Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Czarne narcyzy

Cykl: Lipowo (tom 8)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
elfijka

Brodnica przygotowuje się do obchodów lipcowego Święta Policji. Daniel Podgórski nie ma jednak powodów do radości. Niektórym ludziom bardzo zależy, żeby jak najszybciej zapomniał o zamkniętej już sprawie śmierci trójki bezdomnych. Przy każdym z ciał z jakiegoś powodu pozostawiono niewielkie wahadełko. Pewna dziennikarka sugeruje policjantowi, żeby szukał odpowiedzi w opuszczonym domu ukrytym w leśnej gęstwinie. Miejscowi wierzą, że to miejsce nawiedzane przez diabła. Kobieta wkrótce znika bez śladu, a Podgórski wraz z byłą komisarz Kopp odnajduje kolejne ciało. Co ma z tym wspólnego niepokojąca wiadomość, którą Weronika Nowakowska otrzymuje od nieznanego nadawcy? Dlaczego drobny złodziejaszek ginie tego samego dnia, kiedy wychodzi z więzienia? I jakie znaczenie dla sprawy mają czarne narcyzy?

"Czarne narcyzy" to ósmy tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tysia19 | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

"Bo spójrzmy prawdzie w oczy. Każdy jest stworzony do konkretnego celu, prawda? Przynajmniej ja tak uważam. Każdy coś w życiu robi dobrze. Cokolwiek by to było."

Po dwóch poprzednich nieudanych książkach nadszedł czas na to aby wziąć się za czytanie lektury której jestem pewna, która mnie nie zawiedzie. Takie właśnie są książki Katarzyny Puzyńskiej.

Od pierwszych stron książka zaciekawiła mnie, a szczególnie wiadomość od nieznajomej osoby. Miło było przypomnieć sobie pełny skład dawnego komisariatu z Lipowa, został on przytoczony przez autorkę przy jednym z wątków. Jak przeważnie ciekawa intryga, jednak dość zagmatwana, przerażająca ilość trupów jak i podejrzanych, momentami można się pogubić. Jak dobrze, że Pani Katarzyna stosuje powtórzenia, jest to naprawdę duże ułatwienie dla czytelnika szczególnie gdy książka liczy dużo stron. Tym razem mamy do czynienia z kilkoma "grupami śledczymi" tymi oficjalnymi i tymi na własną rękę, każdy z zespołów podejmuje inny wątek, z czasem...

basik | 2017-06-29

Wreszcie znowu wracamy do Lipowa i jego najbliższych okolic, bo właśnie w tych okolicach można odnaleźć dużo legend, mitów i ludowych opowieści. Jedną z nich jest legenda o drwalu i złu które czai się w lasach.
Daniel nie jest już policjantem. Po wydarzeniach z "Domu czwartego" został usunięty z policji za pijaństwo i teraz dalej trwa w tym nałogu. Dopiero spotkanie z pewna dziewczyną w lesie, daje mu nadzieje na powrót do służby.
Z pomocą Klementyny stara się rozwiązać zagadkę śmierci młodej kobiety znalezionej w domku drwala, a także śmierć trzech bezdomnych.
Sprawę prowadzą policjanci z Lipowa, ale Daniel bardzo im pomaga, jak również Weronika a Emilia ma kłopoty bo zastrzeliła człowieka.
Bardzo dużo się w tej powieści dzieje. Ciągle wprowadzane są nowe wątki. Kolejne tropy, kolejne morderstwa i bardzo duża liczba bohaterów, która trochę utrudnia zorientowanie się w całej intrydze.
A cała intryga jak się na końcu dowiadujemy, jest bardzo spójna i logiczna. Trudno wytypować...

Beata | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Rewelacyjna powieść kryminalno-obyczajowa. Uwielbiam ten cykl, zawsze klimatem kojarzy mi się z serialem Morderstwa w Midsomer. Tylko nasze, swojskie realia, mała miejscowość, ludzie wszystko o wszystkich wiedzą i morderstwa. Wielowątkowa powieść, mnóstwo starych znajomych i tajemnicze czarne żonkile przy zwłokach. Po co?
Z powieści na powieść coraz lepsze są te historie o policjantach z Lipowa i Brodnicy.

Ludwikczyta | 2018-01-16

Podobało mi się.
Naprawdę.
Jak się przegląda komentarze widać dużo marudzenia. Ale, ale... Ludzie, czy Wy nie wiecie po co sięgacie? Losujecie książki na księgarnianych punktach w ciemno?
Jak byk wiadomo, że Puzyńskiej kryminały, to kryminały obyczajowe. Na to należy się przygotować. Nie thrillery.
Kiedy tak zasiądziemy do rzeczy można naprawdę delektować się lekturą.
Wątkiem romansowym, trój czy nawet czworokątem miłosnym, tłem historii i wykreowanym światem.
Wtedy jest naprawdę dobrze.
Historia wciąga, a my trafiamy do fajnej rzeczywistości z ciekawą fabułą, która fakt faktem czasem biegnie nieco w tle.

filozof | 2017-08-15

Na stronie pisarki czytałem,że ma być ekranizacja książek.Oby szybko,chciałbym zobaczyć w filmie Agnieszkę Wielgosz.
Ale,póki nie ma filmy,a książki moim zdaniem.Bardziej są szczegółowe to się pozachwycam Czarnymi Narcyzami.Przeczytane i na mojej półce stoją.Jest super,
super ta książka zachwytów pełną nad nią mam.
Cały czas czytając,nie mogłem się oderwać i myślałem o bohaterach.
To są ludzie z krwi i kości.
A nie tam,żadne płaskie postaci.

Lubię te opisy miejsc,gdzie była akcja.To dla mnie piękna powieść kryminalna.

Doktorek ostatniego kontaktu znowu ma pełne ręce roboty...

"Czarne narcyzy" to naprawdę bardzo przyzwoity kryminał, ale w policyjnej telenoweli z Lipowa były już odcinki o klasę lepsze. Trochę zaczyna mnie męczyć miłosny czworokąt i zabrakło mi humoru, którym Puzyńska umiała zabłysnąć w poprzednich książkach. Nie zmienia to jednak faktu, że opowieść snuta przez autorkę jest jak zwykle wciągająca. W ogóle nie "czuć" tych ponad 600 stron, a kartki same się przewracają. Zaczynam się zastanawiać, czy po 8 książkach lipowo-brodnicka formuła nie zaczyna się pomału wyczerpywać. Może pora na nowe wyzwanie i zupełnie nowych bohaterów?

żurawie_origami | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2017
Przeczytana: 02 lipca 2017

Tak, jestem nieobiektywna przy ocenie książek pani Kasi Puzyńskiej. Przyznaję się bez bicia.
Bardzo lubię serię o Lipowie, Klementynę Kopp wręcz uwielbiam (choć na początku mocno mnie irytowała). Pani Kasia potrafi opowiadać, dla mnie jej książki są "żywe". Bardzo dobrze mi się je czyta też pod względem połączenia spraw kryminalno-sensacyjnych z szerokimi wątkami społeczno-psychologicznymi. Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne części. "Czarne narcyzy" też gorąco polecam. Nie sposób się przy nich nudzić. Bardzo dużo wątków i postaci, ale pani Kasia świetnie to wszystko łączy i rozwiązuje. Pani Kasiu, proszę pisać więcej i więcej, ja na pewno będę czytać!!

Eli1605 | 2017-11-12
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2017

Ile osób tyle opinii. Różnych oczywiście. W sumie w każdej można znaleźć jakąś część, z którą się zgadzam. Mimo ponad 600 str. książka nie dłużyła mi się. Trochę naciągana fabuła i zbyt dużo wątków, osób i motywów. Na początku wygląda to na totalny chaos. Ale w miarę przekładania kolejnych kartek sytuacja powoli się klaruje, poszczególne wątki zaczynają układać się w spójną całość. I oczywiście niestandardowe zakończenie. Ciesze się także, że Daniel Podgórski powoli wychodzi na prostą. Nie podobał mi się w roli pijaka.Polecam jak i całą serię o Lipowie.

Joanna | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Bardzo dobra książka. To juz kolejna książka o Lipowie a autorka nie traci czasu i pisze dalej bardzo ciekawie. Jestem zachwycona jej tworczoscia. Biedny Daniel bo niby jest a nic nie moze. Mam nadzieje że w nastepnej czesci bedzie juz pełnoprawnym policjantem.

Jeżynka | 2018-03-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 marca 2018

Gdzieś tam w głębi czułam że taki moment nadejdzie. Po słabym "Domu czwartym" Katarzyny Puzyńskiej łudziłam się że da się opowiedzieć jeszcze kilka ciekawych historii o policjantach z Lipowa ale "Czarne narcyzy", 8 tom z serii, pokazały że lepiej to już było.

Ta książka jest bardzo, bardzo słaba i to niestety pod każdym względem. Nic się w niej nie broni. Zawsze atutem książek Katarzyny Puzyńskiej była zagadka kryminalna. Tutaj, mimo iż jest ich kilka, to żadna nie przykuwa specjalnej uwagi. Jest nudno, jest chaotycznie i powiem to wprost: jest głupio. Bo ilość durnot w tej książce poraża (niech wspomnę chociaż nocny telefon z firmy fonograficznej czy doświadczoną położną która dopiero przy rozwiązaniu zaczyna mieć przypuszczenia co do tego jaki będzie finał porodu).
Autorka zakpiła sobie z inteligencji czytelnika chyba hołdując zasadzie że i tak się to sprzeda. Tym razem może tak, ale o 9 tom nie byłabym już taka spokojna.

Mimo iż w "Czarnych narcyzach" spotykamy...