Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR

9788301190613
ZSRR, historia, komunizm, Rosja
historia
Pawel Kurach

Grażdanin N.N., czyli obywatel nomen nescio – niewiadomego imienia – poświęcony jest powojennym losom mieszkańców Związku Radzieckiego. Kraj ten nie istnieje już od ćwierćwiecza i dla najmłodszych czytelników może być równie odległy jak Cesarstwo Rzymskie. Przez ten czas zdążyły już przylgnąć do niego etykiety supermocarstwa, hegemona czy imperium zła. Dzięki nim łatwiej było rozstać się ze światem, który utożsamiał. Dla trzystu milionów obywateli był jednak domem, który z dnia na dzień przestał istnieć. Rozsypała się, zdawało się, nienaruszalna konstrukcja. Wniwecz obróciły się nie tylko butne deklaracje pierwszych sekretarzy, ale też pielęgnowane w cichości ducha marzenia o ukwieconej daczy pod Leningradem czy prychającym zaporożcu. Autorzy postanowili wyciągnąć dłoń po kawałek tej najmniejszej, ludzkiej Atlantydy, by z bliska przyjrzeć się jej barwom.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Grazdanin-N.N.,677303609,p.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Grazdanin-N.N.,677303609,p.html

allison | 2017-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2017

Książka „Grażdanin N. N.” to cenny i ciekawy dokument na temat codziennego życia w Związku Radzieckim. Autorzy pokazują ten świat, odsłaniając jego największe absurdy i przerażające mechanizmy działania.

Zaczyna się niewinnie – od tekstu na temat radzieckich dobranocek. Okazuje się jednak, że nawet w tej bajkowej przestrzeni doszukiwano się politycznych podtekstów, podstępnych działań ze strony wrogów socjalizmu i imperialistycznych szpiegów. Brzmi niewiarygodnie? A jednak tak właśnie było. Niektóre postacie i zdarzenia z telewizyjnych bajek dla dzieci były bardzo dokładnie analizowane przez wierchuszkę, przez co niejeden z twórców stracił pracę i trafił do więzienia. Z tego samego powodu inni mogli awansować i robić karierę pod dyktando władz.

Gdy zagłębimy się w lekturę, robi się i śmieszno, i straszno. Nawet jeśli jest się obeznanym z tematyką, wciąż trudno uwierzyć, jak można było stworzyć imperium strachu, wszechpotężnej inwigilacji i niedorzeczności. I sprawić, by...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 16 lutego 2017

Michaił Heller utworzył pojęcie „Homo sovieticus” czyli człowieka rozumnego (homo sapiens) ukształtowanego po wprowadzeniu marksistowskiego eksperymentu społecznego.

I o takim człowieku radzieckim - zwykłej Nataszy czy Waniuszy - jest ta książka.
O ich życiu – od najmłodszych lat, aż do śmierci w Kraju Rad.
Ta bardzo ciekawa lektura, nawet dla takich osobników jak ja, który po raz pierwszy pojawił się w „pionierskom lagierie” w okolicach bratniego miasta Łodzi czyli Iwanowa w 1986 roku i całkiem nieźle porusza się w świecie ZSRR.
Dowiecie jak wielką rolę w państwie radzieckim odgrywały tamtejsze „Wieczorynki” i dlaczego „Żabka podróżniczka” musiała zniknąć z ekranów, przysparzając swoim twórcom poważnych kłopotów z władzą. Podobnie jak nieco gamoniowaty Miszka po objęciu władzy przez Michaiła Siergiejewicza Gorbaczowa czy pies Fila podczas pobytu w ZSRR Fidela Castro. Przeczytacie też dlaczego w „Spokuszkach” pojawił się Murka – tygrysek syberyjski.
Tekst z „Wieczorynki” czyli...

Jeżynka | 2017-06-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Im człowiekowi przybywa lat tym bardziej staje się sentymentalny. Gdy jeszcze na świecie pojawi się potomek to teksty "a jak ja byłam mała to..." same zaczynają cisnąć się na usta.
Moje dzieciństwo to lata 80-te gdzie szczytem luksus było posiadanie pralki automatycznej i kolorowego telewizora. My tych dóbr nie posiadaliśmy ale cieszyło nas mnóstwo innych rzeczy: kolorowe napoje w foliowych woreczkach, zwianie głową w dół na trzepaku czy oglądanie w porze wieczorynki radzieckiej bajki "Wilk i zając" ze słynnym "Nu, pogodi!" (ja Ci jeszcze pokażę).

Taką podróż sentymentalną serwują nam te autorzy książki "Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR".
Andrzej Goworski i Marta Panas-Goworska bazując na własnych wspomnienia oraz szukając informacji w licznych źródłach takich jak opracowania naukowe, książki czy blogi starają się stworzyć obraz przeciętnego homo sovieticus od lat najmłodszych do późnej starości. Poszczególne rozdziały to wędrówka po osi czasu od dzieciństwa po schyłek...

zuszka | 2017-12-02

Książka nieco mnie rozczarowała. Podtytuł mówi wprost, że jest to rzecz o „życiu codziennym w ZSRR”, ale po przeczytaniu książki okazuje się, że nie do końca tak jest.
Zamierzeniem autorów było pokazanie kolejnych okresów życia człowieka w Związku Radzieckim. Pomysł świetny, ale według mnie nieudany. Nie dowiemy się z niej np. niczego na temat tego, jak wyglądało dzieciństwo w tym kraju , choć mamy rozdział zatytułowany „ Dzieciństwo”. Cóż z tego, kiedy cały traktuje o telewizji od kuchni i omawia kulisy powstawania dobranocek i filmów dla dzieci. Może i ciekawe, ale nie o tym przecież miało być. Podobnie potraktowane są kolejne etapy życia w tym kraju.
Autorzy z pewnością poświęcili sporo czasu na wyszperane informacji w różnych źródłach (bibliografia imponująca!), ale powstał z tego jakiś chaos mówiący o wszystkim i o niczym.
Owszem - są fragmenty bardzo ciekawe, które czytałam z ogromnym zainteresowaniem, ale to zaledwie kilka/kilkanaście stron na niemalże 300.
Plus dla Piotra...

theLeftpocket | 2017-04-14
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Były dobre chęci, gorzej z wykonaniem.

Chęci: opisać życie przeciętnego obywatela ZSRR od początku do końca...

Wykonanie: Książka jest zbiorem ciekawostek zebranych z internetu (postów na forach, stron z opowiadaniami, wypowiedzi na portalach społecznościowych itd.), które to wypowiedzi następnie przerobiono na jednolity tekst. Wyszło raczej średnio, niż raczej dobrze.
Pomimo, iż ,,Grażdanin N.N." zdaje się mieć podział na kolejne etapy życia człowieka, tj. zaczynamy od dzieciństwa, kończymy na starości, to w treści trudno jest znaleźć tę zależność. Dla przykładu: zupełnie pominięto dorosłość, co na przykład z obowiązkiem pracy, który obowiązywał w tamtym czasie? Jak ludzie zmieniali pracę?

Książka to po prostu zbiór anegdot, jest kilka interesujących rozdziałów (np. o podróżach służbowych/delegacjach, o wycieczkach fundowanych przez państwo) ale to wszystko. Brakuje wielu podstawowych aspektów życia codziennego (zakupy, praca, szkoła itd.) Jeśli ktoś szuka dobrego...

Aleksandra | 2018-04-08
Patrycja | 2018-02-16