Córka łupieżcy

Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
2009-02-25
2009-02-25

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Widzę, że zapomniałam napisać recenzję do tej książki, a od tego minęły już ponad 2 miesiące...
Pamiętam, że ogólnie spodobała mi się książka, zawiera dużo intrygi i trzyma w napięciu. Sam świat najbardziej mnie zauroczył, mimo że to dość krótka książka to Miasto bardzo przyciąga.
Sposób pisania Dukaja jest dość ciekawy, taki inny jak dla mnie, na pewno sięgnę po inne jego dzieła.
Jest to jedna z książek, po którą chciałabym sięgnąć ponownie za jakiś czas.

Książka, którą powinien napisać Jacek Dukaj. Dobrze się zatem składa, że napisał ją właśnie on. Wariacja na temat multiversum, w tym przypadku multi-miasto-versum. I owszem, takie rzeczy były już grane wiele razy, ale Dukaj gra to po prostu dobrze.

Moim zdaniem to jedna z lżejszych gatunkowo i stylistycznie powieści Dukaja. Fabularnie nie dzieje się tutaj wiele, ale też jak to u Dukaja bywa, fabuła jest po trochu tylko lepiszczem do sklejenia w całość rozmaitych obrazów świata przedstawionego.

Obrazy multimiasta ciekawe, nawet intrygujące, aczkolwiek pewną słabością tej koncepcji powieści jest - siłą rzeczy - skompresowanie oceanów kreatywności Dukaja w postać niewielkiego jeziorka, o niby niewyraźnych, rozmytych brzegach, ale jednak oczywistych i dających się poniekąd ustalić. Wszak, koniec końców, skoro to o mieście jest mowa, nawet takim, które było, albo dopiero będzie, w jednej lub miliardzie form, współistniejących w czasie i przestrzeni tudzież poza nimi, to nadal owo metafizyczne miasto jest po prostu miastem. Ja preferuję bardziej nieodgadnionego i trudniejszego do ogarnięcia Dukaja.

Z drugiej strony mam wrażenie, że inny pisarz dziękowałby bogom gdyby udało mu się wymyślić tak przeciętną powieść. Zresztą, prawdę mówiąc, bawiłem się przy tej lekturze dobrze, miałem również okazję ją polecić nie-dukajowym czytelnikom, zawsze z pozytywnym feedbackiem.

Piękny język, bogata wyobraźnia autora, ale fabuła generalnie jakoś do mnie nie przemówiła

Dukaj jak zwykle prezentuje genialną formę pisarską, świetnie bawiąc się słowem, tworząc kreatywne formy i wprawiając czytelnika w podziw.
Sama historia nie porywa i zdaje się być pełna niedopowiedzeń. Ale ostatecznie fabuła nie jest tym, na czym powinniśmy się tutaj skupiać. To raczej koncept niezrozumiałego dla człowieka Miasta ma nas tutaj zachwycać, zaciekawiać i wprawiać w melancholijną niewiedzę. I trzeba przyznać, że zabieg ten wyszedł autorowi naprawdę dobrze.
Jest to książka przede wszystkim dla fanów stylu pisarskiego Dukaja, jak i dla tych szukających motywów obcych cywilizacji, paradoksu Fermiego i tym podobnych klimatów.

Solidny Dukaj. Trochę poniżej najlepszych jego książek, ale jak zwykle pomysły przednie i czyta się dobrze. Z dużej litery Miasto tajemnicze, przyciągające, niezwykłe fizyki itp. Ja lubię

Bardzo podobał mi nastrój tej książki.
Jedyne co to miałem wrażenie, że bohaterowie poruszają się po innej wersji "zony" z Pikniku.

Bardzo podobał mi nastrój tej książki.

Książka ciekawa, momentami chaotyczna i pełna szaleństwa - i chyba zbyt wiele takich momentów się na nią składa, byśmy mogli w pełni cieszyć się z jej czytania. Wiele jest w niej jednak dość oryginalnych pomysłów, których eksploracja wraz z główną bohaterką stanowczo ratuje sprawę, choć raczej nie na tyle, by chcieć do niej wracać.

Moje drugie zetknięcie z Jackiem Dukajem i cóż... niestety jeszcze gorsze niż w przypadku Wrońca. Możliwe, że dłuższe formy wychodzą mu lepiej? Te krótsze dzieła niestety niezbyt mi się podobały: jest to chaotyczne, humor taki hej-hop do przodu a'la polskie komedie romantyczne, no i niestety niezbyt zainteresował mnie świat przedstawiony. Poza tym początek to męka, naprawdę nie wiem co tam poszło nie tak, ale pierwsze 15 stron czytałem przez tydzień xd

R.I.P. dialogi i kreacje postaci. Powrót do prozy Dukaja po latach co najmniej mnie zawiódł i nie wiem czy to mój gust się zmienił, czy po prostu Dukajowi przy pisaniu tej powieści podwinęła się noga. Może jedno i drugie. Najgorzej wypadają w tym wszystkim bohaterowie, którzy są jak przechodnie, których mijamy na ulicy, a po chwili nie pamiętamy ich twarzy.

Niby fajna, niby ciekawa fantastyka naukowa, ale im dalej tym bardziej czułam się zagubiona w fabule...

• Science Fiction