Forteca smoków

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Cykl: Fortece | Tristen (tom 4)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fortress of Dragons

Opadają kurtyny pomiędzy światami. Nastaje nowe objawienie... Wydarzenia te biorą swój początek w odległej przeszłości, sięgając do wybuchu trwającej po dziś dzień wojny pomiędzy ukrytymi w mroku Nieśmiertelnymi, kiedy to w końcu Forma czarodzieja Mauryla zdołała stawić czoło Cieniom przywołanym z Chaosu. Tristen jest ową Formą; i mniej, i więcej niż człowiekiem. Odnosi sukcesy, zwalczając fale złej magii, dzięki czemu jego przyjaciel Cefwyn zyskuje zarówno królestwo, jak i prawdziwą miłość. Ale Linie utrzymujące świat w ryzach przesuwają się. Bezlitosny wróg szykuje się do bitwy. Tristen ponownie dobędzie miecza, którego ostrze naznaczone jest po jednej stronie słowem "Iluzja", a po drugiej - "Prawda". Tym razem jednak stanie w obliczu czegoś więcej niźli tylko wojna i kolejny pretendent do cefwynowego tronu. Cienie, które ujrzy, przybyły wprost ze Spustoszenia - erupcji ciemności zalewającej świat niczym atrament.

"Forteca smoków" jest zwieńczeniem epickiej sagi, rozpoczętej powieścią "Forteca w Źrenicy Czasu", i kontynuowanej w tomach "Forteca orłów" oraz "Forteca sów".

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2003]

gringosso | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Po ostatniej stronie tej księgi siedzę sobie i myślę co by tu napisać w recenzji... I w zasadzie nic, co by tą książkę opisało w pełni nie przychodzi mi do głowy, jako że i nie jest ona zwieńczeniem cyklu - wbrew zapowiedziom z tylnej okładki.

Co Wam jednak powiem, to Wam powiem ;)

Tristen znów zaskakuje - rzecz w sumie nie dziwna. Dzieje się to ze strony na stronę, nużące jest jednak czekanie na kolejne wydarzenia, które (jak zawsze) okraszone są z każdej strony potężnymi (choć zarazem pięknymi) opisami rzeczy, zjawisk i wydarzeń które mają miejsce. Jednakże wszystko dzieje się w niesamowicie wolnym tempie, nabierając pośpiechu jedynie raz na jakiś czas.

Pomimo tych minusów, książką, jak i całą serią, można się wprost delektować, czekając z niecierpliwością na rozwój nieprzewidywalnych wydarzeń, co jest dużą zaletą powieści. Nie sposób bowiem zgadnąć, co za chwilę wymyśli autorka.

Została zapowiedziana ostatnia część. W języku angielskim wydano ją już jakiś czas temu - w 2006...

Alannada | 2011-03-02

Mam w planach powtórzenie to napiszę więcej. W każdym razie wspaniała książka

alamar6 | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 29 marca 2014

Jest to piękna saga, naprawdę godna uwagi :)

cariad | 2016-11-06
Kassandra | 2016-03-21