Król

Seria: Plus Minus 16
Wydawnictwo: Literatura
karollllllla

Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli. Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku...

Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.
Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...(?)

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...»

Koralina | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

„Ludzie są tacy, jacy są (…) Czasami jest jakiś niefart. Życie robi kawał i nic nie jest takie, jak było. Chodzi o to, żeby się jakoś pozbierać. Jedni wiedzą jak, inni nie.”

„Król” to przede wszystkim książka o ludziach, których historię życia pogmatwał niełaskawy los…
Bo - jak powszechnie wiadomo - fortuna kołem się toczy!

Warto przeczytać!

mieszka | 2017-04-13
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Jak jest dobrze, to nie zauważa się szczelin, wszystko jest gładkie, czyściutkie, pachnące. Tylko dlaczego jak jest dobrze, tego się nie pielęgnuje, nie gładzi, nie wywyższa.
Jak stanie się źle na wierzch wychodzą chropowatości, wszystkie zaćmienia, niedoskonałości. Jak łatwo wtedy przerwać więzi, jak łatwo można zminimalizować potrzeby albo dostosować się, albo wpaść w pułapkę - jakąkolwiek!
Przyspieszony kurs dojrzewania wakacyjnego pierwszoklasisty Patryka. Chłopak jest myślący, oczytany, mierzy się z inną - niezbyt gładką - rzeczywistością, z którą przyszło mu się zmierzyć. Wyciąga wnioski i jest w tym lepszy od dorosłych.

renia123mala | 2019-03-02

Życie to poważna sprawa(...)Dlatego trzeba je szanować. Ale trzeba się też nim cieszyć. Korzystać z każdego dnia. Z każdej możliwości. Jeśli się tego nie nauczysz, będziesz biedny.

Katarzyna Ryrych ; Król ; wydawnictwa Literatura, autorka książek dla dorosłych i dzieci, laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, gdzie otrzymała nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy, jako Książkę Roku 2015 r. To bardzo wzruszająca powieść nietuzinkowa, barwna narracja, opowieść o chłopcu którego ojciec po bankructwie firmy traci pracę, dom, dostają mieszkanie w bloku o nieszczególnej nazwie ; Brooklyn ; gdzie tam rządzi się prosta zasada - przetrwać. Gdzie patologia szerzy się i przestępczość. Patryk jako siedmioletni chłopiec, opowiada o dostosowaniu się do społeczeństwa w którym przyszło mu żyć, o regułach, nudzie, bez perspektyw na przyszłość. Błąkającym się po osiedlu gdzie poznaje w pobliskim parku człowieka o imieniu Celestyn. Każdego dnia poznaje życie z prostymi...

NotMe | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Dobre czytadełko... i tyle.
Akcja jest statyczna, nie odczuwamy emocji związanych z przeżyciami bohatera, nie przywiązujemy się zbytnio do żadnej z postaci, więc po odłożeniu książki - ta staje się nam zwyczajnie obojętna. Zawiązanie akcji trwa dłużej niż ona sama, a jej rozwiązanie przynosi rozczarowanie.
"Król" nie powala na kolana, ale nie nudzi.
Szybka, lekka lektura, o której zapomnimy szybciej niż nam się zdaje.

Na półkach: Przeczytane, Literatura
Przeczytana: 23 lutego 2016

Nie tak dawno polecałam Wam piękną, bardzo prawdziwą książkę o tym jak bardzo życie potrafi nas zaskakiwać. Jak wiele zależy od tych, którzy nas otaczają, od jednej decyzji. W tamtej książce jej główna bohaterka wraz z mężem i córką borykali się z wielkim kłopotem jakim było bankructwo. Jej mąż źle zainwestował pieniądze, zaufał nie tej osobie co potrzeba i z dnia na dzień z bogatej, i powszechnie poważanej rodziny stali się żebrakami. Czytałam wtedy o tym jak to jest podnosić się z gruzów, przewartościować całe swoje życie by znów wszystko zaczęło się układać. Podziwiałam tę dzielną kobietę za jej upór i siłę woli. Za to, że nigdy, przenigdy się nie poddała. Dziś natomiast miałam okazję przeczytać o podobnej sytuacji, ale widzianej oczyma dziecka. Kilkuletniego dziecka, któremu życie nagle zaserwowało taką niemiłą niespodziankę.

Patryk był jeszcze małym chłopcem, gdy wszystko nagle się zmieniło. Firma jego ojca zbankrutowała i cała rodzina musiała opuścić piękny jednorodzinny...

asenata | 2019-02-20
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2019

Książka przeznaczona dla młodzieży, ale powiedziałabym, że nie tylko. To bardzo refleksyjna historia o życiu, upadkach, nadziei. To także ciepła, wzruszająca powieść o sile przyjaźni. Polecam szczególnie nastolatkom, ale i dorosły się na chwilę zaduma.

Olivkav | 2018-12-24
Przeczytana: 18 października 2018

Lektura łatwa w czytaniu. Tekst napisany jest prostym, zrozumiałym językiem. Pokazuje jak życie może się zmienić.

Nieuchwytne | 2017-01-15
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wakacyjny, przyspieszony kurs dojrzewania – tak można w kilku słowach streścić powieść Katarzyny Ryrych "Król". Jednak cokolwiek by nie napisać, nie odda to atmosfery tej książki – klimatu upalnego lata wśród szarego i brudnego blokowiska. Charakterystyczne postacie, doskonała narracja, trafne spostrzeżenia dotyczące współczesnego świata, a przede wszystkim głęboka nauka, jaka płynie z tej historii, sprawiają, że nie można się od niej oderwać.
Cała recenzja: http://nieuchwytne.blox.pl/2017/01/Krol.html

Natalis360 | 2016-06-11

UWIELBIAM tą autorkę i jej książki. ,,Król" to wartościowa opowieść o przyjaźni między nastolatkiem z trudnej rodziny, a bezdomnym. Każdy może z niej wynieść wiele dobrego. Pokazuje że każdy bezdomny jest człowiekiem.

Kasia | 2016-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

świetna książka , mam nadzieję , że będą następne części , chyba żę już są , a ja o nich nie wiem :p