Na zachód od wolności

Okładka książki Na zachód od wolności Thomas Engström
Okładka książki Na zachód od wolności
Thomas Engström Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Ludwig Licht (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ludwig Licht (tom 1)
Väster om friheten
Sonia Draga
2016-07-13
2016-07-13
Emilia Fabisiak
Emilia Fabisiak literatura szwedzka

Okładka książki Armasjärvi Thomas Engström, Margit Richert
Armasjärvi Thomas Engström, Ma...
Okładka książki Nattavaara Thomas Engström, Margit Richter
Nattavaara Thomas Engström, Ma...

Książka ma swój klimat, jednak nie jest dla każdego. Gdyby nie to że była w Biedronce na promocji i miała ciekawy opis na pewno bym po nią nie sięgneła. Tak na prawdę chwytałam po nią w gdy nie miałam wyboru, w chwilach wyjątkowej nudy. Jednak historia w jakiś sposób zachęca do poznania jej, gdy już się przemoże do czytania. Fajne są nawiązania do zimnej wojny, współczesnych Niemiec czy nawet Polski lub Ameryki. Można poznać zasadę działania CIA, FBI, Stasi i innych służb wywiadowczych. Jednak odkrywa się to dopiero w chwili czytania, a do tego ciężko się zmusić.

Niesamowite, że Szwed tak umiejętnie napisał książkę, której bohaterami są Amerykanie i ich tajne służby. Głównym motywem powieści jest najważniejsza obecnie na świecie waluta- informacja. Bo kto ma informacje, ten ma władzę. A dla władzy wielu jest gotowych zrobić prawie wszystko. Szef komórki CIA w Niemczech chce za wszelką cenę przed emeryturą dostać w swoje ręce założyciela grupy Hydraleaks, która zdobywa i sprzedaje wrażliwe informacje z wywiadów różnych państw, w tym USA. Do pomocy werbuje Niemca, Ludwiga Lichta, zaufanego i sprawdzonego specjalistę od trudnych akcji.
Licht jest postacią, którą szczerze polubiłam. Skrzywiony, ale z zasadami, ani dobry, ani zły. To pierwszy tom, który o nim opowiada, pozostałe trzy czekają na swoją kolej na półce. Czytało mi się dobrze, więc na pewno niedługo zapoznam się z następną częścią cyklu.

Bardzo dobry debiut autora. Dość oryginalny thriller sensacyjny. Bardzo dobrze się go czyta.

Autor "Na zachód..." to Szwed, i z góry założyłem że będzie to kryminał made in Skandynawia - jakże błędne było to założenie... Albowiem jest to niezły political thriller, który może (acz nie musi) podobać się fanom np. Fredericka Forsytha - choć do poziomu brytyjskiego autora odległość kosmiczna! Zaczyna się wybornie, pierwsze rozdziały robią smak niesamowity. Niestety, im dalej w las... - książka robi się dość przegadana, zwłaszcza na nieco nudne tematy polityczne i ekonomiczne. Plusem jednak jest że powieść nie ma zbyt wielkiej objętości, i po tym przegadanym 'środku' końcowe rozdziały wracają na właściwe tory dobrego thrillera. Dobre wrażenie pozostawia też zakończenie, dość niejednoznaczne. W każdym razie w przyszłości mam zamiar wrócić do cyklu. Solidne sześć gwiazdek.

Według mnie książka dobrze napisana, jednak nie dla wszystkich. Polecam osobom, które interesują się polityką lub historią. Akcja rozkręca się dopiero w połowie książki, jeżeli ktoś zacznie czytać i mu się nie spodoba, zachęcam jednak do przeczytania tej lektury do końca.

W zakładzie fryzjerskim w Marrakeszu zostaje zamordowanych trzech Amerykanów. Tak zaczyna się thriller szpiegowski szwedzkiego pisarza Engstroma. Ale akcja nie będzie toczyła się na Bliskim Wschodzie i nie ma tu wielkiej polityki. Jest za to Berlin, amerykańska ambasada i były funkcjonariusz STASI Ludwig Licht, który po upadku NRD zaczął pracować dla Amerykanów. Licht, otrzymuje misję dostarczenia do ambasady kobiety, która może coś wiedzieć na temat zabójstwa w Marrakeszu. Zgadza się to zrobić tylko dlatego, że rozpaczliwie potrzebuje gotówki. Agent jednak w niczym nie przypomina Jamesa Bonda, a zadanie, którego się podejmuje zaczyna go przerastać. A trup ścieli się gęsto.

Książka napisana inteligentnie, stąd moja ocena.
Niestety nie w moim guście. Strasznie się umęczyłam..
Za dużo polityki, powiązań a za mało akcji, która wlecze się przez sieć intryg jak ślimak.
W kryminałach szukam jednak zdarzeń, które każą mi przewracać kartkę za kartką z ciekawości co będzie dalej. Tutaj jednak, nie czułam niczego takiego.
Polecam dla fanów służb specjalnych, powiązań w sieciach polityki w tle historii.
Dla mnie niestety nie.

Książka napisana inteligentnie, stąd moja ocena.
Niestety nie w moim guście. Strasznie się umęczyłam..
Polecam dla fanów służb...

Dobry thiler polityczny siegajacy do okresu zimnej wojny. W zakladzie fryzjerskim brutalnie zamordowano trzech amerykanow a sprawa zostaje zamieciona pod dywan. Jednak jest ktos posiadajacy informacje na ten temat i wysoko postawiony agent CIA zajmie sie tym osobiscie.

nie spodziewałam się nic po tej książce. pierwsza tego autora w moich rękach. jak dla mnie zbyt nudna. czy wspominałam że kocham jak Polska jest wspomniana w zagranicznych wydaniach? nie? to teraz mówię.

Bardzo inteligentnie, sprawnie napisany kryminał polityczny. Nie pogubiłem się w treści, fabuła nie okazała się mętna, czego się początkowo, przed zabraniem się za czytanie,. obawiałem.

• Audiobooki
  • !!!Audiobooki

Dodaj cytat z książki Na zachód od wolności