Wybór pism

Wydawnictwo: Resovia
historia
Mateusz

Książka niniejsza, zawiera wybór pism Ignacego Matuszewskiego, ogłoszonych pomiędzy październikiem r. 1941 a sierpniem r.1946. W tym okresie, przerwanym przez naglą, śmierć, Matuszewski opublikował 401 podpisanych artykułów i prac publicystycznych, oraz około 130 niepodpisanych artykułów, odezw, projektów przemówień, rezolucyj i komentarzy. Wybór z tego obfitego dorobku nie był łatwy....

Wybór z tego obfitego dorobku nie był łatwy. Większość artykułów drukował Matuszewski w dziennikach polsko-ameryfcańskich, głownie w „Nowym Świecie" w Nowym Jorku i w „Dzienniku Polskim" w Detroit i — zarówno z uwagi na nakazy chwili, jak i na, typ czytelników, którzy po wieki kotach pobytu na emigracji odbiegli daleko od spraw polskich — musiał bardzo często powracać do tych samych idei i tematów. Wynikły z tego liczne powtórzenia, nie do uniknięcia w pracy dziennikarskiej, lecz niepożądane w wydaniu książkowym. Przy wyborze kierowano się zasadą, którą Matuszewski sam sobie postawił w wydanej przed wojną książce „Próby syntez", gdzie pisał: „Artykuły i odczyty zebrane w niniejszym tomie przedrukowane są bez przeróbek. Natomiast nie są przedrukowane w całości".

źródło opisu: tezeusz.pl

źródło okładki: tezeusz.pl