Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Rok pierwszy - Część 1

Wydawnictwo: Eaglemoss Polska
JLA: Year One Part 1
komiksy
MuMin84

Pięcioro największych bohaterów Ziemi - Flash, Green Lantern, Aquaman, Black Canary i Marsjański Łowca Ludzi - łączą siły, by walczyć ze wspólnym wrogiem. Ich czyny skutkują powstaniem Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dorian_LC | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy, 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

JLA - POCZĄTEK

Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA: Rok pierwszy - Część 1, zbiór komiksów wydawanych w 1998 roku, a fabułę stworzyli scenarzyści Brian Augustyn (m.in. "Batman", czy "Flash") i Mark Waid (m.in. "The Amazing Spider-man", "Fantastic Four", czy "Superman").

Świetnym pomysłem było zrównoważenie akcji, z życiem prywatnym superbohaterów, a także trudności, jakie niesie łączenie codzienności z byciem członkiem JLA.
Tu walka z kosmitami, tam spóźniona randka.
Twórcy znakomicie nakreślili charakterystyki postaci:
- Green Lantern; to ten wygadany, nieformalny przywódca grupy,
- Flash; jest dobrym duchem zespołu,
- Aquaman; buntownik-outsider,
- Marsjański Łowca Ludzi; taki "wujek dobra rada",
- Black Canary; jedyna kobieta w drużynie, najmniej stabilna emocjonalnie, taka od której zaczyna się większość awantur i nieporozumień.

Sposób w jaki poprowadzono fabułę jest nieco chaotyczny. Głównym przeciwnikiem JLA jest, co prawda organizacja Locus, ale superbohaterowie...

Piotr | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

Do tego tomu podchodziłem jak do jeża. Jest to pierwszy tom w kolekcji, o którym zupełnie nic nie wiedziałem. Przez to, jakoś w głębi ducha zakładałem, że będzie zwykłym, średnim origin story jakich wiele. Myliłem się.

Komiks jest wspaniały. Jest tu wszystko co można chcieć od originu JLA. Mamy tu akcję, wciągającą fabułę i trochę humoru. Postacie są niezwykle wiarygodnie przedstawione - każdy ma wyraźne i rozbudowane cechy charakteru, w które bez problemu uwierzymy. Wiarygodne są też relacje miedzy nimi.

Fabuła to czyste złoto. Nie dlatego, że jest jakoś skomplikowana - wprost przeciwnie. Jest ona prosta, ale za to niezwykle dobrze poprowadzona, a autorzy zdają się w pełni rozumieć czego oczekuje fan komiksów DC. Z "Roku pierwszego" aż wylewa się klimat superbohaterski i Srebrnej Ery. Nawet styl graficzny bardzo mocno nawiązuje do starych czasów.

Poza tym, coś jest w tym komiksie takiego, że wydaje się być dłuższy niż faktycznie jest. Komiks, przez dobrze poprowadzoną narracje...

The_5nake | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Na początku nie byłem przekonany do tego komiksu, no bo jak to? Liga sprawiedliwości bez Batmana, Supermana i Wonder Woman? A jednak wszystko wyszło bardzo ładnie.
Nowa Liga Sprawiedliwości założona przez Black Canary, Green Lantern, Flasha, Aquamana i Marsjanina. Liga, która boryka się z problemami niezrozumienia i niedopasowania w społeczeństwie. Bohaterowie, którzy wcale nie czuja się wybitni, a wręcz chcą być zaakceptowani przez zwykłych ludzi. Własnie to jest najmocniejszą stroną w tej historii. Grupa bohaterów, którzy dopiero odkrywają swoją siłę i uczą sie siebie nawzajem.
Fabuła, która nie jest za bardzo skomplikowana, a pozwala na wprowadzenie mnóstwa niszowych postaci z komiksów DC, o których istnieniu nie miałem pojęcia. Czy znajdziemy tutaj Batmana i Supermana? Owszem, są oni jednak tylko wspomniani przez autora.
Jest to dopiero pierwszy tom 'Roku pierwszego', ale z powodzeniem mogę uznac ten komiks za bardzo udaną próbę przerysowania tak dobrze znanego uniwersum DC.

Rzeźnik | 2017-05-14
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Nie jestem wielkim fanem Marka Waida i chyba nigdy nie będę. Komiks nie jest jakiś strasznie zły. Wciąż to lepsze rozwiązanie na nudę niż "Mroczny Rycerz Kontratakuje" Franka Millera, ale to nie jest to czego spodziewałem się po pierwszej połowie historii ukazującej początek działalności Ligi Sprawiedliwości. Podobało mi się wykorzystanie Doom Patrol i Mózgu.

Hari_Seldon | 2015-03-25
Przeczytana: 24 marca 2015

Początki Ligi Sprawiedliwości opowiedziane na nowo w formie dwunastozeszytowej miniserii. Piątka superbohaterów – Black Canary, Green Lantern, Flash, Aquaman i Martian Mahunter – po pierwszej wspólnej walce przeciwko zagrożeniu z kosmosu postanawia zacząć działać jako jedna drużyna. Dosyć szybko uzyskują wsparcie finansowe od tajemniczego bogacza, a ich ruchy uważnie obserwuje terrorystyczna organizacja Locus. Ciekawym zabiegiem w komiksie było zrezygnowanie z większego udziału takich gwiazd jak Superman, Batman czy Wonder Woman. Zresztą jak już te postacie się pojawiają, to nie kradną całej historii, a są doskonałym uzupełnieniem głównych bohaterów. Zaskakujące może też być to, że klasyczne przygody drużyny (jak chociażby starcie ze Starro) są często jedynie wspominane, a większy nacisk położony jest na interakcje między postaciami i ich życie osobiste. To właśnie wyszło świetnie w tej opowieści – dzięki temu mamy do czynienia z bohaterami z krwi i kości, a nie papierowymi...

talkingroot | 2017-05-29
Przeczytana: 24 maja 2017

Świetna rekapitulacja historii Ligi. Ciekawa szczególnie ze względu na ukazanie ludzkich oblicz superbohaterów.

Joyofcomunism | 2017-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Bardzo nierówna historia. Momentami czuć w niej klimat lat '90 i elementy które niezbyt dobrze się zestarzały a momentami klimat komiksu współczesnego i elementy ponadczasowe.

Maciej | 2017-09-14
kantek86 | 2017-08-31