Średniowieczna Europa

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
Medieval Europe
historia
dinth

Frapująca i przystępna synteza wiedzy o średniowieczu – epoce, w której tworzyły się fundamenty współczesnej Europy. Chris Wickham ze swadą i klarownie opisuje trwające tysiąc lat średniowiecze – epokę obfitującą w burzliwe wydarzenia i przełomowe przemiany. Prezentuje świat władców, papieży, mistyków, teologów i rycerzy, ale też mieszczan, kupców i chłopów. Pokazuje ekonomiczne i polityczne...

Chris Wickham ze swadą i klarownie opisuje trwające tysiąc lat średniowiecze – epokę obfitującą w burzliwe wydarzenia i przełomowe przemiany. Prezentuje świat władców, papieży, mistyków, teologów i rycerzy, ale też mieszczan, kupców i chłopów. Pokazuje ekonomiczne i polityczne podstawy średniowiecznej Europy, a także wzorce zachowań i różne aspekty średniowiecznej kultury. W jego ujęciu obraz średniowiecza jest wielowymiarowy. To epoka, w której współistnieją różne, choć rozwijające się równolegle, systemy gospodarcze, społeczne, polityczne i kulturalne, które warto ze sobą zestawiać, porównywać i objaśniać.

Oto obraz średniowiecza, który powinniśmy znać w XXI wieku – daleki od stereotypowego wyobrażenia „ciemnych wieków średnich”, pełnych przemocy, ignorancji i zabobonów. To tysiąclecie znoju i trudu, pomysłowości i kompromisów, których efektem był ogromny skok cywilizacyjny.

„Ta książka jest o zmianie. Epoka, którą nazywamy średniowieczem – lub wiekami średnimi – trwała tysiąc lat, od 500 do 1500 roku, a Europa, która jest przedmiotem mojego zainteresowania w tej książce, pod koniec tego okresu stała się zupełnie innym miejscem niż u jego zarania. W VI wieku Europa była wyraźnie podzielona na dwie części: jedną zdominowaną i zarządzaną przez imperium rzymskie oraz zupełnie odmienną część drugą. Tysiąc lat później Europa przybrała swój skomplikowany kształt, z mozaiką licznych niezależnych państw, który w ogólnych zarysach zachował się do czasów współczesnych. Pisząc tę książkę, chciałem pokazać, jak do tego doszło”.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: Strona Wydawnictwa RM

rzepka | 2019-07-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Nierówna, miała znacznie większy potencjał niż finalnie się okazało. Dość dobrze opisane początki średniowiecza, a potem przeszedł autor do pisania bardziej przekrojowo, jak rozwijały się idee, feudalizm zmieniał się przez kolejne stulecia itd - i jakoś tak książka straciła wenę. A razem z tym i ja. Ale warto przeczytać, można się mimo wszystko sporo dowiedzieć

Lenonowski | 2019-03-25
Przeczytana: 22 marca 2019

Próba syntezy i opowiedzenia całego średniowiecza. Dosyć gęsto, jeśli chodzi o opis procesów, wydarzeń i toczących się dziejów. Czasami za dużo powtórzeń, co gdzie będzie, przez to trochę jak magisterka :) Fajnie, że pojawia się chociaż trochę o Polsce średniowiecznej - chrystianizacja kraju jako jeden z modelowych przykładów. Do przeczytania.