Ostatnia mila

Cykl: Amos Decker (tom 2) | Seria: Ślady zbrodni
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Last Mile
LubimyCzytać

Melvin Mars został skazany na śmierć za zabicie własnych rodziców. Odlicza godziny do egzekucji, nadal utrzymując, że jest niewinny. W ostatniej chwili okazuje się, że ktoś przyznał się do tej zbrodni. Amos Decker, pracujący dla FBI detektyw o niezawodnej pamięci, dostrzega w sprawie Marsa wiele podobieństw do własnej historii. Postanawia sprawdzić, komu zależy na tym, by skazaniec wyszedł na wolność. Gdy znika jedna ze współpracownic Deckera, staje się jasne, że gra toczy się o wysoką stawkę.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 440

Młodzi, gniewni i nietykalni

Cierpiący na hipermnezję Amos Decker, znany czytelnikom z „W pułapce pamięci”, powraca w nowej powieści. Okrzyknięta bestsellerem „New York Timesa” „Ostatnia mila” została objęta patronatem medialnym portalu Lubimy Czytać i jest z drugą powieścią Davida Baldacciego wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie.

Do Deckera i spółki dołączamy jakiś tydzień po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części. Grupa śledczych dowodzona przez agenta FBI Rossa Boggarta tym razem podejmuje śledztwo, którego wynik może zadecydować o życiu lub śmierci oskarżonego o podwójne morderstwo i czekającego na egzekucję czarnoskórego futbolisty. Jednak tuż przed wykonaniem wyroku sprawy przybierają nieoczekiwany obrót i skazaniec zostaje oczyszczony z zarzutów. Okazuje się, że dziwnym trafem do popełnienia tej samej zbrodni przyznał się mężczyzna przebywający w więzieniu w zupełnie innym stanie. Były skazaniec przyłącza się do zespołu i razem z ekipą próbuje odkryć co naprawdę wydarzyło się dwadzieścia lat temu w Teksasie i kto celowo zrujnował mu życie.

Zastanawialiście się kiedyś, co czuje człowiek tuż przed egzekucją? Jeśli nie, to sięgając po tę pozycję będziecie mieli okazję się przekonać. I to niejednokrotnie. Choć słuszność kary śmierci stanowi temat niezwykle kontrowersyjny, to warto zaznaczyć, że autor nie zajmuje konkretnego stanowiska, a jedynie przedstawia spojrzenia z różnych perspektyw. Posuwa się nawet do opisania przebiegu egzekucji, prowokując różnorakie reakcje ze strony obecnych świadków, jak i samego czytelnika. Mną ten zabieg bardzo wstrząsnął, ale także w pewien sposób przywrócił do rzeczywistości, co uważam za spory plus.

Bohaterom powieści przyjdzie się zmierzyć ze skutkami tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w południowych stanach USA w latach 60. XX wieku. Były to czasy kiedy coraz głośniej mówiło się o konieczności segregacji rasowej. Dochodziło wtedy do wielu incydentów, których ofiarami padali „kolorowi” obywatele Stanów Zjednoczonych oraz członkowie organizacji przeciwstawiających się rasizmowi. Sytuacja była tym bardziej niepokojąca, gdyż prześladowcy wielokrotnie mieli ciche poparcie ówczesnych polityków i wielu z nich uniknęło jakiejkolwiek odpowiedzialności za popełnione czyny. To władza i pieniądze dawały młodym białym Amerykanom środki i zapewniały nietykalność.

Ciekawa jest dynamika relacji w zespole śledczym. Jego członkowie specjalizują się w różnych dziedzinach i mają różnego rodzaju priorytety, co niejednokrotnie prowadzi do nieporozumień i słownych utarczek. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście indywidualizm Deckera, który niekoniecznie wychodzi śledztwu na dobre, ale rekompensuje to jego zaangażowanie w sprawę i znaczny wkład w postępy śledztwa. Mimo że to Boggart jest oficjalnym szefem ekipy to zdecydowanie Decker gra pierwsze skrzypce. W sumie to śmiało można go nazwać mózgiem całej operacji. I choć znajdziecie tu sporo jałowych spekulacji i strzałów na ślepo, to musicie przyznać, że Decker stale sypiący z rękawa genialnymi teoriami byłby nie do zniesienia. A tak da się gościa lubić, zwłaszcza że pomimo swojego geniuszu jest tak cudnie nieporadny w kontaktach z innymi. Szczególnie rozbawiło mnie jego przekonanie, że jego własny mózg jest jego odrębną częścią. Jednak nie wolno zapominać o pozostałych, którzy stoją za nim murem. Zaczynając od Boggarta, a kończąc na Melvinie Marsie.

Podsumowując, „Ostatnia mila” to nie do końca moje klimaty i jak dla mnie w książce występuje zbyt wiele zbiegów okoliczności i nieoczekiwanych zwrotów akcji, a także za dużo futbolu, ale to kawał całkiem dobrej sensacji i myślę, że mógłby powstać z tego niezły film.

Natalia Neisser

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Malvin Mars, za zabójstwo swoich rodziców, spędził już w więzieniu ponad dwadzieścia lat.
Wielokrotne apelacje nie przynoszą żadnego skutku – za kilka dni stan Teksas wyśle go do lepszego (podobno) świata za pomocą strzykawki z trucizną.
Dla Marsa, który jako bardzo młody człowiek był wielce obiecującym futbolistą amerykańskim (takim od footballu, a nie soccera) nie jest to już wiadomość, która robi na nim wrażenie.
Jeżeli przez większość życia, które spędził za kratami, takie zakończenie żywota groziło mu praktycznie każdego dnia, to można je przyjąć z pewnym spokojem.
Następuje jednak nieoczekiwana sytuacja, która ratuje go od pewnego wyroku śmierci.
W innym więzieniu w stanie Alabama do zabicia państwa Mars przyznaje się inny człowiek który, jak twierdzi, chce oczyścić swoje sumienie. On także czeka wykonanie wyroku, ale za inne przestępstwa. Charles Montgomery zna szczegóły zbrodni z przed dwudziestu lat, których nikt, poza prawdziwym mordercą znać nie może.

Oczywiście...

Gośka | 2017-02-16
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2017

Melvin Mars miał dwadzieścia lat i ogromną szansę na zostanie głównym graczem futbolu amerykańskiego, gdy spadła na niego wieść o śmierci rodziców. Bardzo szybko Melvin stał się głównym podejrzanym i wkrótce został skazany na karę śmierci. Spędził w więzieniu ponad dwadzieścia lat a poznajemy go w dniu, kiedy jego życie ma się zakończyć. Pogodzony z losem, przygotowuje się na tą ciężką próbę, jaką jest zakończenie z godnością swojego zmarnowanego życia, gdy kara zostaje odroczona. Okazuje się, że ktoś inny, ktoś, kto również skazany jest na śmierć, przyznał się do zabicia jego rodziców. Tym sposobem Mars zostaje uwolniony.

Amos Decker, który działaniami z poprzedniej części, zasłużył sobie na szacunek i zaufanie agenta FBI, Bogarta, zostaje przydzielony do specjalnego zespołu, w którym wraz z agentami mają współpracować cywile. Ich zadaniem ma być praca nad sprawami nierozwiązanymi, jednak Amos już w drodze do nowej pracy, przez przypadek zainteresował się sprawą Melvina Marsa i...

eR_ | 2017-02-11
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2017

Tradycyjnie rzec by można zacznę od krótkiej bibliografii autora i najważniejszych faktów z jego życia. David Baldacci, to pisarz, którego poznałem zagłębiając się w lekturę takich powieści jak "Klub wielbłądów", czy "Kolekcjonerzy tajemnic". Pisarz ten ma słabość, że tak to ujmę do różnego rodzaju teorii spiskowych a jego opowieści są całkiem ciekawe.

"Ostatnia mila" opowiada historię pewnego człowieka, który oczekuje na egzekucję, za zabójstwo własnych rodziców. Melvin Mars utrzymuje że jest niewinny i ze wszystkich sił stara się doprowadzić do kasacji wyroku, jednak na próżno. Nieoczekiwanie, odnajduje się winny, który przyznaje się do tych morderstw a Mars wychodzi na wolność.Amos Decker, który pracując dla FBI nieraz miał do czynienia z podobnymi sprawami, uważa że komuś zależało na uwolnieniu Marsa. Kiedy więc znika jedna z asystentek, które zajmowały się sprawą, upewnia się w swoim zdaniu i rozpoczyna drobiazgowe śledztwo. Jednak to co odkryje, będzie miało wpływ nie tylko...

książek: 2045

Powieść zaczyna się w Teksańskim Stanowym Zakładzie Karnym w Huntsville. Melvin Mars, właśnie ma stracić życie, za zabicie swoich rodziców. W ostatniej chwili, inny skazaniec przyznaje się do popełnienia zbrodni, za którą wcześniej osądzono Marsa. O tej historii dowiaduje się Amos Decker, przydzielony do grupy wsparcia FBI, mającej na celu rozwikłanie spraw niewyjaśnionych.
"Ostatnia mila" to bardzo dynamiczna, emocjonująca, zwrotna powieść. Idealna na dłuższe wieczory, bo naprawdę trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam.
całość recenzji na stronie: kochamcięmojeżycie.blogspot.com Zapraszam.

UKmiś | 2017-03-10

Miałam dać nawet 9... potem 8... ale końcówka skłoniła mnie do dania 7/10.
Mimo wszystko uważam, że książka jest świetna! Trzyma w napięciu prawie do ostatniej strony. Mówię prawie, bo właśnie te ostatnie strony i samo rozwiązanie zbrodni mnie trochę rozczarowało. Autor pojechał polityką, a to mnie nieco zniechęca...
O dziwo moje przypuszczenia w innych, ważnych kwestiach, się sprawdziły... co do samej zbrodni i co do porwania agentki... wolę myśleć, że to mój nieprzeciętny intelekt :) ale istnieje możliwość, (pewnie bardziej prawdopodobna) że David Baldacci dał wystarczająco wyraźne wskazówki czytelnikowi... trochę może zbyt w tych dwóch kwestiach przewidywalne.
Podsumowując oczywiście POLECAM!!! Świetnie się przy tej powieści bawiłam, nie mogłam się od niej oderwać i faktycznie bardzo mi się podobała. Dobry kryminał.

nan1989 | 2017-02-21
Przeczytana: 15 lutego 2017

Iwona_C_ | 2017-03-27

W książce Ostatnia mila, tak jak to wyżej wspomniałam, jest dużo zwrotów akcji, zwrotów zaskakujących. Zastanawiam się, czy nie było ich nazbyt wiele, a autor ciut za bardzo chciał zwodzić czytelnika za nos. Z powieści możemy dowiedzieć się sporo o footballu amerykańskim, z uwagi na to, że zarówno Amos Decker, jak i Malvin Mars byli kiedyś zawodnikami związanymi ze studencką ligą NFL. Atutem tej powieści jest przede wszystkim ciekawa intryga i dobrze zbudowani bohaterowie, a także relacje między nimi. Wydaje mi się, że ta część przygód Amosa jest lepsza niż pierwsza książka, o której pisałam jakiś czas temu.

odSłońKulturę | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Ostatnia Mila to powieść, którą czytamy z zapartym tchem. Lektura wciąga, akcja jest pełna zwrotów akcji, a sam autor wodzi czytelnika za nos, pokazując coraz to nowe oblicze sprawy. W trakcie czytania, nabieramy również sympatii do Amosa Deckera, który w poprzednim tomie nie budził mojego zaufania. Wiele elementów w książce ciągnie się powoli, jakby swoim trybem, ale kolejne części układanki idealnie do siebie pasują, a każdy jej fragment odkrywa przed nami następne wątki. Moim zdaniem warto sięgnąć po ten tytuł. Zimowe wieczory to idealna pora na kryminalne historie w najlepszym wydaniu.

www.odslonkulture.pl

dzjustyna | 2017-02-23
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Ksiazka to kawal dobrej sensacji, aczkolwiek musze przyznac ze jestem juz zmeczona, albo nawet znudzona, bohaterami obdarzonymi nadzwyczajnymi talentami jak np. fotograficzna pamiec. Taka cecha na pewno sprawia, ze nasz bohater jest przebiegly i w genialny sposob rozwiazuje zagadki, ale ostatnio mamy tak spory wysyp takich przypadkow, ze jak sie okazalo, ze Amos jest jednym z nich, to tylko bolesnie westchnelam.
Ksiazke jednak spokojnie polecic ze wzgledu na ciekawa historie i fajnie poprawdzona akcje.

Joanna | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Warto było czekać na premierę, warto było poświęcić każdą minutę tej książce. Warto było zacząć cykl z niezwykłym Amosem Deckerem.
Powieść mnie porwała, nie tylko postać głównego bohatera, jego niezwykły umysł, ale sama fabuła.
Drugi tom nie był gorszy od pierwszego, nie wiem czy nie był nawet lepszy :) Tak mnie wciągnął, że nie mogłam przerwać, chyba że musiałam :)
Cieszę się, że trafiłam na ten cykl, teraz będę z niecierpliwością czekała na kolejny tom :)

Przepis na literacki sukces: David Baldacci

Od chłopca, który lubił pisać, do bestsellerowego pisarza: popularny amerykański autor, David Baldacci, jest przykładem człowieka, który całe życie poświęcił pisarskiej pasji. Oto jego przepis na literacki sukces.

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu polecamy siedem nowości wydawniczych, m.in. opowieści o życiu pozagrobowym, książkę o tym, jak radzić sobie ze śmiercią najbliższych, historię człowieka uzależnionego od ekstremalnej wspinaczki, który realizuje marzenie o lataniu i powieść historyczną o Eleonorze Akwitańskiej. Sprawdźcie!