Kobieta dość doskonała

Sylwia Kubryńska Wydawnictwo: Czwarta Strona literatura piękna
2015-10-07
2015-10-07
Czwarta Strona
ironia kobieta literatura polska odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa praca zawodowa rodzina samotność sukces życie codzienne

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Być kobietą

39 Link do recenzji

Smętne wynurzenia sfrustrowanej kobiety pełnej kompleksów, nieciekawych doświadczeń życiowych itp. Masochistyczne. Pesymistyczne.

Świetna. Świetnie napisana i szybko się czytało.

Gorzka książka. Pełna złości i smutna opowieść, która dobitnie wytyka to, co najbardziej uwiera. Bez lukru.

Myślałam że to będzie Ala Millerowa ale nie.Ale też fajna.My kobiety za duzo oczekujemy od samych siebie ale po co? Zakończenie książki świetne.

Jest to dość trudna, obciążająca emocjonalnie lektura. Pełna wściekłości i gorzkiej ironii, depresyjna. Mimo tego w ogólnym rozrachunku podobała mi się. Dokładnie „rozkminia”, dzieli włos na czworo opisując pewne zjawiska, stany uczuciowe, czuć w niej psychoterapię (to takie nawoływanie, aby dbać o siebie, nie innych, szczególnie mi terapią pachnie). Wydaje mi się, że musi...

Jak dla mnie była to strata czasu. Bohaterka książki mędrkuje i jest chyba w głębokiej i niustającej depresji. Są to wynurzenia poirytowanej i wściekłej feministki, która do wszystkiego i do wszystkich ma pretensje. Męczące i irytujące.

Bez szału, zmęczyłam do końca, przyjemności literackiej w zasadzie żadnej, rozrywka też wątpliwa. Dałam pięć gwiazdek, bo jednak nie jest to dziadostwo, to pozycja wartościowa, chociaż osobiście nie zgadzam się z przyporządkowaniem wszystkich kobiet do tej właśnie treści. Główna bohaterka, Kasia, niby jest taka jak ja i Ty i każda. No nie, wypraszam sobie, nigdy nie byłam...

Zabawna. Cofnęłam się w czasy mojego dzieciństwa - lata 70/80. Warto się odprężyć przy tej lekturze.

Nie wiem czy dość doskonała, ale na pewno dość feministyczna i otwierająca oczy na rzeczywistość, która nas otacza. Dla zainteresowanych.

Literatura najwyższych lotów to to nie jest. Nie wiem czy to w ogóle jeszcze jest literatura piękna czy poradnik, ale jest to książka do bólu szczera, odsłaniająca to, co wiele kobiet zna, ale nie potrafi nazwać. Dlatego tak wiele kobiet mówi "jakbym czytała o sobie". Ja też.

Dyskusje

• 2018