Dziennik 2000–2002

Seria: Cała Janda
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska, dziennik
Ag2S

Pierwszy tom otwierający pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy. Na swojej stronie internetowej Krystyna Janda od ponad piętnastu lat nieprzerwanie prowadzi dziennik i wpuszcza czytelników do swojego świata. Od teatralnych kuluarów, kolejnych premier, rodzinnych rozmów w Milanówku, przez czytane właśnie książki, aż po ukochane Włochy. W tym głodzie życia wszystko chce nazwać, uporządkować,...

Pierwszy tom otwierający pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy.

Na swojej stronie internetowej Krystyna Janda od ponad piętnastu lat nieprzerwanie prowadzi dziennik i wpuszcza czytelników do swojego świata. Od teatralnych kuluarów, kolejnych premier, rodzinnych rozmów w Milanówku, przez czytane właśnie książki, aż po ukochane Włochy. W tym głodzie życia wszystko chce nazwać, uporządkować, zapisać. Na tyle, na ile tylko może w natłoku obowiązków. Z właściwą sobie precyzją myśli, trafnością spostrzeżeń i ciepłem.

Część zapisków czytelnicy poznali w dwutomowym wydaniu „www.małpa.pl” oraz „www.małpa2.pl”. Teraz – poszerzone – otwierają czterotomowe, pełne wydanie dzienników Krystyny Jandy. Kolejne tomy już w przygotowaniu!

Od kilku dni ten dziennik mnie uwiera, piszę jak do przyjaciół, znajomych. Czy słusznie? Czy nie powinnam więcej wyjaśniać, opisywać rzeczy precyzyjniej, żeby zostać zrozumiana? A może odwrotnie? Może powinnam pisać jeszcze bardziej nonszalancko, bezpośrednio, skrótami? Gdzie wyznaczyć granice zwierzeń, podawanych faktów, intymność zapisów? Niewątpliwie trochę się w tym pogubiłam albo, jak wolicie, nie wydaje mi się to tak oczywiste jak dotąd. Co więcej, zaczynają mnie czasem te zapiski krępować, a następnym razem myślę o Was tak serdecznie, z taką wdzięcznością, że mam ochotę być dużo bardziej otwarta.
Krystyna Janda, 25 października 2002

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Księgowa | 2017-04-20

Krystynę Jandę uwielbiam bezkrytycznie. Jako aktorkę, pisarkę, człowieka. Kocham na scenie, kocham to, co pisze i sposób w jaki pisze. Mogę się z nią zgadzać lub nie, ale podziwiam ją i szanuję.
"Dziennik 2000-2002" jest lekturą cudowną, orzeźwiającą. Śmiałam się, płakałam, zachwycałam światem razem z Krystyną Jandą.
Ta książka musi być zawsze pod ręką. Polecam najmocniej!

Degamisz | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

O tym jaki mam sentyment i jakim szacunkiem darzę Krystynę Jandę, a także to jaką mam do niej słabość pisałem już wielokrotnie przy opiniowaniu książek o niej, bądź jej autorstwa. Nie będę się zatem powtarzał.

Bardzo się cieszę, że zdecydowano się wydać jej dziennik internetowy w formie książkowej albowiem bardzo go lubię czytać. A dziennik prowadzony przez Jandę jest dla mnie rewelacyjny. Burzy on dystans pomiędzy nią – aktorką a nami – fanami. Dzięki niemu Janda nie jest ikoną niedostępną dla nikogo, posągową i tajemniczą postacią, o której nikt nic nie wie a którą otacza jakiś kult.

Dziennik ten pokazuje prawdziwe oblicze aktorki (a nie wykreowany przez media) – serdecznej, wrażliwej kobiety, niezwykle inteligentnej, piekielnie dowcipnej z niewyobrażalnie wielkim dystansem, głównie do siebie. Jej przemyślenia, troski, anegdoty, opowieści są pełne humoru, ciepła, celnych uwag i spostrzeżeń, ale co najważniejsze – aktorka nie przekracza tu granic, po których jedyne co...

olafina | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Jeśli pisać o tej książce, to tylko na gorąco, na chwilę po tym jak skończyło się czytać jej ostatnią stronę.
Jestem absolutnie i bezapelacyjnie fanką KJ, i trochę miałam opory przed "dziennikiem". Wiem, wiem - autorka sama wyraża zgodę, wpuszcza nas do swojego świata, ale czy słusznie?
Po dziennikach Osieckiej serce mi krwawi nieustannie, ale nie o tym tutaj...(chociaż Osiecka pojawia się ze swoją twórczością w dziennikach, za co ogromny plus)
731 stron trochę przeraża, ale gdy się wchodzi w ten świat nie chce się z niego wyjść. Chwilami czułam się tak, jakbym siedziała w Milanówku, czuła zapach świeżo zaparzonej kawy, widziała psy i kota, słyszała dyskusje domowników a to wszystko z bardzo przyjemnym uczuciem, że nie wchodzę z butami za daleko....tylko tam dokąd pozwala mi KJ.
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom dzienników...
KJ trzyma poziom, uwielbiam Ją jeszcze bardziej (o ile to możliwe)!

Czytałam tę książkę w garderobie, w teatrze, w kinie, na schodach domu w
Milanówku i w kuchni tego domu, w niedzielę rano, w samochodzie, na plaży we Włoszech... ponieważ Krystyna Janda pisze tak, że się w tych wszystkich miejscach po prostu jest. Lekkość, uśmiech, codzienność, masa przemyśleń cięższej wagi, trafne spostrzeżenia, momenty zwątpienia i miłość.
Cudowna książka i cudowna Krystyna Janda. Niczego innego się nie spodziewałam. :)

Marek | 2017-05-06
Przeczytana: 05 maja 2017

Pociągiem z Sopotu do Katowic. Na wysokości Stoczni Gdańskiej zacząłem czytać. Koniec kwietnia "kilka dni" wolnych i deszczowych... co ja bym zrobił gdy nie miałbym tej książki w ręku. A w ogóle czy faceci lekko podstarzali czytają dzienniki kobiet. Nie wiem. Panią Krystynę darzę nie spełnionym uczuciem od "czasu Agnieszki". Na ekranie i na deskach teatru panuje od kilku dekad ale o tym że pisze nie wiedziałem. No może coś tam słyszałem ale żeby od razu kupować i czytać. Gdy zobaczyłem w księgarni, nie kupiłem natychmiast. Dopiero za drugim podejściem. Może nie chciałem czytać na siłę, 731 stron robi na kupującym niewątpliwie wrażenie. Czytanie jest zajmujące szczególnie chwile te z rodziną, świetne, no i wiele tekstu o kulturze w-ogóle, o kuchni teatru, filmu, ról odegranych i tych co nastąpią... chwilami tekst jest nawet fascynujący. Odbieram to codzienne prawie pisanie jako rozmowę, nie często w dzienniku to się zdarza. Cieszę się także że polityka nie zdominowała tekstu....

Lidia | 2017-11-05
Przeczytana: 06 listopada 2017

Krystyna Janda, znakomita polska aktorka, kobieta niezwykle energiczna, kreatywna i zapracowana znajduje czas , by codzienne przeżycia opisywać na swoim blogu. Dzienniki, to wydanie książkowe tych zapisków. Dla mnie to wspaniała lektura, dająca wytchnienie i chwile oddechu. Z wielką przyjemnością czytałam kolejne strony każdego dnia.Znakomita lektura.Z pewnością sięgnę po kolejny tom dzienników. Dziękuję Pani Krystyno.

tereska | 2017-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2017

Miło spędzony czas nad lekturą tych dzienników. Czekam na kolejne części :-)

Margitt | 2018-02-15
Przeczytana: 28 lutego 2018