historyczna
Lancerer

"Potem nastąpi cisza" to ciesząca się uznaniem czytelników i krytyki powieść, której treścią są dwa - brzemienne konflikty i napięcia - okresy dziejów 2 armii Wojska Polskiego: formowania się oddziałów na Lubelszczyźnie, a następnie walk frontowych na ziemi niemieckiej. Ukazując skomplikowaną sytuację polityczną wyzwolonego skrawka Polski jesienią 1944 roku oraz dramatyczne warunki zmagań z kontrofensywą hitlerowców wiosną roku następnego, autor dokonuje konfrontacji postaw bohaterów, których dzieliły różnice przekonań i wojennych doświadczeń, złączyła natomiast konieczność ostatecznej rozprawy z wrogiem. W tej oszczędnej narracji, rzetelnej w realia książce Zbigniew Safjan nie ogranicza się do stworzenia obrazu wydarzeń i przeżyć, ale uświadamia nam sens i znaczenie żołnierskiego działania nawet wówczas, gdy jego ceną jest śmierć, każe nam wierzyć, że w obliczu najtrudniejszych doświadczeń wojny - ujawniają się rzeczywiste wartości ludzi, kształtują nowe więzi i postawy moralne.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1983

źródło okładki: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1983