Niepamięć

Cykl: Suder (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Podinspektor Dariusz Suder, kilka tygodni po spotkaniu koordynacyjnym polskich i niemieckich służb policyjnych w Szczecinie, wyjeżdża na służbowe spotkanie do Berlina i przy okazji zabiera ze sobą żonę i córkę. Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie...

Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie nieopodal małej, podberlińskiej miejscowości.

Kilka tygodni po napadzie akcja przejęcia narkotyków, zorganizowana przez szczecińską policję we współpracy z meklemburskim Bundeskriminalamtem, zakończyła się tragicznie.

W strzelaninie i wybuchu zgromadzonych w portowym magazynie butli z gazami technicznymi zginęło wielu policjantów i członków gangu biorącego udział w przemycie kokainy.

Tropy prowadzą do córki Sudera i do kogoś, kto znał szczegóły tajnej akcji. Takich osób nie było wiele, a Suder był jedną z nich.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Główny bohater, Dariusz Suder, jedzie na spotkanie do Berlina i z pewnych powodów zabiera ze sobą żonę oraz córkę.Budzi się dwa miesiące później w szpitalu jak został postrzelony w głowę, ginie jego rodzina. Cierpi na amnezję mężczyzna.
Nie udaje się zorganizowanej pod szczecińskiej policji w akcji ujęciaosób od narkotyków.
Podinspektor Dariusz Suder niepamiętający nic ze swoich wydarzeń rozpoczyna własne śledztwo, chce dowiedzieć się kto zabił jego żonę i córeczkę bada całą tę sprawę.
Oj wciąga całkowicie kryminał, dla mnie genialny, z tą fabułą świetną, doskonałą akcją, a trzymał w bardzo dobrym napięciu.
Czyta się rewelacyjnie!
Napisany kryminał przez polskiego autora Marka Stelara znakomicie.
Ta książka była rewelacyjna, wciągająca po prostu pochłonęłam ją natychmiast.

joaśka | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Marek Stelar trzyma poziom :) Jest to, jak wszyscy wiedzą, nie lada sztuka przy napisaniu już kilku książek. Mimo, że "Niepamięć" ma silnie zaznaczony wątek sensacyjny (za którym średnio przepadam), to wciągnęłam się w akcję jak Puchatek w garnczek miodu ;) Świetny styl pisania, brak rozwlekłości, wyrazisci bohaterowie. Liczę na kontynuację :)

emindflow | 2017-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2017

„Niepamięć” to książka z gatunku tych, które czytają się same. Jeśli do tego dodam, że autor nie stracił nic z atutów, którymi ujął mnie w poprzednich powieściach, to można tylko dobrze wróżyć nowemu cyklowi, który ta pozycja otwiera.
Spodobał mi się pomysł na fabułę, bo choć może nie całkiem nowatorski, to chyba w polskiej literaturze kryminalnej pojawił się po raz pierwszy, a na pewno odbiega od utartego schematu. Poza tym znów autorowi udało się stworzyć niebanalną postać, jaką niewątpliwie jest podinspektor Suder, zwłaszcza po tragicznych wydarzeniach, których stał się ofiarą.
Akcja, jak to u Stelara, toczy się spokojnie, ale bez dłużyzn i przynudzania. Uporządkowany i kontrolowany sposób narracji sprawia, że nie ma problemu z nadążaniem za kierunkiem myślenia Sudera, które sprawia wrażenie całkiem przewidywalnego. I kiedy wydaje się, że wszystko już zostało wyjaśnione, przychodzi finał, który kompletnie mnie zaskoczył.
Marek Stelar należy do tej nielicznej grupy ludzi...

Miłka Kołakowska | 2017-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Niemal każdy przeżywa w życiu smutne chwile, w których świat wywraca się do góry nogami. Ile razy człowiek sobie wtedy powtarza, jak bardzo chciałby wyrzucić złe wspomnienia? Nie rozpamiętywać, nie myśleć i nie żałować, po prostu wyczyścić własną pamięć. Los jednak zazwyczaj bywa paskudny i każe zmagać się z własnym życiorysem, nawet jeżeli jest on do bólu nieprzyjemny. Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy całkiem przewrotnie pamiętać chcą, a ten sam beznadziejny los nie pyta ich o zdanie i zwyczajnie pomaga zapomnieć. Tak powstaje próżnia, która zamiast koić, rodzi kolejne pytania i wątpliwości. Właśnie taki przypadek trafia na scenę główną powieści Niepamięć, którą Marek Stelar otwiera nowy i bez wątpienia obiecujący cykl kryminalny.

Pierwszoosobowa narracja pomaga na bieżąco śledzić myśli głównego bohatera. Podinspektor Dariusz Suder budzi się w berlińskiej klinice i uświadamia sobie znaczące braki we własnej pamięci. Mężczyzna...

Ola | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Książkę autorstwa Marka Stelara pt. "Niepamięć" określić w sumie mogę jednym słowem: r-e-w-e-l-a-c-j-a, choć nie ukrywam, że podeszłam do niej z pewną dozą nieufności spowodowanej rozżaleniem, że nie jest to kontynuacja cyklu z Krugłym.

Przez kilka pierwszych stron "obwąchiwałam się" z nowym cyklem jednego z moich ulubionych pisarzy. Nie wiem nawet kiedy moja nieufność odeszła w niebyt a ja wsiąkłam w "Niepamięć" na dobre. Mogę wręcz napisać, że książka ta czytała się sama.

Dariusz Suder to inspektor szczecińskiej policji, który zaangażowany jest w akcję udaremnienia przemytu kokainy. Niedługo przed akcją zostaje znienacka zaatakowany. Przeżywa zamach na swoje życie ale w jego wyniku ginie towarzysząca mu żona i córka. Traci również pamięć.

Jak zwykle u tego autora postacie to osoby żywe z krwi i kości, książka pełna jest błyskotliwych i dopracowanych dialogów. Styl pisarza jak zwykle trzyma poziom. Od samego początku Stelar mistrzowsko wręcz buduje napięcie i...

Moje pierwsze spotkanie ze Stelarem.
Wydarzenia, pomysł na fabułę nie jest oryginalny ( zamach na rodzinę inspektora połączony z akcją policji dotyczącą przemytu narkotyków), ale trafił w mój gust- chociaż pierwsze strony dotyczące romansu spowodowały lekki dystans i wątpliwość czy przebrnę dalej. I mimo powtarzalności udało się autorowi zwalczyć wrażenie przewidywalności zdarzeń tzw. 'Déjà vu'. Język, sposób opowiadania i budowania historii, napięcia jest bardzo dobry!
Czytało mi się z przyjemnością. Autor oszczędził mi zbędnych opisów, a bardzo dobrze nakreślił w pierwszej części postacie i relacje między nimi co zaowocowało w kolejnych częściach. No i polubiłam inspektora ;).
Zakończenie mnie zaskoczyło, chociaż może poszło zbyt 'gładko'. Ciekawa była też przemiana bohatera, która miała miejsce przez całą książkę.
Szczerze polecam- to dobry thriller/ sensacja z ciekawie poprowadzona akcją. Zamawiam drugi tom i czekam na następne :).

kawa | 2018-08-27

Świetna książka z wartką akcją, ciekawą fabułą, wyrazistymi bohaterami i mało przewidywalna. A to ważne, ponieważ w wielu książkach ta przewidywalność jest minusem.
Ciekawy wątek o amnezji głównego bohatera i bardzo zaskakujące zakończenie.

Sandra Jasona | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Po pierwszych stronach - reakcja "znów jakiś erotyk!". Potem już było coraz lepiej, końcówka niezła, w sumie plus i już poluję na drugą część :-)
Podkomisarz Dariusz Suder podczas wyjazdu do Berlina zostaje postrzelony, jego żona i córka giną. Po wybudzeniu ze śpiączki nic nie pamięta, a ktoś usilnie chce go wrobić w śmierć bliskich, fiasko obławy narkotykowej podczas której giną policjanci i jego kochanka. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadza do zaskakującego rozwiązania.
Podobała mi się forma, zwroty akcji i całość, autor komplikuje narrację, wtrąca wątki, które są niczym kolce, a mają duży wpływ na całość. Solidny kryminał.

Cirya | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

moja pierwsza książka tego autora, naprawdę świetna!
czyta się bardzo dobrze i na swój sposób lekko i płynnie, pierwszorzędnie napisana historia
polecam :)

Diane_Rose | 2017-07-01

Stelar jest zwykle odrobił lekcje i skorzystał z pomocy konsultantów. Właśnie dlatego jego powieść jest realistyczna. Zapewne jakby się bardzo przyczepić, to coś do wytknięcia znalazłoby się, ale po co? Muszę stwierdzić, że Stelar wie co robi, ma konsultantów i wie o co ich pytać. Jego powieść to nie fantastyka, bo wszystko jest w niej realistyczne i "możliwe". Nawet samowolne śledztwo Sudera, które wydawać by się mogło nierealne, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że mogło się odbyć.

Muszę Wam również zdradzić, że jest coś o czym Markowi nie powiedziałam. Kiedy słuchałam jak na jednym ze spotkań autorskich opowiadał o Suderze i kiedy czytałam zapowiedzi byłam go bardzo ciekawa, ale... kiedy usłyszałam słowo "amnezja" to automatycznie zapaliła mi się w głowie czerwona lampka. Mam już dość motywu amnezji w książkach i filmach, to się po prostu przejadło i zostało ujęte już z każdej możliwej strony. Mimo wszystko w przypadku Sudera amnezja akurat się broni. Idealnie wpasowała...