Niepamięć

Cykl: Suder (tom 1)
Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Podinspektor Dariusz Suder, kilka tygodni po spotkaniu koordynacyjnym polskich i niemieckich służb policyjnych w Szczecinie, wyjeżdża na służbowe spotkanie do Berlina i przy okazji zabiera ze sobą żonę i córkę. Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie...

Dwa miesiące później Suder budzi się ze śpiączki w berlińskiej klinice. Cierpi na amnezję. Został postrzelony w głowę, a jego żona i córka zginęły na parkingu przy autostradzie nieopodal małej, podberlińskiej miejscowości.

Kilka tygodni po napadzie akcja przejęcia narkotyków, zorganizowana przez szczecińską policję we współpracy z meklemburskim Bundeskriminalamtem, zakończyła się tragicznie.

W strzelaninie i wybuchu zgromadzonych w portowym magazynie butli z gazami technicznymi zginęło wielu policjantów i członków gangu biorącego udział w przemycie kokainy.

Tropy prowadzą do córki Sudera i do kogoś, kto znał szczegóły tajnej akcji. Takich osób nie było wiele, a Suder był jedną z nich.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

joaśka | 2017-09-11
Przeczytana: 10 września 2017

Marek Stelar trzyma poziom :) Jest to, jak wszyscy wiedzą, nie lada sztuka przy napisaniu już kilku książek. Mimo, że "Niepamięć" ma silnie zaznaczony wątek sensacyjny (za którym średnio przepadam), to wciągnęłam się w akcję jak Puchatek w garnczek miodu ;) Świetny styl pisania, brak rozwlekłości, wyrazisci bohaterowie. Liczę na kontynuację :)

emindflow | 2017-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2017

„Niepamięć” to książka z gatunku tych, które czytają się same. Jeśli do tego dodam, że autor nie stracił nic z atutów, którymi ujął mnie w poprzednich powieściach, to można tylko dobrze wróżyć nowemu cyklowi, który ta pozycja otwiera.
Spodobał mi się pomysł na fabułę, bo choć może nie całkiem nowatorski, to chyba w polskiej literaturze kryminalnej pojawił się po raz pierwszy, a na pewno odbiega od utartego schematu. Poza tym znów autorowi udało się stworzyć niebanalną postać, jaką niewątpliwie jest podinspektor Suder, zwłaszcza po tragicznych wydarzeniach, których stał się ofiarą.
Akcja, jak to u Stelara, toczy się spokojnie, ale bez dłużyzn i przynudzania. Uporządkowany i kontrolowany sposób narracji sprawia, że nie ma problemu z nadążaniem za kierunkiem myślenia Sudera, które sprawia wrażenie całkiem przewidywalnego. I kiedy wydaje się, że wszystko już zostało wyjaśnione, przychodzi finał, który kompletnie mnie zaskoczył.
Marek Stelar należy do tej nielicznej grupy ludzi...

Miłka Kołakowska | 2017-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2017

Miłka Kołakowska | www.mozaikaliteracka.pl
___

Niemal każdy przeżywa w życiu smutne chwile, w których świat wywraca się do góry nogami. Ile razy człowiek sobie wtedy powtarza, jak bardzo chciałby wyrzucić złe wspomnienia? Nie rozpamiętywać, nie myśleć i nie żałować, po prostu wyczyścić własną pamięć. Los jednak zazwyczaj bywa paskudny i każe zmagać się z własnym życiorysem, nawet jeżeli jest on do bólu nieprzyjemny. Podobnie rzecz ma się z tymi, którzy całkiem przewrotnie pamiętać chcą, a ten sam beznadziejny los nie pyta ich o zdanie i zwyczajnie pomaga zapomnieć. Tak powstaje próżnia, która zamiast koić, rodzi kolejne pytania i wątpliwości. Właśnie taki przypadek trafia na scenę główną powieści Niepamięć, którą Marek Stelar otwiera nowy i bez wątpienia obiecujący cykl kryminalny.

Pierwszoosobowa narracja pomaga na bieżąco śledzić myśli głównego bohatera. Podinspektor Dariusz Suder budzi się w berlińskiej klinice i uświadamia sobie znaczące braki we własnej pamięci. Mężczyzna...

Sandra Jasona | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Po pierwszych stronach - reakcja "znów jakiś erotyk!". Potem już było coraz lepiej, końcówka niezła, w sumie plus i już poluję na drugą część :-)
Podkomisarz Dariusz Suder podczas wyjazdu do Berlina zostaje postrzelony, jego żona i córka giną. Po wybudzeniu ze śpiączki nic nie pamięta, a ktoś usilnie chce go wrobić w śmierć bliskich, fiasko obławy narkotykowej podczas której giną policjanci i jego kochanka. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które doprowadza do zaskakującego rozwiązania.
Podobała mi się forma, zwroty akcji i całość, autor komplikuje narrację, wtrąca wątki, które są niczym kolce, a mają duży wpływ na całość. Solidny kryminał.

Cirya | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

moja pierwsza książka tego autora, naprawdę świetna!
czyta się bardzo dobrze i na swój sposób lekko i płynnie, pierwszorzędnie napisana historia
polecam :)

Diane_Rose | 2017-07-01

Stelar jest zwykle odrobił lekcje i skorzystał z pomocy konsultantów. Właśnie dlatego jego powieść jest realistyczna. Zapewne jakby się bardzo przyczepić, to coś do wytknięcia znalazłoby się, ale po co? Muszę stwierdzić, że Stelar wie co robi, ma konsultantów i wie o co ich pytać. Jego powieść to nie fantastyka, bo wszystko jest w niej realistyczne i "możliwe". Nawet samowolne śledztwo Sudera, które wydawać by się mogło nierealne, nie pozostawia wątpliwości co do tego, że mogło się odbyć.

Muszę Wam również zdradzić, że jest coś o czym Markowi nie powiedziałam. Kiedy słuchałam jak na jednym ze spotkań autorskich opowiadał o Suderze i kiedy czytałam zapowiedzi byłam go bardzo ciekawa, ale... kiedy usłyszałam słowo "amnezja" to automatycznie zapaliła mi się w głowie czerwona lampka. Mam już dość motywu amnezji w książkach i filmach, to się po prostu przejadło i zostało ujęte już z każdej możliwej strony. Mimo wszystko w przypadku Sudera amnezja akurat się broni. Idealnie wpasowała...

Nowalijki | 2017-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
***********************************************

Kiedy sięgam po nową książkę zawsze zastanawiam się, czy autork(ka) czymś mnie zaskoczy. Nie ma znaczenia, czy chodzi o kryminał, powieść sensacyjną czy obyczajową, nieistotne jest czy autor pisze po polsku, czy książka jest przekładem. Liczy się to coś, jakiś element, który sprawi, że dany tytuł nie pozwoli mi oderwać się od lektury. Przyznam, że do Niepamięci Marka Stelara nie byłem specjalnie przekonany. Nie znam wcześniejszych tekstów autora, więc nie wiedziałem czego się spodziewać, a motyw amnezji głównego bohatera w jego powieści wydaje mi się zgrany do cna. I jeszcze narracja w pierwszej osobie, niosąca ze sobą ryzyko przegadania fabuły. Zacząłem czytać i ani się obejrzałem, a połowa Niepamięci była już za mną. Czyli autor jednak znalazł na mnie sposób.

Podinspektor Dariusz Suder jest szefem Zespołu do spraw Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w...

Tomek | 2017-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2017

Od: ???.....???
Do: dariusz.suder@gmail.com
Temat: powitanie

Treść wiadomości:
Czołem inspektorze Suder - chyba jakoś tak witacie się w tym psim świecie?

Zapewne zastanawiasz się inspektorku, kto do Ciebie pisze i czemu taka persona jak Ty, może wzbudzić czyjeś zainteresowanie? Postaram się wytłumaczyć Ci to w kilku słowach.
Nawet nie wyobrażasz sobie jak w ostatnim czasie zacząłem się nudzić, śledząc poczynania innych twoich kolegów, czy nawet koleżanek z branży. Wymieniać ich nie mam zamiaru, bo pewnie i tak nie znasz. Trochę was jest w tej psiarni, wszyscy się raczej nie znacie. Jak wspomniałem, strasznie wkurzały mnie nieudolnie prowadzone przez moich ”wybrańców” sprawy, zacząłem się nawet zastanawiać czy nie szukać obiektu zainteresowań w innej branży. A tu nagle, że tak powiem pafff - strzał - i pojawia się Suder.
Nie pogniewaj się inspektorku, ale stworzyła Cię fuszerka. Jak inaczej można nazwać robotę podczas, której koleś nie potrafi porządnie trafić prawie z...

ZaczytanywKsiążkach | 2017-08-19

Marek Stelar – architekt buszujący na obrzeżach zawodu; miłośnik kryminałów i horrorów, muzyki elektronicznej XX wieku; squasha, w którego już nie zagra i wybrzeża Bałtyku, gdzie uwielbia jeździć o każdej porze roku. Zafascynowany Berlinem i starym Szczecinem.*

Sięgnąłem po ten utwór, gdyż chciałem przeczytać coś ciekawego i trzymającego w napięciu. Czy warto sięgnąć po „Niepamięć”?

Główny bohater, Dariusz Suder, jedzie na spotkanie do Berlina i z pewnych powodów zabiera ze sobą żonę oraz córkę. Budzi się dwa miesiące później. Okazuje się, że został postrzelony, a jego najbliższa rodzina zginęła. Ponadto nie udaje się zorganizowana przez szczecińską policję akcja przejęcia narkotyków. Niepamiętający sporej części swojego życia podinspektor Suder bada tę sprawę.

Książkę czyta się bardzo lekko i szybko. W krótkim czasie ją pochłonąłem. Przez sporą część dzieła akcja trzymała w napięciu i trudno było mi go odłożyć na półkę, ponieważ chciałem wiedzieć, co stanie się dalej. Dzięki...

Uleczkaa38 | 2017-09-03
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Czy zastanawialiście się kiedyś jakby to było, gdybyśmy nagle obudzili się w nieznanym nam miejscu i nie pamiętali nic z ostatnich kilku miesięcy naszego życia...? Prawda, że brzmi przerażająco...? Strach, lęk, zagubienie i mnożące się pytania o okoliczności w jakich się tu znaleźliśmy oraz o przyczynę naszej nagłej amnezji - oto co stanowiłoby by sens naszego życia, które to nagle legło w gruzach... W takiej nie do pozazdroszczenia sytuacji znalazł się właśnie główny bohater najnowszej powieści Marka Stelara pt. "Niepamięć", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia.

Fabuła opowieści przenosi nas swoją akcją do współczesnego Szczecina. Tam poznajemy naszego głównego bohatera - Dariusza Sudera, który jest podinspektorem policji ds. koordynacji współpracy polskiej i niemieckiej policji. Suder, z racji pełnionej funkcji, zostaje oddelegowany do udziału w ważnej policyjnej uroczystości w Berlinie, zaś korzystając z okazji postanawia wybrać się do stolicy Niemiec wraz z żoną...