Dama z jednorożcem

Okładka książki Dama z jednorożcem
Tracy Chevalier Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Kameleon literatura piękna
259 str. 4 godz. 19 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kameleon
Tytuł oryginału:
The Lady and the Unicorn
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Data 1. wydania:
2004-01-01
Liczba stron:
259
Czas czytania
4 godz. 19 min.
Język:
polski
ISBN:
8372986002
Tłumacz:
Krzysztof Puławski
Tagi:
Dama jednorożec
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
195 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
358
200

Na półkach:

Przed lekturą tej powieści sięgnęłam po "Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego, aby zobaczyć, jaka jest etiologia terminu „jednorożec”. Otóż było to zwierzę bajeczne, będące symbolem niewinności, mające jeden róg pośrodku głowy. W średniowieczu przedstawiano go z łbem i korpusem konia, nogami jelenia i lwim ogonem. Jako jedyne zwierzę to odważało się zaatakować słonia. Aby go pojąć myśliwi przyprowadzali młodą dziewicę w pobliżu jego legowiska, a zwierz przybiegał i kładł się i jej stóp. Bajka o nim powstała zapewne z dala od morza, wśród szczurów lądowych, którzy śrubowato żłobkowany siekacz narwala brali za róg jednorożca. Ciekawostka : dwa jednorożce były figurami heraldycznymi podtrzymującymi dawny herb królewski Szkocji, a drugim zwierzęciem na tym herbie pozostał do dziś lew. Nieprzyjaźń między lwem a jednorożcem symbolizowała stosunki anglo-szkockie.
Zajrzałam także pod hasło „Dama z jednorożcem”, otóż jest to cykl sześciu gobelinów przedstawiających Damę obłaskawiającą Jednorożca, (obrazujących symbolicznie zmysły ludzkie; Wzrok, Smak, Węch, Dotyk), wykonanych w końcu XV w. w Turyngii i Brukseli. Gobeliny te zachowały się do naszych czasów i obecnie znajdują się w Museum Cluny w Paryżu.
Powieśc opisuje okoliczności powstania tego wspaniałego dzieła sztuki. Na zlecenie bogatego paryskiego dworzanina królewskiego Jeana de Viste, gobeliny te zaprojektowane zostały przez znakomitego młodego miniaturzystę Nicolasa des Innocent, a wykonane przez Georges'a de la Chapelle, najlepszego tkacza brukselskiego. Na kartach powieści poznajemy rodzinę, dom i warsztat pracy ówczesnych tkaczy, uczestniczymy w skomplikowanym rytuale przenoszenia papierowego projektu na materiał, śledzimy wielomiesięczny, mozolny i arcytrudny proces powstawania tkanin, pracy w której uczestniczy całą rodzina Georges'a : żona, syn, córka, czeladnicy. Jest to fascynująco opisane, po raz pierwszy uświadomiłam sobie jak trudną i mozolna pracą jest tkanie gobelinu (wawelskie arrasy powstały właśnie w Brukseli.
Postacie są barwne,, ciekawe, niebanalne, np. postać Genevieve, żony Jeana de Viste, matki trzech córek, kobiety samotnej, rozczarowanej życiem, porzuconej „psychicznie” przez męża. Wspaniała,
sugestywna jest postać Christine, żony tkacza. Wielką sympatię wzbudza pastelowa, urocza, delikatna Alienor, niewidoma córka tkacza, zakochana w Nicolasie, który ją uwodzi i porzuca.
Proces tworzenia gobelinów, od początkowego pomysłu poprzez wszystkie etapy pracy ma wpływ na życie wszystkich bohaterów. Po ukończeniu u dzieła nie są już tymi samymi ludźmi.
Myślę, że na podstawie tej książki mógłby powstać doskonały, malarski film, podobny w klimacie do „Dziewczyny z perłą”.

Przed lekturą tej powieści sięgnęłam po "Słownik mitów i tradycji kultury” Władysława Kopalińskiego, aby zobaczyć, jaka jest etiologia terminu „jednorożec”. Otóż było to zwierzę bajeczne, będące symbolem niewinności, mające jeden róg pośrodku głowy. W średniowieczu przedstawiano go z łbem i korpusem konia, nogami jelenia i lwim ogonem. Jako jedyne zwierzę to odważało się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    263
  • Chcę przeczytać
    143
  • Posiadam
    41
  • Ulubione
    7
  • Literatura amerykańska
    6
  • Powieść historyczna
    4
  • Z historią w tle
    4
  • Historyczne
    3
  • 2010
    3
  • Z biblioteki
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dama z jednorożcem


Podobne książki

Przeczytaj także