Wyzwanie czytelnicze LC

Niepamięć

Cykl: Suder (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Podinspektor Dariusz Suder, kilka tygodni po spotkaniu koordynacyjnym polskich i niemieckich służb policyjnych w Szczecinie, wyjeżdża na służbowe spotkanie do Berlina i przy okazji zabiera ze sobą żonę i córkę. Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie...

Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie nieopodal małej, podberlińskiej miejscowości.

Kilka tygodni po napadzie akcja przejęcia narkotyków, zorganizowana przez szczecińską policję we współpracy z meklemburskim Bundeskriminalamtem, zakończyła się tragicznie.

W strzelaninie i wybuchu zgromadzonych w portowym magazynie butli z gazami technicznymi zginęło wielu policjantów i członków gangu biorącego udział w przemycie kokainy.

Tropy prowadzą do córki Sudera i do kogoś, kto znał szczegóły tajnej akcji. Takich osób nie było wiele, a Suder był jedną z nich.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Kiwi_Agnik | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

"Niepamięć" to mieszanka czegoś dobrego z czymś już sprawdzonym.
Fabuła jest troszkę przerysowana, odrobinkę nieoryginalna, ale po całej masie kryminałów jakie dane mi było przeczytać niewiele jeszcze może mnie zaskoczyć i zdziwić, zatem na niedociągnięcia i nieścisłości spokojnie przymykam oko, bo książka jest bardzo dobrze napisana, świetnie prowadzona, trzyma w napięciu, posiada ciekawe tło społeczne, postaci są szczegółowo scharakteryzowane, a opisy miejsc, czasu i wydarzeń bardzo rozbudowane.

Reasumując:
Kryminał pochłania i wciąga jak bagno, a głównego bohatera da się lubić.
Będę kontynuowała serię.

Polecam w szczególności fanom kryminałów

Główny bohater, Dariusz Suder, jedzie na spotkanie do Berlina i z pewnych powodów zabiera ze sobą żonę oraz córkę.Budzi się dwa miesiące później w szpitalu jak został postrzelony w głowę, ginie jego rodzina. Cierpi na amnezję mężczyzna.
Nie udaje się zorganizowanej pod szczecińskiej policji w akcji ujęciaosób od narkotyków.
Podinspektor Dariusz Suder niepamiętający nic ze swoich wydarzeń rozpoczyna własne śledztwo, chce dowiedzieć się kto zabił jego żonę i córeczkę bada całą tę sprawę.
Oj wciąga całkowicie kryminał, dla mnie genialny, z tą fabułą świetną, doskonałą akcją, a trzymał w bardzo dobrym napięciu.
Czyta się rewelacyjnie!
Napisany kryminał przez polskiego autora Marka Stelara znakomicie.
Ta książka była rewelacyjna, wciągająca po prostu pochłonęłam ją natychmiast.

joaśka | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Marek Stelar trzyma poziom :) Jest to, jak wszyscy wiedzą, nie lada sztuka przy napisaniu już kilku książek. Mimo, że "Niepamięć" ma silnie zaznaczony wątek sensacyjny (za którym średnio przepadam), to wciągnęłam się w akcję jak Puchatek w garnczek miodu ;) Świetny styl pisania, brak rozwlekłości, wyrazisci bohaterowie. Liczę na kontynuację :)

emindflow | 2017-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2017

„Niepamięć” to książka z gatunku tych, które czytają się same. Jeśli do tego dodam, że autor nie stracił nic z atutów, którymi ujął mnie w poprzednich powieściach, to można tylko dobrze wróżyć nowemu cyklowi, który ta pozycja otwiera.
Spodobał mi się pomysł na fabułę, bo choć może nie całkiem nowatorski, to chyba w polskiej literaturze kryminalnej pojawił się po raz pierwszy, a na pewno odbiega od utartego schematu. Poza tym znów autorowi udało się stworzyć niebanalną postać, jaką niewątpliwie jest podinspektor Suder, zwłaszcza po tragicznych wydarzeniach, których stał się ofiarą.
Akcja, jak to u Stelara, toczy się spokojnie, ale bez dłużyzn i przynudzania. Uporządkowany i kontrolowany sposób narracji sprawia, że nie ma problemu z nadążaniem za kierunkiem myślenia Sudera, które sprawia wrażenie całkiem przewidywalnego. I kiedy wydaje się, że wszystko już zostało wyjaśnione, przychodzi finał, który kompletnie mnie zaskoczył.
Marek Stelar należy do tej nielicznej grupy ludzi...

Miłka Kołakowska | 2017-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Niemal każdy przeżywa w życiu smutne chwile, w których świat wywraca się do góry nogami. Ile razy człowiek sobie wtedy powtarza, jak bardzo chciałby wyrzucić złe wspomnienia? Nie rozpamiętywać, nie myśleć i nie żałować, po prostu wyczyścić własną pamięć. Los jednak zazwyczaj bywa paskudny i każe zmagać się z własnym życiorysem, nawet jeżeli jest on do bólu nieprzyjemny. Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy całkiem przewrotnie pamiętać chcą, a ten sam beznadziejny los nie pyta ich o zdanie i zwyczajnie pomaga zapomnieć. Tak powstaje próżnia, która zamiast koić, rodzi kolejne pytania i wątpliwości. Właśnie taki przypadek trafia na scenę główną powieści Niepamięć, którą Marek Stelar otwiera nowy i bez wątpienia obiecujący cykl kryminalny.

Pierwszoosobowa narracja pomaga na bieżąco śledzić myśli głównego bohatera. Podinspektor Dariusz Suder budzi się w berlińskiej klinice i uświadamia sobie znaczące braki we własnej pamięci. Mężczyzna...

Ola | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Książkę autorstwa Marka Stelara pt. "Niepamięć" określić w sumie mogę jednym słowem: r-e-w-e-l-a-c-j-a, choć nie ukrywam, że podeszłam do niej z pewną dozą nieufności spowodowanej rozżaleniem, że nie jest to kontynuacja cyklu z Krugłym.

Przez kilka pierwszych stron "obwąchiwałam się" z nowym cyklem jednego z moich ulubionych pisarzy. Nie wiem nawet kiedy moja nieufność odeszła w niebyt a ja wsiąkłam w "Niepamięć" na dobre. Mogę wręcz napisać, że książka ta czytała się sama.

Dariusz Suder to inspektor szczecińskiej policji, który zaangażowany jest w akcję udaremnienia przemytu kokainy. Niedługo przed akcją zostaje znienacka zaatakowany. Przeżywa zamach na swoje życie ale w jego wyniku ginie towarzysząca mu żona i córka. Traci również pamięć.

Jak zwykle u tego autora postacie to osoby żywe z krwi i kości, książka pełna jest błyskotliwych i dopracowanych dialogów. Styl pisarza jak zwykle trzyma poziom. Od samego początku Stelar mistrzowsko wręcz buduje napięcie i...

Moje pierwsze spotkanie ze Stelarem.
Wydarzenia, pomysł na fabułę nie jest oryginalny ( zamach na rodzinę inspektora połączony z akcją policji dotyczącą przemytu narkotyków), ale trafił w mój gust- chociaż pierwsze strony dotyczące romansu spowodowały lekki dystans i wątpliwość czy przebrnę dalej. I mimo powtarzalności udało się autorowi zwalczyć wrażenie przewidywalności zdarzeń tzw. 'Déjà vu'. Język, sposób opowiadania i budowania historii, napięcia jest bardzo dobry!
Czytało mi się z przyjemnością. Autor oszczędził mi zbędnych opisów, a bardzo dobrze nakreślił w pierwszej części postacie i relacje między nimi co zaowocowało w kolejnych częściach. No i polubiłam inspektora ;).
Zakończenie mnie zaskoczyło, chociaż może poszło zbyt 'gładko'. Ciekawa była też przemiana bohatera, która miała miejsce przez całą książkę.
Szczerze polecam- to dobry thriller/ sensacja z ciekawie poprowadzona akcją. Zamawiam drugi tom i czekam na następne :).

kawa | 2018-08-27

Świetna książka z wartką akcją, ciekawą fabułą, wyrazistymi bohaterami i mało przewidywalna. A to ważne, ponieważ w wielu książkach ta przewidywalność jest minusem.
Ciekawy wątek o amnezji głównego bohatera i bardzo zaskakujące zakończenie.

Sandra Jasona | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Po pierwszych stronach - reakcja "znów jakiś erotyk!". Potem już było coraz lepiej, końcówka niezła, w sumie plus i już poluję na drugą część :-)
Podkomisarz Dariusz Suder podczas wyjazdu do Berlina zostaje postrzelony, jego żona i córka giną. Po wybudzeniu ze śpiączki nic nie pamięta, a ktoś usilnie chce go wrobić w śmierć bliskich, fiasko obławy narkotykowej podczas której giną policjanci i jego kochanka. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadza do zaskakującego rozwiązania.
Podobała mi się forma, zwroty akcji i całość, autor komplikuje narrację, wtrąca wątki, które są niczym kolce, a mają duży wpływ na całość. Solidny kryminał.

Cirya | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

moja pierwsza książka tego autora, naprawdę świetna!
czyta się bardzo dobrze i na swój sposób lekko i płynnie, pierwszorzędnie napisana historia
polecam :)