Apples Should Be Red

6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Apples Should Be Red
angielski
Nanik

Recipe for Thanksgiving Dinner: Start with sixty-two year old politically incorrect, chain-smoking, hard-cussing curmudgeon. Add fifty-nine year old sexually-repressed know-it-all in pearls. Throw in a beer can-turkey, a battle for horticultural supremacy, and nudist next-door neighbor. Serve on paper plates, garnished with garden gnome. Tastes like happily ever after. Penny Watson presents...

Recipe for Thanksgiving Dinner:

Add fifty-nine year old sexually-repressed know-it-all in pearls.
Serve on paper plates, garnished with garden gnome.
Tastes like happily ever after.

Penny Watson presents an over-fifty romantic comedy novella. 21,000 words. Story includes copious profanity and botanical references.

źródło opisu: http://www.pennyromance.com/p/pennys-books.html

źródło okładki: http://www.pennyromance.com/p/pennys-books.html

Nanik | 2017-03-30
Przeczytana: 17 marca 2017

Króciutka, pełna ciepła i humoru historia w świątecznym klimacie (amerykańskie Święto Dziękczynienia). I choć od samego początku wiadomo, jak potoczy się akcja, choć zarówno bohaterowie, jak i scenografia wydaje się odrobinę przerysowana - to i tak czyta się to z szerokim uśmiechem na ustach. I łatwo można przeoczyć, iż bohaterowie mają... po sześćdziesiąt lat.

Więcej: http://nanikowy.blogspot.com/2017/03/apples-should-be-red-penny-watson.html

Na półkach