Publikacja ta zawiera zagadnienia dotyczące elektrokardiogramu, jako podstawowego narzędzia diagnostycznego w niedokrwiennej chorobie serca, zaburzeniach rytmu, późnych potencjałach komorowych, zaburzeniach przewodzenia oraz zagadnienia dotyczące interpretacji zapisu EKG i telemedycyny. Wiele miejsca poświęcono klinicznemuznaczeniu echokardiografii m.in. przezklatkowej, obciążeniowej, przezprzełykowej, a także scyntygrafi perfuzyjnej serca i standardom badań nieinwazyjnych w diagnostyce. Przedstawiono tematykę farmakologii klinicznej oraz choroby niedokrwiennej serca, wszechstronnie poruszając tematykę krążenia wieńcowego, choroby wieńcowej, miażdżycy, epidemiologii, postępowania dietetycznego, ze zwróceniem uwagi na różne populacje pacjentów: kobiety, osoby starsze. Przeanalizowano zagadnienia nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, ze zwróceniem uwagi na patofizjologię, epidemiologię i leczenie kardiochirurgiczne. Wiele miejsca poświęcono zaburzeniom rytmu serca, omawiając ich mechanizmy, a także badania diagnostyczne i poszczególne schorzenia, w których występują np. migotanie przedsionków. Książka została napisana przez wybitnych specjalistów w dziedzinie kardiologii.