Polityka Pojednania Generała Franco po wojnie domowej w Hiszpanii

Okładka książki Polityka Pojednania Generała Franco po wojnie domowej w Hiszpanii Aleksander Stepniak
Okładka książki Polityka Pojednania Generała Franco po wojnie domowej w Hiszpanii
Aleksander Stepniak Wydawnictwo: LTW powieść historyczna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2016-06-14
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-14
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375654813
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

Książka kompromituje autora, zreszą bliżej nieznanego, więc wiele nie stracił. Natomiast utrzymana w pozytywnym tonie recenzja kompromituje jej autora, Skibińskiego. Ten już ma sporo do stracenia, bo to bądź co bądź jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich hispanistów. Po prostu nie wierzyłem własnym oczom, czytając opinię Skibińskiego na temat tej żenującej publikacji.

Już sama formuła książki od razu zdradza jej dramatycznie powierzchowny charakter: na ok. 150 stronach nie da się uczciwie przeanalizować prawie 40 lat rządów Franco, więc już biorąc rzecz do ręki na wagę widzimy, że nie można jej traktować poważnie. Oczywiście książka nie jest oparta na żadnej kwerendzie archiwalnej; autor nie schylił się też po żadne hiszpańskie źródła zdigitalizowane, które można przejrzeć nie ruszając się sprzed komputera w Pcimiu. Swoje przydługie wypracowanie napisał na podstawie książek, które przeczytał, a wśród ich autorów poczesne miejsce zajmują wspomniany Skibiński, Wielomski, Chodakiewicz i Moa.

Nigdy nie było żadnej polityki pojednania. Fundament frankistowskiej Hiszpanii stanowiła zasada, że należy ona do zwycięzców wojny domowej, a przegrani mają albo się wynosić, albo siedzieć cicho. Nie było żadnego „porozumienia ponad podziałami”, żadnego kompromisu, żadnego „wyważania racji” czy „budowania wspólnej Hiszpanii”.

Wszystkie argumenty Stępniaka za tezą o pojednaniu są, mówiąc najoględniej, wątpliwe. Po pierwsze, bierze on za dobrą monetę niektóre i dość niereprezentatywne nurty oficjalnej propagandy, na podobnej zasadzie moglibyśmy analizując propagandę np. Gierka pisać jakim to wolnym i demokratycznym krajem był PRL. Po drugie, za wyraz pojednania Stępniak traktuje amnestie lat 40. i 50, będące raczej zagrywką pod międzynarodową publiczkę i próbą rozwiązania kryzysu penitencjarnego. Po trzecie, eksponuje pewne wątki kultury, podczas gdy powstały one (np. liczne powieści o ambiwantnej wymowie, typu Sanchez Ferlosio czy Gironella) nie dzięki, ale raczej pomimo istnienia reżimu. Po czwarte, przypisuje Franco zasługi za politykę, którą naprawdę prowadził Kościół Katolicki, i to od pewnego momentu w ostrym konflikcie z reżimem. Po piąte, w konkretnych sprawach bezczelnie odwraca kota ogonem; najlepszy przykład to Dolina Poległych, przedstawiona jako symbol pojednania, podczas gdy w rzeczywistości była symbolem triumfu.

Ja rozumiem że pisząc pracę historyczną można przedstawić przeszłość koślawo. Ktoś czegoś nie doczytał, tu źle skojarzył fakty w fałszywy ciąg przyczynowo-skutkowy, tu pomieszał sprawy ważne i drugorzędne, tu skupił się na zjawiskach niereprezentatywnych a zmarginalizował reprezentatywne, zdarza się. Ale ta książka to nie jest rzecz z błędami, do poprawki, skrzywiona perspektywa. Tutaj wszystko jest na opak!

Książka kompromituje autora, zreszą bliżej nieznanego, więc wiele nie stracił. Natomiast utrzymana w pozytywnym tonie recenzja kompromituje jej autora, Skibińskiego. Ten już ma sporo do stracenia, bo to bądź co bądź jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich hispanistów. Po prostu nie wierzyłem własnym oczom, czytając opinię Skibińskiego na temat tej żenującej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
14

Na półkach:

Ogromny kontrast pomiędzy obecną oceną wydarzeń wojny domowej w Hiszpanii przez lewicowy rząd, a interpretacją zawartą w książce.
Historia nie jest czarno-biała, nie wszystko jest oczywiste.

Ogromny kontrast pomiędzy obecną oceną wydarzeń wojny domowej w Hiszpanii przez lewicowy rząd, a interpretacją zawartą w książce.
Historia nie jest czarno-biała, nie wszystko jest oczywiste.

Pokaż mimo to

avatar
467
122

Na półkach:

Brak obiektywizmu i choćby próby przedstawienia racji drugiej strony to podstawowy problem autora i tej książki. Trudno uznać ją za książkę naukową. Trudno też dać jej jakąkolwiek inną ocenę niż okrągłe 0.

Brak obiektywizmu i choćby próby przedstawienia racji drugiej strony to podstawowy problem autora i tej książki. Trudno uznać ją za książkę naukową. Trudno też dać jej jakąkolwiek inną ocenę niż okrągłe 0.

Pokaż mimo to

avatar
419
357

Na półkach: ,

W ubiegłym tygodniu głośno było o ekshumacji generała Francisco Franco i przeniesienia go do prywatnego grobowca, aby w ten sposób "Dolina Poległych" upamiętniająca ofiary wojny domowej nie kojarzyła się właśnie z jego postacią. Krytycy tej decyzji lewicowego rządu zarzucają mu przede wszystkim, że postanowił w ten sposób zatriumfować po śmierci "Caudillo" i zemścić się na jego osobie.

Trudno w tym kontekście nie zauważyć, że fiasko poniosły założenia wdrażane przez samego generała, który poprzez swoją "politykę pojednania" chciał zasypać podziały w hiszpańskim społeczeństwie, osłabić wpływy lewicy oraz wzmocnić tamtejszą prawicę. Tymczasem stworzone przez niego państwo udało się rozmontować w przeciągu kilku lat, zaś Hiszpanie są jednym z najbardziej lewicowych społeczeństw na całym świecie. Sam generał został natomiast w końcu ekshumowany, stąd o żadnym pojednaniu i zabliźnieniu ran nie może być mowy.


Na te wszystkie kwestie zwraca uwagę w swojej nowatorskiej pracy Aleksander Stępniak. Co prawda tematyka rządów generała Franco i samej wojny domowej doczekała się w naszym kraju wielu opracowań, ale jak dotąd nie zajmowano się szczególnie aspektem "polityki pojednania". Autor opisuje więc skrótowo cały historyczny kontekst wspomnianego konfliktu, aby następnie już bardziej szczegółowo przedstawić założenia, sposób realizacji oraz efekty tego projektu "Caudillo". Nie jest to może praca wybitna, lecz na pewno ciekawa i warta polecenia.

W ubiegłym tygodniu głośno było o ekshumacji generała Francisco Franco i przeniesienia go do prywatnego grobowca, aby w ten sposób "Dolina Poległych" upamiętniająca ofiary wojny domowej nie kojarzyła się właśnie z jego postacią. Krytycy tej decyzji lewicowego rządu zarzucają mu przede wszystkim, że postanowił w ten sposób zatriumfować po śmierci "Caudillo" i zemścić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    4
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
    1
  • Historia Hiszpanii
    1
  • Hiszpania
    1
  • Papier
    1
  • Wojna domowa w Hiszpanii, 1936-1939
    1
  • Współczesność od 1914 r.
    1
  • Wojna domowa w Hiszpanii
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polityka Pojednania Generała Franco po wojnie domowej w Hiszpanii


Podobne książki

Przeczytaj także