Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Okładka książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcin Wicha
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Marcin Wicha
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Karakter biografia, autobiografia, pamiętnik
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2017-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2017-05-11
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365271389
Tagi:
matka PRL relacje rodzinne śmierć tęsknota wspomnienia życie codzienne literatura polska
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii,  Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
4874 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4
4

Na półkach: ,

Za swoją powieść Wicha otrzymał niedawno Paszport Polityki. Jako że kibicowałem komu innemu, postanowiłem przeczytać ową książkę dla porównania. Właśnie ją skończyłem i mam bardzo mieszane uczucia. Z tego względu podzielę je na dwie kategorie i zobaczymy, co z tego wyjdzie, ale najpierw ogólny zarys.


Książka jest trzyczęściową opowieścią o zmarłej matce autora.. Pierwsza część opowiada o rzeczach (w większości książkach) związanych z matką, druga o ludziach ją otaczających i rodzinie, a trzecia o jej odejściu.

Uczucia pozytywne
Wielkim plusem dzieła Wichy jest brak rozckliwiania się i infantylnego słodzenia pod tytułem: „bo moja kochana mamusia to była taka dobra i umarła, i jest mi tak przykro...". Czegoś takiego tam nie ma. Mamy za to piękny opis matki autora. Opowieść jest bardzo osobista i ciepła, ale jak już powiedziałem - pozbawiona przesłodzenia, które sprawia, że wsadzenie palców do gardła jest jedyną rozsądną czynnością.
Następnym pozytywem jest to, że książka nie jest przegadana, czyta się ją dobrze, szybko, jednym haustem.

Uczucia negatywne
Niestety opowieść jest niewciągająca... Wiem, że to pewnie jedno z najgorszych określeń, jakich mogłem użyć, ale mam nadzieję, że Czytelnik zrozumie o co mi chodzi. Po Trochu Weroniki Gogoli, które można uznać za podobne książce Wichy, było jakieś bardziej frapujące, bardziej intrygujące, łatwiejsze do utożsamienia się. Tutaj dominowała u mnie obojętność. Nie potrafiłem się zaangażować, czytałem to beznamiętnie. Może po prostu jestem człowiekiem pozbawionym empatii i wrażliwości? Całkiem możliwe.
Zakończenie wzbudziło u mnie niesmak. Po przeczytaniu poprzednich części spodziewałem się czegoś innego. Niestety autor zbliżył się, a wręcz otarł o tanią ckliwość. Spodziewałem się czegoś bardziej ambitnego. Zamiast wzruszenia czy przejęcia otrzymałem rozczarowanie.

Powinienem teraz wszystko podsumować i powiedzieć jakie zajmuję stanowisko, ale nie potrafię. Ciągle walczą w mojej głowie dwa przeciwstawne głosy. Jeden mówi, że książka jest świetnie napisana, zgrabna, pozbawiona ckliwości, etc. Drugi mi podpowiada, że czegoś tu brakuje, że lektura była jakaś taka... nijaka.
W tej sytuacji nie napiszę już ani zdania więcej. Pozostaje mi tylko poprosić Czytelnika, żeby zapoznał się z opowieścią Marcina Wichy i sam ją ocenił, lecz tym nie mniej chciałbym pogratulować autorowi jego dzieła i zaszczytnej nagrody.

Nie/ironicznie https://nieironicznie.blogspot.com/
FP: https://www.facebook.com/ironicznienie/

Za swoją powieść Wicha otrzymał niedawno Paszport Polityki. Jako że kibicowałem komu innemu, postanowiłem przeczytać ową książkę dla porównania. Właśnie ją skończyłem i mam bardzo mieszane uczucia. Z tego względu podzielę je na dwie kategorie i zobaczymy, co z tego wyjdzie, ale najpierw ogólny zarys.


Książka jest trzyczęściową opowieścią o zmarłej matce autora.. Pierwsza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 066
  • Chcę przeczytać
    3 784
  • Posiadam
    923
  • 2018
    328
  • 2019
    216
  • Teraz czytam
    133
  • Ulubione
    109
  • 2020
    76
  • 2021
    75
  • 2020
    74

Cytaty

Więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Marcin Wicha Rzeczy, których nie wyrzuciłem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także