i dobrze zjeść. Dobrze zjeść w sensie zdrowo. Zgodnie z naturą. Poznamy wiele przepisów, czego unikać, co z czym łączyć. A także znajdziemy przepisy na samodzielnie wykonanie kosmetyków. Wszystko wydane w pięknej kolorowej oprawie, z mnóstwem cudownych zdjęć.

Nie jest to moja pierwsza książka o takiej tematyce. Mam dziwne wrazenie, że juz to wszystko dawno zostało napisane i to wiele razy. Może na początku napiszę o plusach. Szata graficzna bardzo ładna, zdjęcia potraw też bardzo smaczne a tabela składników bardzo pomocna i na tym koniec. Porady bardzo ogólne np.z rozdziału lato "jedź lżej i różnorodnie" oraz "nawadniam się" to nic odkrywczego a 30 przepisów kulinarnych wegetariańskich to zdecydowanie za mało ja za taką cenę. Cóż,książkę czyta się bardzo szybko i nie zmusza ona do jakiś większych refleksji.

„Beauty & Food” nie jest żadną cudowną metodą odchudzania, drakońską dietą, czy dziwnym sposobem odżywania. Jest to styl życia promujący zielone jedzenie, które pomaga uzyskać skórę marzeń. Znajdziemy tu rady, co robić i jak się odżywiać by skóra odzyskała blask i zdrowy wygląd, jedząc przy tym całkiem smacznie, będzie też kilka słów o detoksie organizmu, a także sposoby na zrównoważenie pH skóry oraz powstrzymanie procesu starzenia.

Pełna recenzja książki wraz ze zdjęciami na stronie:

«Beauty&food» to filozofia opracowana przez Emilie Herbert. Ma ona na celu poprawić stan naszej skóry dzięki odpowiedniemu odżywianiu się. W książce znajdziemy m.in. listę zdrowych produktów, które warto wprowadzić do naszej kuchni, oraz tych niezdrowych, źle wpływających na nasz organizm, które powinniśmy wyeliminować. Do tego znajdziemy przepisy na zdrowe dania oraz na łatwe do wykonania naturalne kosmetyki DIY - ta część książki podzielona jest na cztery pory roku, a każda z nich oparta jest na warzywach i owocach dostępnych w danym sezonie. Całość została pięknie wydana i uzupełniona o zdjęcia apetycznie wyglądających dań.

Pisałam Wam już o moich próbach przejścia na “jasną stronę mocy” odżywiania. Niestety wciąż nie bardzo mi to wychodzi, ale staram się! A kolejne lektury w tej tematyce jeszcze bardziej mnie mobilizują, żeby coś zmienić w swojej kuchni i w swoich posiłkach. Czy «Beauty&food» wywarło na mnie jakiś wpływ? I tak, i nie. Z jednej strony dowiedziałam się sporo ciekawych rzeczy i zamierzam tę wiedzę wykorzystać (np. dzięki tej książce zaczęłam codziennie rano pić ciepłą wodę z sokiem z cytryny, zrobiłam też listę składników, które muszę wyeliminować z kuchni i zastąpić je zdrowszymi zamiennikami). Bardzo podobają mi się przepisy na kosmetyki DIY - większość z nich jest prosta w wykonaniu, a że już od jakiegoś czasu mam w planach przejście na kosmetyki naturalne, jeśli chodzi o pielęgnację, takie receptury są na wagę złota.

Trochę inaczej sprawa się ma z przepisami na potrawy. Jest kilka takich, które sobie zaznaczyłam i będę chciała je kiedyś wypróbować, ale niestety są to nieliczne przypadki. Większość potraw składa się z masy dziwnych i przede wszystkim drogich produktów, których szukać trzeba w sklepach ze zdrową żywnością. Mnie najzwyczajniej na takie ekstrawaganckie rzeczy nie stać. Nie mam też cierpliwości do biegania po sklepach i poszukiwania ich.

Książkę jednak oceniam bardzo pozytywnie i cieszę się, że wpadła w moje ręce. Kilka rad na pewno wykorzystam. Myślę, że «Beauty&food» to dobra książka dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze zdrowym odżywianiem.

Na półkach: , , , , , , , ,

Cała książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej odświeżymy naszą kuchnię , powiemy raz TAK, a raz duże NIE i usłyszymy dobre rady autorki. Druga część natomiast składa się z różnych fajnych przepisów (a co najważniejsze dostępnych w każdym sklepie),które są podzielone na pory roku, żeby troszkę ułatwić nam życie. Dodatkowo przepisy na domowe kosmetyki takie jak balsam do ust czy chociażby oszczyszczający tonik.

Dla mnie największą wartość ma tabelka z ładnie rozpisanymi składnikami odżywczymi oraz przepisy na moje dolegliwości. Nigdy mój dermatolog nie spytał się mnie, czy może przypadkiem nie powinnam wykluczyć czegoś z diety. A was?

Czasem lepiej spróbować metod domowych – a tutaj znajdziecie ich aż ponadto. Wspaniała lektura, która przybliża nas do wymarzonego wyglądu. Czyli "Beauty&Food" w najlepszym wyadniu. Polecam!

Bardzo dawno nie czytałam takiej skarbnicy wiedzy! Wszyscy wiemy, że kondycja naszej skóry, włosów czy paznokci zależy głównie od spożywanych posiłków. Zazwyczaj jednak, gdy mamy problem z trądzikiem czy z wypadającymi włosami, sięgamy po leki. W ten sposób wyniszczamy nasz organizm. A można było po prostu przestać pić mleko lub jeść więcej cynku i byłoby po problemie....

• 2017
  • Kulinarne
  • W bibliotece
  • 2017
  • Dzięki niej świat jest piękniejszy!
  • KNiP

Dodaj cytat z książki Beauty&food