Przed i po

Wydawnictwo: Format
lotosu_kwiat

Ta książka to forma łamigłówki, zabawy z wyobraźnią. Głównym bohaterem jest czas, a właściwie zmiana, jaką czas ze sobą niesie. Każda para ilustracji przedstawia ten sam przedmiot, zdarzenie czy istotę, ale w dwóch odsłonach, oddalonych od siebie w czasie. W ilustracjach skrywają się historie – my mamy je odkryć i o nich opowiedzieć, posługując się wyobraźnią i słowami, jakie podsuną nam...

W ilustracjach skrywają się historie – my mamy je odkryć i o nich opowiedzieć, posługując się wyobraźnią i słowami, jakie podsuną nam obrazy. Najmłodsi odpowiedzą na pytanie: "Co się zmieniło?", starsi pójdą dalej: "Dlaczego? Jak? Po co? W jakim celu? Z jakiej przyczyny? Z jakim skutkiem? Czy warto?". Odpowiadając, tworzymy uniwersalną księgę wiedzy o naturze, siłach przyrody, ekologii, prehistorii, przyszłości, postępie technologicznym, kosmosie, a także o nas - o człowieku i jego życiu.

W książce nie ma słów, autorzy oddali głos nam, czytelnikom. To my jesteśmy autorami. Luźna konstrukcja książki pozwala wędrować nam po niej swobodnie, przerzucać strony losowo, aż dojdziemy do końca i znów zaczniemy od początku. Za kontrastowy graficzny wszechświat przedstawiony w tej książce autorzy zostali nagrodzeni „ilustratorskim Oskarem”, czyli nagrodą Bologna Ragazzi Award w 2015 roku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoformat.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoformat.pl/

lotosu_kwiat | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Zdecydowanie za dużo wydaję na książki, a już w szczególności na te dla dziecka. Mam nadzieję, że moje próby rozbudzenia czytelnictwa w młodym pokoleniu do którego należy mój synek nie pójdą na marne, choć zdaję się być takie złudne... :) Tym razem książka jest obrazkowa, co wcale nie znaczy, że mniej wartościowa. Obrazki zestawione zostały w sposób ukazujący dane miejce/sytuację przed i po. Przykładowo niech będą to na jednej stronie cegły, a na drugiej dom, krajobraz po transformacji bądź ponadczasowo : jajko-kura. Świetnie wykonane ilustracje zachęcają najmłodszych do inspirujących dyskusji z rodzicem na temat związków przyczynowo-skutkowych. Zdecydowanie polecam!

Mamobab | 2018-05-15

Czas i przemijanie, towarzysząca im zmiana to temat przewodni tej książki. Operując wyłącznie obrazem, bez użycia ani jednego słowa, bez konstruowania misternej fabuły, wreszcie bez żadnych udziwnień, fajerwerków autorom udało się stworzyć pozycję niezwykłą i wciągającą wszystkich - od najmłodszych, poprzez nastolatków, po dorosłych (testowane).
Zaczyna się zupełnie zwyczajnie, od najprostszych skojarzeń. Klepsydra nad stopką redakcyjną jako symbol upływu czasu, zapowiedź tego, czego możemy spodziewać się w dalszej części książki. Potem z pozoru równie banalne zestawienia: dzień i noc, pąk i kwiat, żołądź i rozłożysty dąb.
Na tym jednak twórcy nie poprzestają. Kolejne strony przynoszą bardziej złożone powiązania, całe sekwencje zdarzeń. Nie tyle opowiadają one historię, ale mogą stanowić jej zaczyn. Przedstawione w tej pozycji obrazy stanowią świetny punkt wyjścia do dyskusji, dialogu. Zmuszają do przemyśleń. Prawdziwym autorem narracji jest tu czytelnik, to on wybiera, zauważa,...

athaiya | 2018-06-27
Ataeb | 2018-03-16