Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie

Okładka książki Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie Anne-France Dautheville
Okładka książki Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie
Anne-France Dautheville Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Wydawnictwo Literackie - Sekrety flora i fauna
flora i fauna
Andrzej Stańczyk
literatura francuska ogród rośliny

Przyjemna książka na wieczór pełna różnych ciekawostek

Przyjemna książka na wieczór pełna różnych ciekawostek

Zainspirowana ciekawymi recenzjami, postanowiłam kupić i przeczytać tę książkę. Trochę mnie jednak rozczarowała. Niektóre ciekawostki, są potraktowane bardzo skrótowo i nie zawsze można domyśleć się co autorka miała na myśli. Podaje też kilka nieprawdziwych tez jako faktów i tym samym wprowadza w błąd nieświadomych czytelników.
Mimo to, książkę czyta się dość przyjemnie. Jest w niej sporo czarno-białych rycin, wiele dowcipnych anegdot i naprawdę interesujących informacji (jak te o pochodzeniu jabłoni, czy na temat tego dlaczego w Ameryce Północnej jest o wiele więcej gatunków drzew i krzewów niż na starym kontynencie) i dlatego polecam. Czasem do ogrodu należy podejść z przymrużeniem oka.

Mimo to, książkę czyta się dość przyjemnie....

„Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie” Anne-France Dautheville są idealną lekturą dla każdego, kto potrzebuje pokrzepienia na duchu i zapewnienia, że wszystko będzie dobrze.

Czytając o zmianie ogrodu autorki z zapuszczonego jeżynowego buszu w mały raj na ziemi, poczułam się jakby ktoś mnie przytulił. Myślę, że dużo wspólnego z tymi uczuciami miał fakt, że autorka żyje w małej dolinie w regionie Brie we Francji. Przenosząc się razem z nią w to miejsce, dowiadujemy się całego mnóstwa historii roślin z każdego zakątka na Ziemi.

Poznając te opowieści, byłam pod wrażeniem tego, jak niezorientowana jestem na temat życia, które nas otacza. Zdałam sobie sprawę, jak mało wiem na temat rzeczy, które są naprawdę ważne. Już podczas lektury obiecałam sobie odetchnąć, zwolnić i przybliżyć do natury.

Polecam przeczytać tę książkę każdemu, kto chciałby się zainspirować, albo kto po prostu jest ciekawy świata, który jest tak blisko nas. Autorka inspiruje także swoim życiem, bo, co ciekawe to właśnie ona jako pierwsza kobieta objechała całą kulę ziemską na motorze (i to trzy razy!). Oprócz tej książki ma na swoim koncie jeszcze kilkanaście innych, po które bardzo chętnie sięgnę, kiedy tylko będę miała ku temu okazję.
M.K., lat 17
źródło: szkolnyklubrecenzenta.pl

Anne-France Dauthville francuska pisarka i dziennikarka, a zarazem pasjonatka ogrodnictwa, jako pierwsza kobieta odbyła podróż na motocyklu dookoła świata i to trzykrotnie.

W swojej najnowszej książce "Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie" autorka zabiera nas w niezwykłą podróż po świecie roślin, drzew, zwierząt i ludzi. Wszystko napisane w przystępny, a jednocześnie w bardzo ciekawy sposób. Anne - France Dauthville dzieli się z nami również swoimi wspomnieniami i uwagami dotyczących jej ogrodu, który z szarego ogródka, z czasem zmienił się w miejsce, w którym autorka spędza niemal każdą wolną chwilę.

"Ogród to poezja kwiatów, szczodrość owoców, skromność warzyw. Ideał cnót wszelakich. Ale, gdy się wejdzie głębiej między rabaty i grządki, jego słownictwo pozostawia wiele do życzenia."

Książka "Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie" to ogromne kompendium wiedzy, ale również lata, ciekawych anegdot i legend, jak również złotych myśli. Lecz to co najciekawsze w tej lekturze to, to, że wiele przydatnych porad, które możemy zastosować w naszych ogródkach i rabatkach i stworzyć przepiękne miejsce, w którym będziemy mogli spędzać miło czas.

Anne-France Dautheville w nowej książce wspomina w jaki sposób przemieniła swój ogród w głębi jednej z dolin regionu Brie, który był na początku kawałkiem dzikiego, zapuszczonego gąszczu jeżyn, a w części gdzie stał dom przypominał wysypisko śmieci. Po kilku latach ciężkiej pracy przemieniła go w kolorowe, pachnące miejsce, w którym z przyjemnością spędza czas. Prowadzi czytelnika ścieżkami ogrodu, by przedstawić historię chińskiego agrestu, berberysu, argentyńskich mrówek, złotooka, brukwi, klonu, werbeny, brzoskwini, boćwinki, winorośli, narcyza, mikołajka, ślimaka, karaluchów, sikorek, jeży, robaczków świętojańskich i wielu innych roślin i zwierząt.

Każdej roślinie opisanej w tej książce poświęca odrębną opowieść, która dostarcza dużo ciekawych informacji. Czy wiedzieliście, że bananowiec Musa basjoo urodził się w Chinach, i że po pierwszych przymrozkach wygląda, jakby umierał, ale w rzeczywistości wytrzymuje temperaturę nawet do minus dwunastu stopni Celsjusza? Czy wiedzieliście, że na Archipelagu Svalbard znajduje się od 2008 roku Globalny Bank Nasion, w którym przechowuje się materiał siewny wszelkich roślin uprawnych? Czy wiedzieliście, że typową rabatę typu mixed-border-bogactwo kolorów i kształtów w nieładzie zawdzięczamy Gertrude Jekyll, angielskiej damie z Surrey? Czy wiedzieliście, że faraon Cheops obdarowywał najodważniejszych żołnierzy porami, a rzymski cesarz Neron uwielbiał je tak bardzo, że miał przydomek zjadacz porów? Jeśli nie wiedzieliście o tym, to sięgnijcie po książkę, bo jest ona prawdziwą skarbnicą takich ciekawostek.

Autorka snując opowieści o roślinach występuje na zmianę jako podróżniczka, pisarka i dziennikarka. Ukazuje historie nieznane i niesłychane, czasem tylko okazuje się, że już znam tę opowieść botaniczną, ogrodniczą czy zoologiczną. W zaskakujący sposób posługuje się cytatami z literatury, by nawiązać do świata roślin i zwierząt. Trafnie stwierdza, że rośliny podróżowały, zmieniały się, zapisując się trwale w sercach i umysłach ludzi. Do tej pory niosą w pamięci bliskie i dalekie krainy, z których pochodzą.

Rośliny ofiarowują nam swoje piękno i ozdabiają nasze ogrody. Anne-France Dautheville dzięki książce ,,Sekrety ogrodu" pełnej przeróżnych informacji o roślinach i zwierzętach pozwala bardziej zrozumieć piękny świat flory oraz fauny, który nas otacza. Mistycyzm, moc, natura-wszystkie ogrody czerpią z tych korzeni, lecz każdy jest piękny na swój sposób, a autorka dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem ogrodniczym i podróżniczym przemyca praktyczne porady, setki ciekawostek i opowieści botanicznych. Jak najbardziej polecam książkę miłośnikom przyrody i ogrodów:)

Przyjemna lektura na jeden wieczór.

Przyjemna lektura na jeden wieczór.

• Popularnonaukowe
  • Must have
  • Ruszyły w świat
  • 2021r.

Dodaj cytat z książki Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie