Panna bez posagu : dramat w 4 aktach

Bespridannica
Konrad

antara123 | 2017-05-03
Przeczytana: kwiecień 2015

Wspaniała sztuka, przedstawiająca świat bezlitosny wobec ludzi, a szczególnie młodych dziewcząt nie posiadających posagu. Główna bohaterka, piękna, zdolna i szlachetnego pochodzenia nie ma szczęścia tylko dlatego że jest biedna. Zostaje oszukana w okrutny sposób, co nie pozwala jej dalej pozostać przy życiu. Polecam każdemu ambitnemu czytelnikowi. Ja przeczytałam sztukę po rosyjsku, ale widzę, ze jest polskie wydanie.

Konrad | 2017-12-20

Do powyższej opinii dodam tylko, że to utwór o zacięciu psychologicznym, autor konfrontuje w nim kilka charakterów typowych dla Rosji schyłku XIX wieku (i nie tylko): bogacza z gestem, postawą i fantazją (oraz gwałtownie topniejącymi zasobami), za to bez zasad; bogacza w poważniejszym wieku, statecznego, rozsądnego, również bez większych zasad; bogacza młodego, o rozsądku całkiem niezłym i fantazji w granicach prawa, z poczuciem humoru; na koniec niebogacza, o wielkiej, nieuzasadnionej ambicji i wytrwałości w dążeniu do celu po prostu chorobliwej. Do tego wszystkiego matka tytułowej panny bez posagu, osoba bez pieniędzy, bez zasad, nie bez ambicji, lubiąca żyć wesoło. Przekichane.

Elżbieta | 2017-12-23