Make Photography Easier

Wydawnictwo: Muza
fotografia
poradniki
Aleksandra Wilk

Nowa książka Katarzyny Tusk, popularnej blogerki i autorki świetnie przyjętego przez czytelników "Elementarza stylu" zdradza sposoby, dzięki którym zdjęcia na jej blogu robią taką furorę. Fotografując od lat nauczyła się na własnych porażkach i sukcesach, że każdy, niezależnie od jakości sprzętu, może robić dobre zdjęcia i samemu ładnie na nich wyglądać. Ciekawie i przystępnie, bez technicznych zawiłości, opisuje swoje zawodowe sekrety, triki i metody, które pomogą każdemu zrozumieć, na czym polega tajemnica pięknej fotografii. Po tej lekturze wasze zdjęcia, te z wakacji, kulinarne, a nawet selfie z telefonu, będą po prostu dużo lepsze.

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Gąska | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Sama nie zdecydowałabym się na kupno tej książki, ponieważ przeczytałam wiele opinii na jej temat. Uświadomiły mi one, że nie nauczę się z niej niczego nowego. Byłam jednak bardzo ciekawa, co takiego Katarzyna Tusk ma do przekazania czytelnikowi. Dziś miałam okazję przeczytać tę pozycję, gdyż wygrałam ją w jednym z konkursów.

Cóż, to prawda, że niczego mnie ona nie nauczy. Mało tego, uważam, że osoby, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią, także się niczego z niej nie nauczą. Nie trzeba być mistrzem, by wiedzieć, że najważniejsze w zdjęciu jest światło, a najlepsze jest to naturalne, że firanka je rozproszy, że biel sprzyja fotografowi, że kocyki, poduszki, świeczuszki, pierdółki, kwiatki dają klimat, że z kadru trzeba wyeliminować, to co nieładne i przeszkadza, że lepiej użyć więcej podkładu do zdjęć portretowych oraz że lepiej zrobić kilka dobrych ujęć, niż setki zwykłych, nudnych fotek. Ups, właśnie streściłam Wam całe dzieło Katarzyny Tusk.

Książkę czyta się...

Dla mnie to kolejna trochę niepotrzebna książka kogoś, kto chciał być sławny z bycia sławnym. Nie wątpię, że autorka potrafi robić ładne zdjęcia i z całą pewnością nieźle na nich zarabia, ale mimo wszystko uważam, że jeżeli ktoś chce uchodzić za znawcę tematu i mentora dla początkujących, nie powinien publikować w książce prześwietlonych zdjęć.

Kasia Tusk w kolejnej swojej książce niby rozwija temat fotografowania, ale jest to bardzo podstawowe i okrojone wydanie. Autorka w zasadzie skupia się na przedstawieniu podejścia do aparatu i warunków, które będą lub nie sprzyjać fotografowanym przez nas przedmiotom czy postaciom. Zwraca uwagę na światło, dodając kilka praktycznych wskazówek jak sobie z nim radzić, jak je wykorzystywać zamiast z nim walczyć, pokazuje jak fotografować postacie ze wskazówkami jak ustawić modela, żeby uzyskać taki, a nie inny efekt. Poza tym, książka może być skarbnicą inspiracji - różnorodność opublikowanych w książce zdjęć może przynieść pozytywne efekty...

Kasia | 2018-01-20

To nie jest książka dla profesjonalnych fotografów. Próżno w niej szukać porad dotyczących wyboru aparatu i innych aspektów technicznych. To książka dla tych, którzy chcą w piękny sposób uwieczniać wspomnienia. Kasia pisze w bardzo przystępny sposób, prezentuje wypracowane przez siebie metodą prób i błędów sposoby i wskazówki, by tworzyć zdjęcia estetyczne, ładne, ale przede wszystkim klimatyczne. Udowadnia, że można tworzyć wspaniałe obrazy bez potrzeby posiadania profesjonalnego aparatu. Wskazuje też cenne rady jak np. pozować do zdjęć, czy utworzyć pamiątkową ścianę z fotografii. Książkę warto polecić chociażby ze względu na zaprezentowane w niej przepiękne zdjęcia. Może nie skorzystam ze wszystkich rad, ze względu na brak czasu by tworzyć wystudiowane zdjęcia, ale generalnie lubię uwieczniać chwile i lektura tej książki była dla mnie dużą przyjemnością :)

czytam_podrozuje | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 lutego 2018

Pozycja na godzinę:) Bardzo dużo robię zdjęć, nigdy się nie uczyłam ich robienia. Wobec tego postanowiłam przynajmniej coś poczytać na ten temat i dobrze, że to była pożyczona książka, bo szkoda ją kupić. Dla osób, które chcą się coś nauczyć niestety nic z niej nie wyniosą, a osoby, które już fotografują dalej nic.... Taki poradnik, który niczym się nie wyróżnia. Czytałam opinie, że książka jest dobra ze względu na ładne zdjęcia, tak są, ale nie tylko autorki, ale także innych osób. Mnie niestety nie zachwyciła.

Alitka | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Kiedy zaczęłam czytać książkę Katarzyny Tusk odniosłam wrażenie, że czytam pracę licencjacką, odczucie to towarzyszyło mi do końca lektury. W mojej opinii jest to poradnik dla amatorów, a osoby początkujące w fotografii mogą poczuć się rozczarowane. Jako że ja jestem typową amatorką, mnie się książka podobała. Znalazłam tu parę cennych wskazówek oraz miałam okazję obejrzeć estetyczne zdjęcia Kasi.

brulionbebeb | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Miła w odbiorze, ale nieco przeestetyzowana książka (tekst jest bardzo rozstrzelony, miałam wrażenie, że wydawnictwo celowo zdecydowało się na rozmieszczenie pojedynczych akapitów na różnych stronach, żeby napompować objętość publikacji). Porady - raczej proste i zrozumiałe nawet dla największego laika; wątpliwości wzbudzały we mnie jednak niektóre fragmenty namawiające do sporych poświęceń na rzecz udanych zdjęć (w ogólniejszym sensie): urządzanie mieszkania typowo pod zdjęcia lub kolekcjonowanie ładnych rekwizytów typu drewniane blaty albo stare kawałki blach. O ile jestem w stanie zrozumieć, że dla profesjonalnego fotografa są to sprawy kluczowe, o tyle jednak nie tego oczekiwałam od tej książki.

Morganna | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Bloga Kasi Tusk lubię, szanuję jej wyczucie stylu i lubię jej zdjęcia, ale ta książka niemal nic nie wniosła do mojego fotograficznego warsztatu. Opisane w niej praktyki to moim zdaniem podstawa podstaw i dużo lania wody.

Katarzyna Marciszewska | 2018-08-23
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

RECENZJA W 7 ZDANIACH: Kasia Tusk to pionierka profesjonalnej fotografii internetowej w branży modowej i lifestylowej w Polsce, dlatego nie dziwi powstanie tej książki. To Kasia jako pierwsza zastosowała pewne rozwiązania w powyższej dziedzinie, które dziś wydają się czymś oczywistym na Instagramie. A jednak przeglądając wiele stron i profili początkujących instagramerów i blogerów widać powtarzające się błędy, które wylicza autorka w swoim „Make photography easier”. Dlatego właśnie ten poradnik jest skierowany przede wszystkim dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z profesjonalną fotografią internetową. Starzy wyjadacze nie znajdą raczej niczego nowego w tej książce, chociaż profesjonalizm Kasi na pewno i na nich zrobi wrażenie. I dlatego warto sięgnąć po tą pozycję, która jest napisana przystępnym językiem i pełną zdjęć, które dodatkowo wyjaśniają omawiane kwestie. Przecież nawet starzy wyjadacze nie wiedzą wszystkiego albo dali się ponieść rutynie.

MariaAntonina | 2017-10-01

Po przeczytaniu "Elementarzu stylu" stwierdziłam, że Kasia Tusk używa prostego i przystępnego języka dla wszystkich. Każdy z odbiorców "połapie" się w jej zasadach konstruowania garderoby. Ba! Dodam nawet, że facet, zrozumiałby o co w modzie chodzi. To skusiło mnie do zakupu jej nowej książki. Tym razem o sztuce fotografii, której od zawsze chciałam się nauczyć. Nie zawiodłam się. Książka napisana przystępnie, od serca i z pasją. Kasia przekazuje informacje o tym czego na przestrzeni lat sama się nauczyła. Książka dodatkowo ubogacona w piękne fotografie. Czyta się jednym tchem i wyciąga wnioski ku doskonaleniu swojego warsztatu fotografa. Polecam!

ZaczytanaOlaa | 2018-01-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Ostatnio skończyłam czytać książkę "Make photography easier" Katarzyny Tusk i jestem naprawdę bardzo zadowolona, że ją wypożyczyłam z biblioteki. Piękne zdjęcia, przydatne rady do robienia zdjęć, które myślę, że mi się przydadzą😊
Jeżeli interesuje Was robienie zdjęć to polecam Wam tą książkę <3