Chore historie

Wydawnictwo: Kocur Bury
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
lujozaur

Portrety chorób, które odcisnęły piętno na losach świata i historii ludzkości. Ta błyskotliwie zilustrowana książka to opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą – grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, tyfusie plamistym, gruźlicy, żółtej febrze, polio oraz kile. Większość odeszła w mrok...

Portrety chorób, które odcisnęły piętno na losach świata i historii ludzkości.

Ta błyskotliwie zilustrowana książka to opowieść o czternastu chorobach, wirusowych i bakteryjnych, które zapisały się w dziejach czarną kartą – grypie, odrze, dżumie, eboli, cholerze, trądzie, ospie prawdziwej, AIDS, malarii, tyfusie plamistym, gruźlicy, żółtej febrze, polio oraz kile. Większość odeszła w mrok przeszłości, z nielicznymi wciąż walczymy, niektóre straszą swoim powrotem.

Zawarto tutaj opis charakterystycznych objawów każdej choroby, rys historyczny, informacje dotyczące leczenia i profilaktyki, jednak książka nie próbuje udawać encyklopedii chorób czy klasycznego poradnika. To raczej zaproszenie do podróży w przeszłość, do zagłębienia się w „chore historie” sprzed wieków – w opowieść o epidemiach, pandemiach i ludzkiej odwadze stawania do walki z wirusami i bakteriami w śmiertelnych niejednokrotnie starciach.

„Chore historie” to dynamiczna, dowcipna, po brzegi wypełniona ciekawostkami pozycja, umiejętnie przybliżająca młodemu odbiorcy historię różnych epidemii. Przywołuje szereg znanych postaci ze świata nauki, kultury i polityki, jak Dimitrij Mendelejew, Ludwik Burbon, Baldwin IV Trędowaty czy Aleksander Selkirk (pierwowzór Robinsona Cruzoe), zaskakując czytelnika niebanalnymi szczegółami z ich życia. Dzięki temu to nie tylko blade sylwetki z odległej przeszłości, lecz osoby z krwi i kości, które z własnej woli lub zupełnie niezależnych od siebie przyczyn znalazły się na ścieżce wplątanej w bieg dziejów w wyjątkowym ich punkcie.

Książka zaskakuje, wyzwala ciekawość i zachęca do pogłębionych poszukiwań i dalszego samodzielnego studiowania rozmaitych przypadków w historii medycyny oraz śledzenia brawurowej ludzkiej walki z wszechobecnymi chorobami.

Odbiorca „Chorych historii” ma okazję z jednej strony poznać lęki, przesądy i domowe sposoby, z jakimi ludzie niegdyś próbowali walczyć z chorobami, z drugiej zaś zasiąść w laboratorium obok dawnych medyków i spojrzeć przez mikroskop prosto w tajemnicę. A wszystko to ze współczesnej perspektywy, z nutą gorzkiego czasem humoru i płynącej z dystansu refleksji.

Pozycja kierowana jest do starszych dzieci i nastolatków; z pewnością zainteresuje również dorosłych. Autorzy – artystyczny duet znany czytelnikom z książki „Głośne zniknięcie/Niezłe ziółko” (wyd. Kocur Bury 20016) – zadbali nie tylko o merytoryczną wartość książki, lecz także o jej wysoki poziom artystyczny. Intrygująca szata graficzna, pełne ekspresji, sugestywne rysunki Gosi Kulik przyciągają wzrok, kierując uwagę na detale, czasem dosadne i frapujące, które wokół informacyjnej treści tworzą emocjonalne obrazy.

źródło opisu: http://kocurbury.pl/produkt/chore-historie/

źródło okładki: http://kocurbury.pl/produkt/chore-historie/

Mamobab | 2017-09-21

Tytuł tej książki nie mógł być bardziej trafny. „Chore historie” Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego opowiadają o wpływie różnych strasznych chorób na dzieje świata i konkretnych ludzi. Znajdziemy tu hasła poświęcone grypie, odrze, dżumie, cholerze, ospie prawdziwej, tyfusowi, gruźlicy, żółtej ferbrze, polio, eboli, AIDS, malarii, trądowi, a nawet kile. Owszem, nie pominięto podstawowych informacji o specyfice danej choroby, jej etiologii, objawach, ale najciekawszy w każdym przypadku jest bardzo bogaty kontekst historyczno-kulturowy.
Niektóre fakty mnie zaskoczyły. Ptasi strój lekarzy zmagających się z epidemią dżumy, pochodzenie nazwy 'odra', wyposażenie trędowatego w leprozorium, związek pomiędzy szczepieniami przeciw polio a odnalezieniem Osamy bin Ladena. Czy wiecie, że pierwszy raz (świadomie) broń biologiczną wykorzystali Tatarzy już w XIV wieku?
Większość przedstawionych chorób to już pieśń przeszłości. Zostały (prawie) całkowicie wyeliminowane, więcej wiemy o profilaktyce, mamy...

Jane Jenkins | 2017-03-20